Rękawice ochronne, kombinezony, czy chociażby maseczki: rolnicy coraz częściej przykładają uwagę do własnego bezpieczeństwa podczas korzystania z opryskiwacza. Rynek oferuje również inne akcesoria, które zabieg pryskania czynią bardziej komfortowym.

Odzież ochronna

W ramach odzieży ochronnej należy wyróżnić przede wszystkim kombinezony oraz rękawice. Ceny tych pierwszych zaczynają się od niespełna 20 zł za sztukę i bez problemu sięgają pułapu 150-200 zł. Niezależnie od ceny, ważne aby wybrany kombinezon zapewniał ochronę chemiczną typu 5/6.

Szczególnie narażone na przenikanie szkodliwej substancji do organizmu ludzkiego są ręce, stąd niezwykle ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Warto pamiętać, że rękawice ochronne powinny mieć długie rękawy chroniące również przedramię, a także być odporne na działanie silnych rozpuszczalników.

Według wielu badań najlepszą ochronę przed przenikaniem substancji chemicznych do organizmu zapewniają rękawice wykonane z nitrylu. Dobrej jakości rękawice będą kosztowały około 10 zł za parę. Możliwe jest ich wielokrotne używanie, o ile nie zostaną uszkodzone mechanicznie.

Maski ochronne

Oferta rynkowa maseczek ochronnych jest ogromna i co do zasady możemy je podzielić na 3 grupy: tanie maseczki jednorazowe, maski z wymiennymi pochłaniaczami oraz maski ochronne zakrywające całą twarz.

Jednorazowe maseczki w okresie przed koronawirusem mogliśmy kupić za około 5 zł za sztukę. Obecnie te same produkty niejednokrotnie wyceniane są przez sprzedawców na nawet 70 zł.
Zdecydowanie lepszą ochronę zapewnią maski wielokrotnego użytku z pochłaniaczem i filtrem.

Dzięki regulowanemu na długość mocowaniu możliwe jest niezwykle precyzyjne dopasowanie maski do twarzy. Dobrej jakości maskę kupimy za około 100 zł, a za komplet z dwoma pochłaniaczami to wydatek około 150-160 zł.

Producent rekomenduje filtry o oznaczeniu A1P2 lub dokładniejsze A2P2. Wymianę filtrów należy przeprowadzić dopiero w momencie, gdy użytkownik pomimo założonej maski poczuje substancję, przed którą się chroni. Warto pamiętać iż wówczas należy dokonać wymiany obu filtrów.

Najdroższe i zapewniające najlepszą ochroną nie tylko okolicy ust i nosa, ale także całej twarzy są maski pełne. Maski te kupimy za kilkaset złotych w zależności od producenta.

Naczynia pomiarowe

Niezwykle pomocne przy sporządzaniu cieczy roboczej okażą się naczynia pomiarowe z zaznaczoną podziałką, które ułatwią precyzyjne odmierzenie dawki stosowanego preparatu. Kubek o pojemności 1,8 l z podziałką wynoszącą 100 ml kupimy za około 20 zł.

W podobnej cenie znajdziemy również wiadro o pojemności 10 l w przypadku którego podziałka wynosi 0,5 l.

Odpowiednie pH cieczy

Wciąż nie wszyscy rolnicy zdają sobie sprawę z faktu, że odczyn wody, której używamy do oprysków, jak również odczyn samej cieczy opryskowej w dużym stopniu wpływa na skuteczność oprysku, a finalnie do jego opłacalności.

Optymalne pH wody to takie, które przyjmuje wartości od 5 do 6. Naturalnie w tym zakresie mogą pojawić się pewne wyjątki, stąd przed użyciem środka chemicznego należy zapoznać się z treścią etykiety i upewnić się, czy ten parametr odbiega od powyższej normy.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie pH wody będzie zakup papierków lakmusowych. Są to cienkie paski wskaźnikowe, które po kontakcie z cieczą barwią się na kolor odpowiadający jej odczynowi. Pakiet 100 papierków wraz z kolorową skalą porównawczą kupimy za około 16 zł.

Dokładniejszy wynik zaprezentuje nam elektroniczny pH-metr. Ceny tych urządzeń są bardzo zróżnicowane: najtańsze z nich kupimy już za 100 zł. Od około 200 zł zaczynają się ceny pH-metrów z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Prezentują one wyniki z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. 

Odzież ochronną i niezbędne części do opryskiwacza znajdziesz na giełdarolna.pl