Obie maszyny po raz pierwszy w Polsce pokazano podczas Agro Show 2022 w Bednarach i trzeba powiedzieć, że zrobiły wrażenie na nie jednym farmerze odwiedzającym stoisko firmy Kuhn Maszyny Rolnicze. Zresztą przedstawiciel francuskiej firmy pod hasłem "maszyny XXL" reklamował swoje stanowisko.    

Kultywator Kuhn Prolander wcześniej był oferowany w szerokościach 4, 5, 6 i 7,50 m. - od teraz będzie także dostępny w wersjach ciągnionych o szerokości 9, 12 i 14 m. Wersja Prolander 14000 czyli o szerokości 14 m pokazana w Bednarach to maszyna przedprodukcyjna. Dzięki nowym szerokościom jest możliwe uzyskanie znacznie większej wydajności pracy. 

- Maszyna może pracować na głębokość do 12 cm. Jest to typowy kultywator do przygotowania podłoża siewnego, jednocześnie z możliwością pracy w ściernisku do bardzo płytkiego, precyzyjnego podcięcia ścierniska do walki z samosiewami, do walki z chwastami, również w drugim przejeździe - powiedział o Prolanderze 14000 Filip Sawczenko, menedżer produktu w firmie Kuhn Maszyny Rolnicze

24-rzędowy siewnik punktowy!

Drugą nowością w Kuhnie był, jeszcze prototypowy, siewnik Supra TRR z centralnym zbiornikiem trzykomorowym o pojemności 8600 litrów. Nowy sprzęt będzie można sprawdzić podczas siewu w uproszczonych technologiach uprawy oraz w siewie bezpośrednim. Maszyna może się pochwalić hydraulicznym dociskiem sekcji roboczych, który może wynieść nawet 330 kilogramów na sekcję. 

Tak szeroka maszyna jest jeszcze testowana, natomiast w przyszłym roku na naszym rynku pojawią się wersje 16- i 8-rzędowe.  

- Prezentowany przez nas siewnik punktowy służy m. in. do wysiewu kukurydzy. Sprzęt ma imponującą szerokość roboczą jak na polskie warunki, gdyż posiada on 24 sekcje, w tym momencie w rozstawie 70 cm, ponieważ jest to rozstaw preferowany na innych rynkach. W naszych warunkach siewnik będzie przystosowany do szerokości międzyrzędzi 75 cm, czyli tej standardowej. Jest to jeszcze prototyp, więc musimy jeszcze chwilkę poczekać na ostateczną wersję i cenę. Ale pokazując sprzęt na targach chcemy już zasygnalizować i pokazać, że pracujemy nad takimi maszynami -  dodał na temat siewnika Supra TRR Filip Sawczenko