PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Przegląd tylnych kosiarek dyskowych o szerokości 3,2 m

Przegląd tylnych kosiarek dyskowych o szerokości 3,2 m
Fot. mat. pras.

Wybór kosiarek dyskowych jest bardzo duży. Na rynku znajdziemy maszyny o szerokościach roboczych od 1,65 do nawet 4 m. Ze względu na rosnące wymagania dotyczące wydajności, coraz większą popularnością cieszą się kosiarki o szerokości roboczej przekraczającej 3 m. Przyglądamy się segmentowi kosiarek o szerokości roboczej ok. 3,2 m.Wymagania stawiane kosiarkom są coraz większe. Nic dziwnego, w końcu proces produkcji pasz objętościowych jest skomplikowany i czasochłonny, dlatego każda minuta zaoszczędzona na łące jest na wagę złota. To wymusza na producentach konstruowanie maszyn coraz bardziej wydajnych i coraz bardziej niezawodnych. Ważne są również czystość zbioru i jakość cięcia na przecież bardzo zróżnicowanych terenach. Jakie rozwiązania stosują producenci, aby poradzić sobie z tymi wymaganiami?

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE?

Zanim jednak przejdziemy do ofert producentów kosiarek, warto poruszyć kwestię zawieszenia maszyny, ponieważ to ono w dużej mierze będzie decydowało o jej finalnej cenie i właściwościach - szczególnie w sposobie i skuteczności kopiowania terenu. Producenci oferują kosiarki z zawieszeniem bocznym i centralnym. W przypadku pierwszego rodzaju kosiarek oś zawieszenia listwy znajduje się z boku. Prostota tego typu rozwiązania powoduje, że kosiarki z zawieszeniem bocznym są tańsze, jednak ma ono pewną wadę, mianowicie duża amplituda wahań krańców listwy powoduje różnice w wysokości cięcia tym większą im szersza jest kosiarka. Zawieszenie boczne sprawdzi się zatem w kosiarkach o mniejszych szerokościach oraz na utrzymanych w dobrej kulturze, równych łąkach, gorzej zaś na użytkach nierównych.

Kosiarki z zawieszeniem centralnym są co prawda droższe i cięższe od kosiarek z zawieszeniem bocznym, jednak tego typu rozwiązanie cechuje się wieloma zaletami; zespół tnący jest połączony z ramą w jego środkowej części na wahliwym ramieniu. Dzięki temu masa zespołu tnącego jest lepiej rozłożona i mniejszy jest zakres wahań końców listwy tnącej na nierównościach. Ponadto centralne zawieszenie powoduje, że kosiarka poprzez możliwość swobodnego poruszania się na boki lepiej kopiuje teren, a listwa tnąca nie uszkadza darni. W najprostszych wariantach kosiarek z centralnym zawieszeniem można się spotkać z jednosprężynowym odciążeniem maszyny. Bardziej zaawansowane są układy wielosprężynowe oraz z odciążnikami pneumatyczno-hydraulicznymi, dzięki którym istnieje możliwość dokładnej regulacji docisku listwy w zależności od rodzaju podłoża. Zawieszenie centralne będzie więc doskonałym wyborem na bardziej nierównych użytkach, zróżnicowanych uprawach i większych szerokościach roboczych. W przypadku zróżnicowanych upraw i gleb o nierównomiernej zwięzłości (np. występowania w gospodarstwie użytków zielonych na torfach i glebach mineralnych), warto zainwestować w hydrauliczny system odciążenia listwy tnącej, który pozwoli na jego płynną i wygodną regulację z kabiny ciągnika w przeciwieństwie do układów sprężynowych.

Niemal każdy producent oferuje do swoich kosiarek kondycjonery. Kondycjonery walcowe dobrze sprawdzają się podczas koszenia lucerny i koniczyny, bo zapobiegają stratom w postaci opadających delikatnych liści. W przypadku pozostałych roślin dobrze sprawdzą się kondycjonery palcowe, które zagwarantują dobre spulchnienie zielonki. W przypadku zakamienionych użytków warto rozważyć zakup kondycjonera ze stalowymi palcami zamiast wykonanych z tworzywa sztucznego, które są mniej podatne na uszkodzenia.

KVERNELAND

Wśród kosiarek o szerokości 3,2 m w ofercie firmy Kverneland znajdziemy trzy modele: jedną z zawieszeniem bocznym i dwie z zawieszeniem centralnym. Pierwsza z nich - model 2632M - ma masę 645 kg i może współpracować z ciągnikiem już o mocy 55 KM. W kosiarce tej docisk podłoża realizowany jest za pomocą sprężyny. Zawieszenie listwy umożliwia koszenie zboczy o nachyleniu 35 st. w górę i tyle samo w dół, co jest jedną z najwyższych wartości w tym segmencie maszyn, czyniąc kosiarkę szczególnie przydatną w kontekście pracy na znacznych pochyłościach i w przypadku podkaszania chociażby rowów. Kosiarka do transportu unoszona jest do pozycji pionowej bocznej.

Propozycjami kosiarek norweskiego producenta z zawieszeniem centralnym są modele 2832M i 2532MH. W pierwszym z wymienionych modeli listwa do pozycji transportowej składana jest w pozycji stojącej pod kątem 125 st., druga zaś składana jest do tyłu bez podnoszenia do pionu. Ponadto w modelu 2832M istnieje możliwość dostosowania kosiarki do prędkości WOM 540 lub 1000 obr./min poprzez odwrócenie przekładni o 180 st. W obydwu kosiarkach siła docisku opcjonalnie może być regulowana z wykorzystaniem siłownika hydraulicznego, a kontrolę nad poziomem docisku umożliwia dobrze widoczna skala.

Wszystkie wymienione kosiarki mają zabezpieczenie przeciwko przeszkodom Break-Back typu non-stop; listwa po natrafieniu na przeszkodę podnosi się do góry i w tył, a po jej ominięciu wraca do pozycji wyjściowej bez potrzeby cofania. Wyposażono je także w okrągłe dyski tnące, które, jak zapewnia producent, są bardziej odporne na uderzenia w kamienie.

VICON

Pozornie kosiarki proponowane przez Vicona (Vicon Extra 232 z zawieszeniem bocznym i Extra 332 z zawieszeniem tylnym) nie różnią się od tych produkowanych przez firmę Kverneland, jednak w ich przypadku mamy do czynienia z inną konstrukcją dysków. O ile w kosiarkach Kvernelanda są to dwuostrzowe okrągłe dyski, tak kosiarki firmy Vicon wyposażono w trójkątne, trzyostrzowe dyski tnące. Takie rozwiązanie skutkuje wyższą wydajnością podczas koszenia gęstej trawy, a także pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa przez mniejszą prędkość obrotową dysków przy tej samej prędkości koszenia w stosunku do kosiarek z dyskami dwuostrzowymi.

PÖTTINGER

W ofercie austriackiego producenta kosiarki z zawieszeniem bocznym reprezentują modele Novadisc. Z założenia mają to być lekkie kosiarki mogące współpracować z ciągnikami o niewielkiej mocy. Nacisk na podłoże regulowany jest przez regulację cięgien dolnych i dwóch sprężyn odciążających. Listwę tnącą przed uszkodzeniami w przypadku kosiarek Novadisc chroni zabezpieczenie mechaniczne; w przypadku najechania na przeszkodę kosiarka wychyla się o 12 st., a następnie wraca do pozycji wyjściowej. Listwa tnąca do transportu składana jest do pozycji pionowej bocznej.

Znacznie bardziej zaawansowane technicznie są modele Novacat z centralnym zawieszeniem listwy tnącej. Zastosowano w nich hydrauliczne ramię dolnego cięgna, które ma ułatwić sprzęganie i zagwarantować 50-centymetrowy prześwit na uwrociach. W podstawowej wersji zabezpieczenie przeciwnajazdowe jest realizowane mechanicznie (z regulowaną siłą wyzwalania), zaś w opcji hydraulicznie. Rozłożenie nacisku belki tnącej można płynnie regulować w zależności od tego, czy maszyna pracuje z kondycjonerem, na suchych i twardych czy wilgotnych glebach, a stopień dociążenia widoczny jest na manometrze. Modele Novacat mogą być opcjonalnie wyposażane we wzmocnioną belkę Heavy Duty, polecaną na zakamienione użytki, a także w palcowy spulchniacz p okosu lub zgniatacz walcowy.

FELLA/FENDT

W interesującej nas szerokości roboczej Fella proponuje model Ramos 3160 TLX. W portfolio Fendta (Fella należy obecnie do Grupy AGCO) odpowiada jej model Slicer 3160 TLX) z centralnym zawieszeniem. Znajdziemy w nim ciekawe rozwiązania techniczne, jak choćby napęd dysków tnących; opiera się on na wałkach sześciokątnych i przekładniach kątowych (nie jak w przypadku większości kosiarek, gdzie stosuje się przekładnie walcowe (zębate), co pozwoliło na osiągnięcie równomiernego rozkładu sił i obciążenia na wszystkich dyskach. Ponadto elementy napędu dysków ulegają mniejszemu i równomiernemu zużyciu.

Drugim ciekawym rozwiązaniem jest system zabezpieczenia przed przeciążeniami DriveGuard, którego działanie polega na kontrolowanym pęknięciu specjalnej tarczy przeciążeniowej połączonej z układem przenoszenia napędu i dyskiem koszącym. Dzięki niej w przypadku zablokowania dysku jego uszkodzenie czy też uszkodzenie przekładni jest praktycznie niemożliwe. Ponadto kosiarkę wyposażono w system SafetySwing, który w razie najechania na przeszkodę pozwala na odchylenie kosiarki o 20 st. w tył i 620 mm w górę. Po ominięciu przeszkody kosiarka automatycznie wraca do pozycji wyjściowej. Kosiarki można wyposażyć w dwa typy kondycjonerów: w pierwszym przypadku jest to kondycjoner palcowy (oznaczenie TLX-KC), w drugim zaś walcowy (modele TLX-RC).

KRONE

W ofercie niemieckiego producenta reprezentantem interesującego nas segmentu jest model ActiveMow R 320. Jest to kosiarka z bocznym zawieszeniem listwy tnącej standardowo z trzema regulowanymi w czterech pozycjach sprężynami odciążającymi. Opcjonalnie producent udostępnia wariant z odciążeniem pneumatyczno-hydraulicznym. Kosiarki wyposażane są w system SafeCut, zapobiegający uszkodzeniom dysków i przekładni; podczas przeciążenia dochodzi do ścięcia rurkowych kołków mocujących na wale napędowym, a obracający się nadal wałek podnosi tarczę tnącą, dzięki czemu znajduje się ona powyżej torów ruchu sąsiadujących tarcz i unika uszkodzenia. Zabezpieczenie najazdowe realizowane jest mechanicznie i powoduje odchylenie kosiarki do tyłu.Do pozycji transportowej listwa składana jest pod kątem 100 st., a środek ciężkości pokrywa się z osią ciągnika, dzięki czemu zestaw jest bardziej stabilny podczas transportu.

Reprezentantką kosiarek z zawieszeniem centralnym w portfolio Krone jest model Easy Cut R 320 wyposażony w zawieszenie DuoGrip; listwa tnąca jest zawieszona na końcu ramienia wysięgnika za pomocą sworznia ułożyskowanego w kulistym gnieździe, zaś w środku ciężkości znajdują się cięgna tworzące mechanizm równoległoboku, których zadaniem oprócz prowadzenia zespołu koszącego jest przejmowanie sił bocznych. Producent do kosiarek udostępnia m.in. prowadnice pokosu, płozy do wysokiego koszenia, kondycjoner palcowy i zgniatacz pokosu z dwoma gumowymi wałkami.

UNIA

Reprezentantką dyskowych kosiarek Unii o szerokości 3,2 m jest Alka CL. Jest to maszyna z centralnym zawieszeniem i hydropneumatyczną regulacją docisku listwy do podłoża. Zabezpieczenie najazdowe powoduje ruch listwy tnącej do tyłu i w górę, po czym wraca ona na swoje miejsce automatycznie. Kosiarka występuje w dwóch wariantach wyposażenia; seria "S" wyposażona jest dodatkowo w palcowy spulchniacz pokosu z sześciopozycyjną regulacją intensywności spulchniania iw prowadnice do formowania pokosu.

SAMASZ

Stosunkowo nowy model Samba 320 jest największym reprezentantem rodziny kosiarek z zawieszeniem bocznym Samba, w której dotychczas można było znaleźć maszyny o szerokościach roboczych od 1,6 do 2,8 m. Nowy model o szerokości roboczej 3,2 m ma bezstopniową regulację wysokości koszenia w zakresie od 4 do 6 cm. Kopiowanie terenu odbywa się w zakresie +/- 30 st., zatem kosiarka dobrze nadaje się do koszenia zboczy. W kosiarce wykorzystano listwę tnącą LiteCUT i sprężyny odciążające. Istnieje możliwość regulacji szerokości pokosu od 1,5 do 2,2 m z wykorzystaniem opcjonalnych zgarniaczy talerzowych wewnętrznych i zewnętrznych. SaMasz oferuje także kosiarki z zawieszeniem centralnym (KDT i KC), jednak te są oferowane w wariantach szerokości 2,6, 3 i 3,4 m. Najszerszy model (XT) ma szerokość roboczą aż 3,9 m.

KUHN

Kosiarki francuskiego producenta GMD 3111 są maszynami o szerokości roboczej 3,10 m opartymi o centralny system zawieszenia. dysponują dobrze znanym systemem zabezpieczenia przed przeszkodami Lift Control. Działa on dwustopniowo: w przypadku natrafienia na przeszkodę listwa odchyla się o 11 st. Jeżeli przeszkoda jest większa, reaguje system hydropneumatycznego zawieszenia listwy i unosi się ona nawet do 40 cm, jednocześnie odchylając się do tyłu do 25 st. Po ominięciu przeszkody listwa automatycznie wraca na swoją pozycję. Aby chronić napędy dysków, kosiarki wyposażono w system Protecta Drive. W przypadku gwałtownego uderzenia w przeszkodę, wałek napędowy dysku jest ścinany tuż nad łożyskiem dzięki specjalnemu przewężeniu. Poza ciekawym systemem zabezpieczenia belki tnącej, kosiarki Kuhn zasługują na uwagę chociażby ze względu na ciekawe, atrakcyjne wzornictwo.

NEW HOLLAND

Stosunkowo niedawno również w ofercie New Hollanda pojawiły się kosiarki dyskowe. To efekt przejęcia firmy Kongskilde, do którego należała również marka JF Stoll. Są to maszyny z centralnym zawieszeniem, wyposażone standardowo w mechaniczne zabezpieczenie najazdowe; po natrafieniu na przeszkodę listwa tnąca odchyla się o 25 st. Opcjonalnie maszynę można wyposażyć w hydrauliczne zabezpieczenie najazdowe, które jednocześnie sprawia, że maszyna może być transportowana w 3 pozycjach: pionowej bocznej, pionowej tylnej i poziomej tylnej (za ciągnikiem). Siła hydraulicznego systemu odciążenia listwy Vari Float jest regulowana z kabiny ciągnika. Kosiarki można doposażyć w kondycjonery: palcowe, walcowe (do lucerny i koniczyny) lub bijakowe z palcami stalowymi (przeznaczone na obszary piaszczyste i zakamienione).Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Hm 2019-06-11 08:10:25
  Fella/Fendt/Massey Ferguson Pan redaktor zapomniał o kimś 😊
 • Tomek 2019-06-10 08:39:56
  Co sądzicie o meduzie , warto kupić ? :)
 • maniek 2019-06-10 06:24:39
  A na co mi takie kosiarki, jak susza w łódzkim i nie ma co kosić w polu... w prognozach żadnego deszczu nie widać... Zboża zapowiadały się piękne, ale jeszcze z tydzień góra dwa bez deszczu i ziarna nie będzie. Może chociaż jakaś burza wyskoczy...?
 • arszczecin 2019-06-10 00:09:08
  Vicon extra 428 h- chyba takie mam oznaczenie w zeszłym sezonie awaria za awarią. Od nowości kosiarka się grzała, chodziła ciężko. W 2018 wymieniony kompletnie cały dół. Zębatka po zębatce, łożysko po łożysku. Podejrzewam że pół Samby w częsciach poszło. Wpadł sąsiad do pomocy krone easy cut 2.6 m z 2011, albo 2010 roku. U niego słychać było traktor, u mnie tylko kosiarkę , Oddam vicona z 2014 roku za 7000 zł.
 • Jaki 2019-06-09 21:13:35
  Ma sens kupowanie kosiarki dyskowej do ciągnika 160km ? Poprostu nie mam innego ciągnika do takiej maszyny, a c360 sobie nie poradzi...
  • Adam 2019-06-11 07:32:51
   Najlepiej jak byś miał przedni WOM i na dwie wtedy smigasz, ale to zależy ile ha masz do skoszenia. Bo jak 15 ha kosisz rocznie to kup dyskowa 2,4 do szesdziesiatki i będzie git :)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.153.166.111
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.