Quad, inaczej ATV (z ang. All Terain Vehicle, czyli wszędołaz) kojarzy się u nas głównie z rekreacją i sportem. Tymczasem w wielu zachodnich krajach pojazdy wykorzystywane są przede wszystkim w rolnictwie. Wystarczy odpowiedni osprzęt, a pojazd staje się bardzo uniwersalnym narzędziem.

Pojazdy typu ATV będzie próbowała zaszczepić dla polskiego rolnictwa firma Yamaha Polska, wprowadzając ich sprzedaż przez kilkunastu dealerów maszyn rolniczych. W ofercie znajdą się m.in. popularne quady Grizzly o pojemnościach od 350 do 700 cm3.

Wraz z nim do oferty wejdą narzędzia specjalnie przystosowane do współpracy z niewielkimi czterokołowcami. Osprzęt jest produkowany przez firmę Techlander, której powstanie jest owocem współpracy Yamahy i firmy Metal-Fach Sokółka.

W ofercie Techlandera znajdują się już w tej chwili: kosiarki z własnymi napędami (silniki spalinowe Briggs&Stratton), zamiatarki, zamiatarka z zasobnikiem, rozsiewacze (np. do soli drogowej), miniopryskiwacz z napędem elektrycznym (z gniazda zapalniczki), przyczepka wywrotka oraz pługi do odśnieżania.

Co ważne dla korzystających z dofinasowań z programu PROW, „mikrociągniki” mogą być przedmiotem finansowania w ramach działań tego programu.