Repossi Macchine Agricole projektuje i produkuje zgrabiarki grzebieniowe i karuzelowe. Najnowszy dodatek do gamy, model Ra-Rake to rewolucyjny zgrabiarka dwugwiazdowa, dzięki której w 2017 r. firma uzyskała finansowanie w ramach programu Horyzont 2020, zainicjowane przez Unię Europejską w celu promowania i wspierania innowacji, badań i rozwoju technologicznego.

Gabriele Repossi, wynalazca nowej maszyny, wpadł na pomysł, aby wyposażyć ją w dwa koła o różnych średnicach: większe nie dotyka paszy i ma za zadanie wyłącznie napędzić drugie, mniejsze koło, które zgrabia materiał bez dotykania gruntu i zanieczyszczania paszy kamieniami oraz tzw. popiołem.

Ponieważ maszyna nie potrzebuje skomplikowanych i drogich mechanizmów, koszty produkcji a tym samym zakupu oraz konserwacji są stosunkowo niskie. Jednocześnie nowy produkt zachowuje jedną z największych zalet zgrabiarek gwiazdowych - pozwala na pracę z dużą prędkością wynoszącą 20 km/h.

Skuteczność nowego modelu zgrabiarki potwierdzają badania naukowe; ostateczne wyniki badań naukowych przeprowadzonych przez zespół koordynowany przez prof. Lucę Rapettiego, szefa Wydziału Nauk Rolniczych i Środowiskowych Uniwersytetu w Mediolanie dowiodły, że pasza zgrabiana za pomocą zgrabiarki Ra-Rake charakteryzuje się średnio o 66 proc. niższą zawartością zanieczyszczeń niż materiał zgrabiany innymi typami maszyn. Wartość energetyczna paszy jest również wyższa w porównaniu do pasz zgrabianych przez inne typy maszyn.

Wspomniane wyniki badań wyglądają bardzo obiecująco. Dowodzą one, że firmie Repossi udało się wyeliminować i to z nawiązką właściwie największą wadę zgrabiarek gwiazdowych, czyli niską czystość zbioru. Czy jednak nowa maszyna jest w stanie namieszać na rynku zgrabiarek i przełamać monopol konstrukcji karuzelowych? W Polsce, chociażby ze względu na niską rozpoznawalność włoskiej marki na pewno nie, jednak pomysł jest niezwykle ciekawy i jeżeli w parze z jakością zbioru będzie szła niższa w stosunku do zgrabiarek karuzelowych cena, bez wątpienia warty rozważenia.    

Modele Ra-Rake dostępne są w dwóch wariantach szerokości: 7,5 i 9 m. Pierwsza z nich kosztuje 81500 zł, druga niecałe 101 tys. zł. Zgrabiarki dostępne są również w naszym kraju, a firma Repossi nadal szuka nowych dystrybutorów w Polsce.