Jak mogłaby wskazywać nazwa, łyżka koreańskiej ładowarki kołowej Doosan Infracore nie jest zrobiona ze szkła ani innego transparentnego materiału.

System kamer poprawiający znacznie bezpieczeństwo pracy

Cały pomysł i clou opisywanego rozwiązania to zamontowanie na maszynie dwóch kamer (górnej i dolnej), które filmują obraz przed łyżką.

Obraz z nich jest następnie nakładany, dając wrażenie właśnie przeźroczystości łyżki oraz wyświetlany w czasie rzeczywistym na monitorze umieszczonym w kabinie ładowarki.

To sprytne rozwiązanie wydatnie zwiększa bezpieczeństwo. Nie ma już problemu z tak zwanymi martwymi polami przez co unika się wypadków oraz można precyzyjnie dojeżdżać np. do krawędzi pracując na zboczach czy hałdach. Ponadto jak twierdzą konstruktorzy z Doosan Infracore, „przeźroczysta łyżka” zwiększa wydajność pracy.

Cały system oferuje ponadto takie funkcjonalności jak: wykrywanie ruchomych obiektów, tworzenie niestandardowych widoków oraz wytyczne dotyczące wskazywania odległości od łyżki lub koła.

Rozwiązanie chronione patentami

Opisane rozwiązanie zostało opatentowane przez Doosan w Korei Południowej, Ameryce Północnej, Europie i Chinach. A czy trafi szerzej do rolnictwa?

Jest na to duża szansa, gdyż konglomerat Doosan jest właścicielem znanej amerykańskiej firmy Bobcat, która produkuje także ładowarki i ciągniki rolnicze.