Długo czekaliśmy na tę datę, ale wreszcie się doczekaliśmy. Po raz kolejny początek marca oznacza wzmożony ruch ciągników na polach. Wszystko po to, by jak najszybciej dostarczyć roślinom azot.

Wczesne nawożenie - zdania są podzielone

Łatwo zauważyć, iż nasi Czytelnicy dzielą się na dwa obozy - pierwszy z nich jest zwolennikiem stosowania azotu tak wcześnie, jak tylko na to pozwalają przepisy.

Nie brak również rolników, którzy są w tej kwestii bardziej powściągliwi. 

- Mróz ma być do połowy marca, więc jeszcze z 10 dni czekamy - twierdzi Damian Czajkowski.

Inni z kolei z wysiewem nawozu chcą poczekać do opadów.

Czekam aż w prognozie na kolejne dni będą opady. Mamy nauczkę z tamtego roku - dodaje Adrian Kowalik.

RSM, czy nawóz granulowany?

Odwiecznym dylematem wśród rolników jest to, na jaki nawóz azotowy postawić. Pewnego rodzaju statystyką niech będzie fakt, iż spośród kilkunastu zdjęć nadesłanych nam przez Czytelników, tylko jeden gospodarz postawił na roztwór saletrzano-mocznikowy. Zdecydowanie dominuje zatem azot w formie granulowanej.

Na polach tłoczno od maszyn

Na podstawie zdjęć nadesłanych przez naszych Czytelników można śmiało stwierdzić, iż park maszynowy rolników jest niezwykle zróżnicowany.

Wciąż duży odsetek stanowią leciwe Ursusy oraz Zetory. Nie brak jest jednak również bardzo nowoczesnych ciągników marek takich jak chociażby Fendt, czy John Deere.

Wśród rozsiewaczy prym zdecydowanie wiedzie marka Amazone. Na polach wykorzystywane są zarówno kilkudziesięcioletnie konstrukcje, jak i zupełnie nowe maszyny.

Zachęcamy Was do zapoznania się z naszą galerią. Zobaczcie sami, jakim sprzętem rozsiewają nawozy rolnicy.