Zanim jednak Miłosz Augustyn, Piotr Bryszak i Marek Wiącek stanęli w szranki zdążyli jeszcze wziąć udział w dwudniowym szkoleniu z zakresu obsługi stanowiska dydaktycznego WS290. Podczas tego szkolenia, które zorganizowane zostało przez firmę Bosch Rexroth Sp. z o.o., trener dr inż. Jarosław Biały przedstawił zawodnikom zasady działania układów hydrauliki siłowej wyposażonych w rozdzielacze sterowane elektrycznie oraz zaworów proporcjonalnych i współpracujących z nimi zadajników sygnałów sterujących.

Podczas trzeciego dnia spędzonego w warszawskiej siedzibie firmy Bosch Rexroth zawodnicy stanęli przed dwoma zadaniami. Pierwsze z nich polegało na zestawieniu układu pozwalającego na: trzystopniową regulację ciśnienia dostarczanego przez zasilacz hydrauliczny. W drugim należało wykorzystać rozdzielacz proporcjonalny wraz z zadajnikiem sygnału do wysterowania prędkości roboczej oraz drogi wyhamowania tłoczyska siłownika.

Po każdorazowo uruchomieniu układów zawodnicy musieli przeprowadzić pomiary przewidziane w instrukcji zadania oraz zanotować uzyskane wyniki w protokole.

Z kolejnymi trzema zadaniami zawodnicy zmierzą się już 17 września w Katedrze Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie odbędzie się finał eliminacji mający wyłonić najlepszego spośród kandydatów do udziału w zawodach EuroSkills 2020, które odbędą się w styczniu 2021 r. w Graz.

A już dzień później, czyli 18 września, 10 najlepszych uczniów z całej Polski weźmie udział w finale tegorocznej edycji konkursu Młody Mechanik na Medal, który wyjątkowo odbędzie się      w poznańskim Zespole Szkół Przyrodniczych. Dzięki porozumieniu Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, która koordynuje przegotowanie polskiej reprezentacji na zawody  EuroSkills i WorldSkills trójka laureatów konkurs Młody Mechanik na Medal będzie mogła wziąć udział w przygotowaniach do startu w zawodach WorldSkills 2021, które odbędą się w Szanghaju.

Będziemy na bieżąco relacjonowali te wydarzenia na naszym portalu.