MarketsandMarkets przedstawił nowy raport badań, z których wynika, że w porównaniu z tradycyjnymi metodami, sztuczna inteligencja (AI) wnosi zauważalne korzyści do produkcji rolnej. Takie możliwości obecnie stwarzają głównie drony, narzędzia rolnictwa precyzyjnego oraz roboty polowe. Udział sztucznej inteligencji w praktykach rolnych będzie z roku na rok się zwiększał.

Nauczanie maszynowe

Sztuczna inteligencja jest powiązana z uczeniem maszynowym – polega ona na tym, że sprzęt rolniczy wykorzystuje algorytmy, aby na tej podstawie automatyzować zadania (należą do nich chociażby pielniki czy sortowniki optyczne).

Rozwój technologii w tym obszarze udostępnia coraz większą ilość przydatnych danych, stąd zapotrzebowanie na tego typu narzędzia w obecnych warunkach, w jakich funkcjonuje rolnictwo wciąż rośnie.

Algorytmy sztucznej inteligencji znalazły zastosowanie w m.in. w monitorowaniu upraw i gleby, wykrywaniu chorób roślin oraz monitorowaniu zdrowia zwierząt gospodarskich i przewiduje się, że właśnie w tych obszarach rolnictwa będzie rozwijać się dalej sztuczna inteligencja. Naukowcy podkreślają, że największą rewolucję w tym obszarze rolnictwa wniosły drony, które wyposażono w GPS czy kamery multispektralne.

Sztuczna inteligencja jako usługa

Istotny element w rolniczym udziale AI będą stanowić aplikacje cyfrowe. Zapotrzebowanie będzie rosnąć nie tyle na maszyny, co na zestawy narzędzi, które pozwolą na uczenie maszynowe i obsługę sprzętu, czyli tzw. AI-as-a-Service.

Usługa sztucznej inteligencji polega głównie na udostępnianiu klientowi zebranych danych z chmury czy też oprogramowania, chociażby ze wspomnianych dronów, które Latając nad polami, robią zdjęcia w wysokiej rozdzielczości i w ten sposób generują dane.