Uniwersalna sieczkarnia polowa Tupla, fińskiej firmy Junkkari, może pracować jak zwykła kosiarka lub może podbierać zielonkę z pokosu. Niezależnie od tego może pozostawiać ścięte albo podebrane rośliny na polu lub je rozdrabniać i wyrzucać na przyczepę. Aby pozostawić plon na polu, trzeba podnieść pokrywę tylną. Standardowo maszyna pozostawia szeroki, luźny, łatwo przesychający pokos, który można jednak zawęzić, stosując ekrany ograniczające.

Wszystkie funkcje maszyna wykonuje bez żadnego dodatkowego wyposażenia, koniecznego w wypadku klasycznych sieczkarni. Jej uniwersalny zespół tnący, o szerokości roboczej 1,7 m, to poziomy bęben, obracający się z prędkością 1500 obr./min, na którym zamontowanych jest 36 noży. Są one specjalnie wyprofilowane, dzięki czemu tną dokładnie i odrost trawy jest szybki. Noże przypominają w działaniu palcowy spulchniacz, stosowany w tradycyjnych kosiarkach, co zapewnia szybsze wysychanie zielonki. Przez Tuplę można więc przepuścić pokos ponownie, by przyspieszyć wysychanie. Wirujący bęben z nożami nie wytwarza ssania, co zapobiega podrywaniu ziemi i zanieczyszczaniu plonu, mimo że pracuje nisko i kosi dokładnie także zielonki wyłożone.

Taki zespół tnący skosi dobrze zarówno trawę, jak i sprawdzi się na nieużytkach jako ścinacz. Choć nie jest przystosowany do zielonek wysokich (kukurydza, słonecznik), poradzi sobie też z większymi roślinami, o wysokości nawet 1,5 m.

Jeśli Tupla ma jednocześnie rozdrabniać, zielonka jest transportowana na jej sieczkarnię toporową, ustawionym równolegle do wirnika tnącego podajnikiem ślimakowym, który zapewnia równomierne zasilanie zespołu rozdrabniającego. Sieczka jest następnie wyrzucana na przyczepę kanałem wyrzutowym ze zdalnie regulowanym wylotem (mechanicznie lub elektrycznie). Zależnie od liczby zamontowanych noży (mogą być 2, 3, 6 lub 12), bęben sieczkarni wytwarza sieczkę o długości 35-85 mm. Nie jest ona zanieczyszczeniu ziemią, bo wlot zasysanego przez sieczkarnię powietrza jest umieszczony z boku maszyny.

Podczas zbioru zielonki przeznaczonej do zakiszania na Tupli można zamontować dodatkowo aplikatory preparatów ułatwiających zakiszanie, wyposażone w elektryczną pompę, zraszacze, przepływomierz z bez-stopniowo regulowaną dawką do 5 l/min (także z kabiny ciągnika) i zbiornik o pojemności 20 lub 200 l. Preparaty podawane są do komory przenośnika ślimakowego, dzięki czemu są dokładnie wymieszane z zakiszaną masą. Aplikatory HP mogą współpracować także z innymi maszynami, np. prasami czy przyczepami zbierającymi.

Tupla waży 950 kg i ma trzy szerokie koła podporowe, zapobiegające jej grzęźnięciu nawet w podmokłym terenie. Automatyczny układ zaczepowy z przesuwanym mechanicznie lub hydraulicznie hakiem ułatwia agregatowanie maszyny z ciągnikiem, o wymaganej mocy co najmniej 70 KM. Tupla napędzana jest od WOM, o 540 obr./min.

Źródło "Farmer" 10/2006