Pierwsze z rekordowych osiągnięć (przynajmniej w Europie) robota Agrointelli to powierzchnia obsianego areału, która wyniosła 30 ha.

Drugi rekord to ciągły czas pracy bez zatrzymywania sie (z wyjątkiem przerw na napełnianie siewnika ziarnem i tankowanie) urządzenia Agrointelli Robotti, który wyniósł ponad 24 godziny. Napisaliśmy tankowanie ponieważ duńska maszyna, wbrew ogólnej tendencji do elektryfikacji, napędzana jest tradycyjnym silnikiem diesla.

Autonomiczne urządzenie Agrointelli Robotti w trakcie siewu rzepaku współpracowało z 6-cio rzędowym punktowym, mechanicznym siewnikiem firmy Kverneland. Rekordowe zasiewy z kolei miały miejsce w gospodarstwie Agrodružstvo Klas z miejscowości Křičeň.

Wydaje się, że opisane powyżej dokonania to kolejny przełom w praktycznym testowaniu niezawodności robotów w rolnictwie i duży krok w kierunku szerszego zastosowania tego typu rozwiązań.

Informacje podał czeski serwis agroportal24h.cz, który bacznie obserwuje prace robotów i rozwój technologii autonomicznych na terenie swojego kraju.