Uwzględniając skalę innowacji, koniec zeszłego roku jeśli chodzi o firmy produkujące maszyny wykorzystywane w technologii zbioru buraków cukrowych należał zdecydowanie do firmy Ropa. Przyjrzyjmy się zatem dwóm nowym systemom zaprezentowanym przez niemieckiego producenta: R-Trim i R-Contour.
Wraz z kombajnem Tiger 6S Ropa pod koniec zeszłego roku zaprezentowała dwie nowości celem automatycznej regulacji głębokości roboczej agregatu wyorującego: R-Trim (automatyczna regulacja wysokości ogławiacza) i R-Contour (automatyczna regulacja głębokości pracy lemieszy pojedynczych rzędów agregatu wyorującego RR).
Obydwa systemy dopasowują głębokość pracy do zmieniających się w obrębie pola warunków w zasobie buraka. Reagują one na różne długości wierzchołków, względnie na nierówności podłoża poprzecznie do kierunku jazdy. Znany dotychczas system pomiaru na ogławiaczu został poszerzony o dodatkowy system pomiaru do rejestracji konturu podłoża bezpośrednio na rzędach buraków.
Nowy komputer pokładowy na agregacie wyorującym kombajnu Tiger 6S odczytuje w przeciągu ułamków sekund wszystkie wartości pomiarów i zmienia przy pomocy nowo opracowanego oprogramowania wysokość ogławiacza lub głębokość kopania poszczególnych rzędów. Kombinacja i współpraca obydwu systemów prowadzi do wyraźnego odciążenia operatora i przez to umożliwia półautonomiczne prowadzenie przystawki wyorującej. Przy zmieniającym się stanie buraka, mimo redukcji wielkości obciętych łodyg, straty podczas ogławiania zostają unikane i to bez obciążania kierowcy. Oprócz tego unika się niepotrzebnego pobierania ziemi przez lemiesze, zwiększonego zużycia paliwa spowodowanego zbyt głębokim kopaniem oraz łamania buraka będącego skutkiem zbyt płytkiego wyorywania.
W jaki sposób działa ów system? Operator maszyny ustawia w menu jednorazowo pożądaną wysokość wału ogławiacza powyżej wysokości cięcia noża ogławiacza (czerwona strzałka na ilustracji). W ten sposób definiuje się przeciętna długość pozostawionych za nożami wału ogławiacza łodyg liści na burakach. Czujnik kąta na każdej sekcji Micro-Topper rejestruje wysokości wierzchołków każdego rzędu buraka. W przypadku zróżnicowanych lub nierówno wyrośniętych buraków (np. wysuszone miejsca) aktywny R-Trim automatycznie koryguje wysokość prowadzenia wału ogławiacza zależnie od najwyższych buraków.
R-Contour (automatyczna regulacja głębokości pracy lemieszy pojedynczych rzędów agregatu wyorującego RR)
Za pomocą joysticka na konsoli obsługowej operator maszyny ustawia głębokość wyorywania według własnego uznania i w ten sposób definiuje, na jaką głębokość lemiesz ma się zagłębić w glebę. Czujniki ultradźwiękowe obok każdego rzędu buraków rejestrują kontur powierzchni ziemi. Nowy komputer pokładowy przetwarza wartości pomiarowe i zapewnia dostosowanie głębokości wyorywania do konturu ziemi. Jak twierdzi producent, w porównaniu z wcześniejszymi systemami do automatycznego ustawiania pojedynczych rzędów ma to wiele zalet, w szczególności przy wysoko wyrośniętych rzędach buraków obok ścieżek jezdnych. Przy aktywnym R-Contour unika się łamania buraka przez zbyt płytkie kopanie oraz niepotrzebnego pobierania ziemi przez za głębokie wyorywanie. Na terminalu wyświetla się synchronicznie ustawienie głębokości lemieszy.
System EasyLift wyłącznie dla Holmera


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)