Fakt, że targi Polagra Premiery były w tym roku wyjątkowo małe, to nie znaczy jednak, że nie było na nich nic ciekawego. Niewątpliwie do grupy sprzętu obok którego nie dało się przejść obojętnie był rozsiewacz Rauch Aero, zaprezentowany na stoisku przedstawiciele tej marki na Polskę, czyli Kuhn Maszyny Rolnicze

Rauch Aero intryguje - dlaczego?

Rauch Aero to dzisiaj nowość, ale w przeszłości firma już oferowała tego rodzaju rozsiewacze. Jak dowiedzieliśmy się, kilka z nich od lat z powodzeniem pracuje w polskich gospodarstwach.

Zaprezentowany na targach Polagra Premiery 2023 rozsiewacz to jednak znacząco zmodernizowana konstrukcja i warto nadmienić - nagrodzona złotym medalem targów.

 

Maszyna od razu rzuciła się nam w oczy dzięki rozłożonej, potężnej belce wysiewającej. Po rozłożeniu do pozycji roboczej obydwu belek,  nawóz może być wysiewana na pasie o szerokości 30 m, ale są też nieco mniejsze wersje. Tak wyposażony zawieszany rozsiewacz waży ok. 2,5 t. Zbiornik mieści 1900 l nawozu.

Jakie to ma zalety?

W rozsiewaczu Rauch Aero dzięki belce dystrybuującej nawóz, można mieć pewność że na całej szerokości jest on wysiewany zgodnie z założoną ilością - praktycznie nie zależnie od warunków pogodowych - szczególnie siły wiatru.

Druga ważna zaleta jest taka, że urządzenie rozprowadzi równomiernie nawozy niezależnie od stopnia i równomierności ich granulacji. Może być to więc nawóz bardziej pylisty, czy gorszy jakościowo pod względem granulacji.

Oczywiście do tego dochodzą elementy rolnictwa precyzyjnego. Belka jest dzielona na sekcje i materiał może być dozowany automatycznie, zgodnie z zapisanymi wymogami ustalonymi np. na podstawie map zasobności gleby.