Stosując kosiarkę z kondycjonerem i formierzem pokosu, można zrezygnować z przejazdów przetrząsacza. Prasa rolująca jest tylko jedną z licznych maszyn (metod) zbioru zielonek. Oprócz kosiarki to niezastąpiona jednak maszyna zielonkowa. Jej budowa najczęściej opiera się na jednej, dwóch, trzech bądź czterech karuzelach. Jest to zgrabiarka.

Liczba karuzeli decyduje najczęściej o zapotrzebowaniu mocy maszyny i o jej wydajności. Najbardziej wydajne są zgrabiarki największe – czterokaruzelowe, dostępne w ofertach większości firm zajmujących się produkcją zgrabiarek. Znacznie popularniejsze od gigantycznych wirników są jednak urządzenia dwukaruzelowe. Postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej ofercie producentów w tym segmencie rynku. Wzięliśmy pod uwagę urządzenia o największej szerokości roboczej ze środkowym odkładaniem pokosu.

Liner

To nazwa wszystkich zgrabiarek karuzelowych znajdujących się w ofercie Claasa. Firma ta jako jedna z nielicznych posiada maszyny tworzące pełną linię technologiczną. Począwszy od kosiarek, przez przetrząsacze, zgrabiarki, prasy, przyczepy aż po same sieczkarnie. Wśród bogatej oferty zgrabiarek producent ma aż 7 modeli zgrabiarek dwukaruzelowych. Największą spośród nich jest Liner 2900 o szerokości roboczej 8–9 m.

Ta niemała maszyna może formować pokos o szerokości 1,4–2,4 m. Wykonują to dwie karuzele o średnicy 3,8 m każda. Jako jedyna wśród zgrabiarek dwukaruzelowych maszyna ta ma aż 14 ramion zamontowanych na jednej karuzeli. Mimo iż Liner 2900 nie jest lekki – 2250 kg– jak większość zgrabiarek nie ma dużego zapotrzebowania mocy – 55 KM. Po złożeniu karuzel i przejściu w pozycję transportową maszyna staje się trzy razy węższa – 2,97 m. Robi się jednak nieco wyższa – 4 m. Podczas transportu operator nie może zapominać, że Liner 2900 należy do grupy długich maszyn – 6,53 m.

Głównym atutem zgrabiarki Claasa jest system Contour. To angielskie słowo oznacza kontur, zarys. Co zatem Liner ma obrysowywać? Powierzchnię pola. System Contour odpowiada za odpowiednie kopiowanie terenu. Bez względu na zagłębienia na polu czy delikatne wzniesienia, Liner zachowuje dokładność pracy. Istotą tego rozwiązania są… koła. Każda z karuzel porusza się po polu na dwóch osiach, które tworzą kształt podwozia samochodu wyścigowego. Przednia oś jest resorowana. Konstrukcja głowicy rotora umożliwia odchylanie się karuzeli w różnych kierunkach. W opcji dostępne jest podwozie 6-kołowe.

GA

Zgrabiarka karuzelowa Kuhna GA 8521 wygląda bardzo potężnie przede wszystkim dzięki konstrukcji ramy. Maszyna z tyłu podparta jest na solidnych dwóch kołach, natomiast pod każdą karuzelą znajdują się cztery mniejsze. Szerokość robocza GA 8521 wynosi 7,5–8,5 m. Podczas transportu maszyna zajmuje 3 m szerokości.  Pokos zbierany jest do środka maszyny. Na każdej karuzeli rozmieszczono 13 ra-mion, a na każdym z nich po cztery pary zębów. Karuzele mają napęd hydrauliczny. W Claasie Liner 2900 jednym z charakterystycznych elementów są długie wałki przekaźnikowe prowadzące do głowicy każdej karuzeli. W GA 8521 zastosowano zupełnie inne rozwiązanie. Jest tylko jeden WOM, resztę zastępują przewody gumowe. Poza walorami estetycznymi takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na zmniejszenie hałasu podczas pracy i większą niezawodność maszyny. Głowice karuzeli są ruchome. Wiąże się to z rolą, jaką spełnia podwozie w karuzelach, tzw. podwozie 3D.  Są to cztery koła umieszczone dość blisko ramion, dookoła centralnego punktu karuzeli. Każde z nich jest skrętne. Warto jeszcze wspomnieć, że zgrabiarka ta ma możliwość hydraulicznej regulacji wysokości pracy, która odbywa się z kabiny ciągnika. Szerokość pracy zgrabiarki GA 8521 i formowania pokosu jest również regulowana hydraulicznie. Wymagania dotyczące mocy są tutaj znacznie większe niż w wypadku konstrukcji Claasa – 70 KM.

Eurotop

Od 7,8 do 8,6 m – dokładnie w takim zakresie można regulować szerokość roboczą zgrabiarki Eurotop 881 A. Eurotop to cała linia zgrabiarek karuzelowych firmy Pöttinger. Mimo iż możliwości dotyczące przede wszystkim szerokości pracy są bardzo duże, to zgrabiarka sprawia wrażenie „wychudzonej”. Wygląda znacznie mizerniej niż np. potężna konstrukcja Kuhna. Na każdej karuzeli zamontowanych jest 12 ramion, na których rozmieszczono po cztery pary palców. Mimo iż szerokość pracy regulowana jest hydraulicznie, to wysokość zgrabiania ustawia się za pomocą korby. Niemal 9-metrowa szerokość robocza zmniejsza się do 2,9 m podczas transportu. Długość Eurotopu nie przekracza 6 m. Maszyna jest bardzo lekka – 2000 kg i wymaga tylko 54 KM mocy ciągnika.

Na życzenie użytkownika zgrabiarkę Eurotop 881 A można wyposażyć w system Multitast. Normalnie każda karuzela porusza się na czterech kołach umieszczonych dość szeroko po bokach, jednak przed grabiącymi palcami. System Multitast to dodatkowe koło kopiujące z przodu, przymocowane do specjalnego wysięgnika tak, że na pierwszy rzut oka przypomina goleń samolotu, ale spełnia nieco inną rolę. Konstruktorom przyświecał podobny cel, jak i osobom odpowiedzialnym za opracowanie podwozia 3D i systemu Contour – lepsze i dokładniejsze kopiowanie terenu, co pozwala na wyeliminowanie „drapania” gleby palcami zgrabiarki podczas pracy w zagłębieniach terenu. Dzięki temu maszyna będzie dłużej służyć (mniejsze zużycie palców).

Swadro

Swadro 900 to propozycja firmy Krone w grupie maszyn dwukaruzelowych centralnie formujących pokos. Podobnie jak konstrukcja Pöttingera Swadro wygląda na maszynę lekką i delikatną. I coś w tym jest, bowiem Swadro 900 jest tylko 50 kg cięższa od wcześniej omówionej maszyny. Patrząc na zgrabiarkę z góry, można odnieść wrażenie, że konstruktorzy budując maszynę, wszędzie zachowali kąty proste. To jeszcze bardziej podkreśla lekkość urządzenia. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie mocy, jest ono identyczne jak w wypadku Linera i wynosi 55 KM.

Szerokość robocza jest regulowana i może wynosić 7,7–8,8 m. Według producenta umożliwia to uzyskanie wydajności 8–8,5 ha/h. Podczas transportu, podobnie jak w poprzednich modelach, szerokość zmniejsza się poniżej 3 m (2,99 m), za to wysokość wzrasta do prawie 4 m (3,78 m). Jeśli chodzi o długość, to nie ma żadnych odstępstw od normy, która w prezentowanych maszynach waha się w okolicy 6 m. Na jednej karuzeli zamontowanych jest 13 ramion. Łącznie na obu karuzelach są 104 pary palców. Średnica jednego wirnika wynosi 3,6 m.

W celu uzyskania dobrego kopiowania terenu i pewnego uniezależnienia jakości pracy maszyny od warunków topograficznych, w zgrabiarce Swadro zastosowano dwa interesujące rozwiązania. Pierwsze z nich to zawieszenie typu Tridem, podobne do tego z Linera. Dwie osie: tylna – sztywna, utrzymująca kierunek podczas pracy na zboczach, wyposażona w cztery grube koła; przednia – znacznie krótsza, jej konstrukcja oparta jest na dwóch skrętnych kołach. Drugie ciekawe rozwiązanie dotyczy zawieszenia wirników. W tym modelu Swadro wirniki mogą zostać zamontowane na tzw. przegubie Cardana umożliwiającym swobodny ruch wahadłowy w kierunku wzdłużnym. Oba elementy współpracujące ze sobą mają zapewnić wysokiej czystości paszę bez względu na pochyłości i nierówności terenu.

Zgrabiarka niekoniecznie karuzelowa

Okazuje się, że zgrabiarka nie musi kojarzyć się z jedną bądź większą liczbą karuzeli. Firma Repossi ma w swojej ofercie zgrabiarki, m.in. model 6000F. Brak tradycyjnych wirników sprawia, że już na pierwszy rzut oka maszyna wzbudza zainteresowanie. Na własne oczy mogli się o tym przekonać zwiedzający tegoroczne Zielone Agro Show. Inny model Repossi 6000FP ma 5,4 m szerokości roboczej i 2,54 szerokości transportowej. Zgrabiarka zawieszana jest na przednim TUZ, oparta na trzech kółkach podporowych. Waży tylko 620 kg. Producent zapewnia, że maszyna osiąga wydajność 5,9 ha/h.

Pöttinger Eurotop 881 A
Szerokość robocza (m): 7,8–8,6
Szerokość transportowa (m): 2,9
Napęd wirników: mechaniczny
Liczba ramion wirnika: 12
Zapotrzebowanie mocy (KM): 54
Masa (kg): 2000

Krone Swadro 900
Szerokość robocza (m): 7,7–8,8
Szerokość transportowa (m): 2,99
Napęd wirników: mechaniczny
Liczba ramion wirnika: 13
Zapotrzebowanie mocy (KM): 55
Masa (kg): 2050

Claas Liner 2900
Szerokość robocza (m): 8–9
Szerokość transportowa (m): 2,97
Napęd wirników: mechaniczny
Liczba ramion wirnika: 14
Zapotrzebowanie mocy (KM): 55
Masa (kg): 2250

Kuhn GA 8521
Szerokość robocza (m): 7,5–8,5
Szerokość transportowa (m): 3
Napęd wirników: hydrauliczny
Liczba ramion wirnika: 13
Zapotrzebowanie mocy (KM): 70
Masa (kg): 2950

Źródło: "Farmer" 12/2008