Na pytanie: "Rolnictwo cyfrowe - absurd czy konieczność", dr Jacek Skudlarski, podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, odpowiada bez wahania.

- Postępu nie zatrzymamy. Dotyczy on każdej dziedziny, w tym rolnictwa.

Czy na najnowsze technologie będzie stać również mniejsze gospodarstwa? Jak zauważa dr Skudlarski, na pewno nie wszystkie rozwiązania są przeznaczone dla małych gospodarstw, ale w ramach Zielonego Ładu mniejsze gospodarstwa mają rację bytu i jest położony duży nacisk na ich funkcjonowanie i na pewno będą mogły korzystać z wielu technologii, takich jak aplikacje wspomagające prowadzenie gospodarstw, stacje pogodowe, czy zdjęcia satelitarne.

Dr Skudlarski jako pierwsze rozwiązania możliwe do wprowadzenia uważa wszelkiego rodzaju programy do zarządzania gospodarstwem, które są bardzo użyteczne, a podstawowe wersje są oferowane bezpłatnie.

- Umożliwiają one "schowanie gospodarstwa w smartfonie". Kolejny etap do rolnictwo precyzyjne, w którym widać kolejne kroki. Następnym etapem będzie autonomizacja pracy maszyn. Krok po korku. Zastosowanie wszelkich nowych technologii powinno być mocno przemyślane - mówi naukowiec.