Niestety nie mamy dobrych wieści. Niedawno pisaliśmy o stale rosnących cenach nowych maszyn rolniczych, a teraz okazuje się, że równie niewesoło jest w kontekście maszyn używanych.

Maszyny używane – jest drogo

Przedstawiciele branży zajmującej się handlem używanymi maszynami rolniczymi są zgodni – ceny są rekordowo wysokie. Dzieje się tak dlatego, że popyt przewyższa podaż.

Tegoroczne ceny ciągników używanych są nawet o 20-30 proc. wyższe, aniżeli miało to miejsce w latach ubiegłych. Zmalała również podaż używanych ciągników.

– Rolnicy często narzekają na gorszą dostępność nowych maszyn oraz na ich szybujące ceny, przez co na rynku popyt na używane ciągniki często przewyższa podaż. Nie mając możliwości kupna nowego ciągnika tu i teraz, rolnicy szukają maszyn kilkuletnich – tłumaczy właściciel firmy trudniącej się handlem maszynami używanymi z południowo-zachodniej części kraju.

Chcesz kupić używany ciągnik? Sprawdź ratę!

Słaba dostępność używanych maszyn rolniczych

Jak się jednak okazuje, problem ten nie dotyczy jedynie Polski, ale także krajów Europy Zachodniej, z której w dużym stopniu importowano ciągniki używane, celem ich dalszej odsprzedaży w kraju.

- Obserwujemy naprawdę bardzo duży popyt ze strony rolników, do tego stopnia ze zaczyna nam brakować sprzętu. Co więcej, jest realny problem z importem maszyn zza granicy, gdyż po prostu nie ma tam czego kupić – tłumaczy Waldemar Kondracki, reprezentujący firmę Ulenberg.

Sprzedawcy twierdzą, że w bieżącym sezonie udaje się sprzedawać nawet te maszyny, które od dłuższego czasu zalegały na placach. Często dochodzi także do sytuacji, że ceny nie są nawet negocjowane, po prostu rolnicy cieszą się, że mogą kupić cokolwiek.

- Od dwóch lat luźno planowałem zakup ciągnika o mocy ok. 120 KM, jednak odwlekałem ten temat i dzisiaj, gdy mój ciągnik odmówił posłuszeństwa po prostu nie ma na czym zawiesić oka. Oferowane maszyny są rekordowo drogie i w budżecie, w którym rok temu, czy dwa lata temu kupiłbym coś ciekawego, dzisiaj nie znajduję nic – wyjaśnia nasz czytelnik z okolic Sandomierza.

Na pytanie, co cieszy się największą popularnością na rynku wtórnym, najczęściej otrzymujemy odpowiedź, że... wszystko.

- W naszym przypadku największym zainteresowaniem wśród rolników cieszą się ciągniki powyżej 150 KM. Najlepiej sprzedają się marki Massey Ferguson, Fendt oraz John Deere – zaznacza Wojciech Dziekoński, specjalista ds. sprzedaży w firmie Roltoma.

A jakie są Wasze doświadczenia w kontekście zakupu używanych maszyn rolniczych? Doświadczyliście wysokich cen i słabej dostępności sprzętu na własnej skórze?

Pamiętajcie, że szeroki wybór używanych maszyn rolniczych znajdziecie na Giełdzie Rolnej.