Co ciekawe duńska firma nie wpisuje się w aktualnie panujący trend ekologii promujący napędy elektryczne czy też hybrydowe. W swoich robotach rolniczych montuje tradycyjne silniki diesla. Niestety na swojej stronie internetowej nie podaje żadnych danych technicznych tej jednostki.

Lakonicznie ujęte jest jedynie, że urządzenie o wdzięcznej nazwie Robotti 150D może z powodzeniem zastąpić w gospodarstwie ciągnik pomocniczy. Wyposażone jest bowiem w TUZ o udźwigu 750 kg, a w najbliższej przyszłości ma się pojawić jeszcze WOM i złącza hydrauliki. Ponadto stosunkowo niska waga na poziomie jednej tony pozwala wg producenta przemieszczać swobodnie robota pomiędzy polami. Urządzeniem Robotti 150D można sterować za pomocą dżojstika lub przełączyć go na tryb autonomiczny.

Pierwsza tego typu maszyna trafiła na testy do Czech prawie rok temu. Widać wypadły one na tyle pomyślnie, że jedno z tamtejszych gospodarstw zdecydowało się w tym roku na zakup takiego robota.

Robotti 150D uzbrojony w 6-cio rzędowy siewnik Monosem NC zasiał do tej pory 20 ha kukurydzy w okolicach wsi Sloveč, powiat Nymburk. Według czeskich mediów jest to europejskim rekordem w branży robotów. Oczywiście urządzenie pracuje dalej i rekord ten śrubuje.

Na poniższych filmikach Robotti 150D pracuje przy siewie jęczmienia jarego i na plantacji jagód.