W ciągu ostatnich miesięcy obserwujemy znaczące wzrosty cen stali. Zdaniem analityków taka sytuacja jest spowodowana wyłączeniami lub ograniczeniami w funkcjonowaniu wielu pieców hutniczych w okresie lockdownu.

Będzie drożej?

Jedną z branż, która może dość mocno odczuć skutki wzrostu cen surowca będzie rolnictwo. Krajowi rolnicy przyzwyczajeni już są do stopniowego podnoszenia cen maszyn, jednak okazuje się iż kolejne podwyżki mogą być dopiero przed nami.

- Odnotowaliśmy wzrosty cen stali o ok. 40 proc. względem średniej z ostatnich czterech lat. Pewną cyklicznością jest również fakt, że ceny te rosną w ostatnim kwartale oraz pierwszym kwartale kolejnego roku, jednak nigdy dotąd aż na taką skalę jak teraz - tłumaczy Paweł Modzelewski, dyrektor działu zakupów i magazynów Samasz.

Doniesienia te potwierdzają również przedstawiciele innych marek - w tym wypadku względem roku ubiegłego odnotowane zostały podwyżki od 20 do nawet 50 proc. w zależności od gatunku stali.

Warto jednak pamiętać, iż cena stali jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na ostateczny koszt wyprodukowania maszyny, a tym samym na jej finalną cenę.

- W przypadku naszej firmy udział kosztów stali w całkowitym koszcie wytworzenia maszyny wynosi 18 proc., stąd wzrost ceny stali o 5 proc. pociąga za sobą wzrost całkowitego kosztu wytworzenia wyrobu gotowego o 0,5 proc. Póki co nie planujemy jednak podniesienia cen maszyn licząc na rychłą obniżkę cen stali – dodaje Modzelewski.

A może już jest?

Jak wynika z wiadomości otrzymywanych od naszych Czytelników, niektórzy z Was już spotkali się z ogromnymi wzrostami cen.

- Planuję budowę hali magazynowej i konstrukcja stalowa, która jeszcze dwa miesiące temu kosztowała ok. 60 tys. zł obecnie wyceniona jest o 20 tys. zł więcej. Przedstawiciele firmy takie wzrosty tłumaczą podwyżką cen surowca, a za wszystko jak zwykle zapłacimy my – dodaje rolnik z Sandomierza.

 A czy Wy zaobserwowaliście ostatnio wzrosty cen maszyn rolniczych? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Jeśli zaś szukacie używanych maszyn rolniczych, to koniecznie sprawdźcie Giełdę Rolną!