Nikt nie lubi płacić mandatów, więc jak zadbać o przewożony materiał sypki, aby bez powodu nie narażać się na kontrolę służb mundurowych oraz potencjalne sankcje?

Zachowaj bezpieczeństwo

Podstawowym celem, jaki powinien mieć na uwadze kierowca przewożący materiały sypkie jest zapewnienie bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. Regulacje prawne pod tym względem są jasne i przejrzyste.

Ładunki sypkie muszą być umieszczone tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, która dodatkowo będzie zabezpieczona odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę. 

Z racji specyfiki przewożonych przez rolników towarów zapytaliśmy Ministerstwo Infrastruktury, czy ustawodawca przewidział dla rolników zwolnienia w tym zakresie.

Otrzymaliśmy negatywną odpowiedź. Oznacza to, iż rolnicy także muszą stosować się do w/w przepisów.

Jak się również dowiedzieliśmy, regulacje te obowiązują na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Konieczność ich stosowania dotyczy także innych dróg w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób.

Zadbaj o widoczność

Ustawodawca nakazuje także, aby przewożony ładunek sypki nie zasłaniał świateł, lub urządzeń sygnalizacyjnych. Dodatkowo ładunek nie powinien zasłaniać tablicy rejestracyjnej oraz innych znaków, w jakie pojazd jest wyposażony.

W praktyce dość łatwo wyobrazić sobie przewożenie ziemi, która podczas załadunku opadła na światła, lub tablicę rejestracyjną, czy też płodów rolnych, które przy załadunku mogły skutecznie zakurzyć np. światła.

Jakie sankcje?

Za naruszenie przepisów o przewozie materiałów sypkich, kierowca może otrzymać mandat w wysokości 150 zł. Z kolei za przewożenie ładunku zasłaniającego światła lub tablicę rejestracyjną kierowcy grozi grzywna w kwocie od 100 do 200 zł.

A jak Wy zabezpieczacie ładunek sypki na czas transportu? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Chcesz sprzedać lub kupić przyczepę? Jeśli tak, to zostaw swoje ogłoszenie na Giełdzie Rolnej.