Kilkumiesięczne parkowanie ciężkich maszyn rolniczych w jednym miejscu zdecydowanie nie wydłuża trwałości opon. Tygodnie czy nawet miesiące bezruchu mogą spowodować trwałe odkształcenia w strukturze każdej opony, więc jeśli nasze maszyny stały dłuższy czas, przyjrzyjmy się dokładnie ich ogumieniu.

Kilka drobnych czynności, jakie powinniśmy wykonać, zajmie nam niewiele czasu, a na pewno pomoże zapobiec niespodziewanym i kosztownym awariom oraz przestojom naszego sprzętu.

Prawidłowa konserwacja i pielęgnacja opon maszyn rolniczych bezpośrednio przekłada się na ich długą eksploatację, a tym samym na trwałe oszczędności dla gospodarstwa. Wpływa także na bezpieczeństwo pracy i lepsze osiągi coraz bardziej obciążonych maszyn.

Sprawdź możliwości finansowania używanych maszyn rolniczych!

Kilka ważnych zasad


- Zwiększ ciśnienie w oponach, gdy maszyny nie pracują i stoją unieruchomione.

- Okresowo sprawdzaj ciśnienie w oponach ze względu na wpływ temperatury zewnętrznej na ciśnienie.

- Jeśli to możliwe, podnieś maszynę na atestowanych wspornikach, odciążając tym samym opony. Jest to szczególnie zalecane w kombajnach.

Zastosowanie do powyższych uwag pozwoli uniknąć poważnego zagrożenia, jakie występuje w długotrwale unieruchomionym sprzęcie, a którym jest zjawisko “flat spottingu”. To nic innego jak spłaszczenie opony podczas długiego postoju wywołujące uciążliwe zjawisko podskakiwania maszyny przy jej ponownym uruchomieniu.

Takie spłaszczenie, szczególnie powiązane z długotrwałym obciążeniem opony bez powietrza, może doprowadzić do trwałego odkształcenia jej wewnętrznej konstrukcji, a w rezultacie do konieczności jej natychmiastowej wymiany na nową.

Dbanie o stan opon w starszych ciągnikach jest także opłacalne fot. Farmer
Dbanie o stan opon w starszych ciągnikach jest także opłacalne fot. Farmer

Przygotuj opony do pracy

W przypadku przyczep wszelkiego rodzaju zalecana jest często sezonowa zmiana kół na osiach. Pozwala to na równomierne zużycie bieżników tych opon, a co za tym idzie - na dłuższą ich eksploatację w przyczepie. Ważne jest także sprawdzanie głębokości bieżnika opony w miejscu oznaczonym TWI (Tread Wear Indicator) na jej brzegu.

Szukasz części do maszyn rolniczych? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

Po zimie przed rozpoczęciem pracy warto sprawdzić, czy w bieżniku trwale nie osadziły się zanieczyszczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku opon przeznaczonych do transportu drogowego. Usunięcie stałych, często skamieniałych zanieczyszczeń pozwoli na uniknięcie wbijania się ich w strukturę opony, a tym samym ewentualnych skaleczeń lub przebić.

Zawsze ważne jest, aby często dokładnie sprawdzać wzrokowo stan opony, zwłaszcza pod kątem nierównomiernego zużycia, przecięć i pęknięć oraz ewentualnego jej pęcznienia. O opony, szczególnie gdy nasz sprzęt stał, trzeba zadbać już teraz, aby w sezonie uniknąć niemiłych niespodzianek.