Powodem tej zmiany była chęć uhonorowania i nagrodzenia czterech naszych dealerów za duże sukcesy sprzedażowe.

- Rok 2018 jest dla naszych dealerów bardzo interesujący z punktu widzenia sprzedaży traktorów Zetor. W okresie od maja do czerwca czwórce z nich udało się przekroczyć plany sprzedażowe w ilości sprzedanych maszyn. Przygotowaliśmy dla nich nagrodę - traktory Forterra HSX w nowych wersjach kolorystycznych, które uroczyście przekazaliśmy im w Kaliszu - wyjaśnia Arkadiusz Fułek, dyrektor Zetor Polska Sp. z o. o.

Wśród nagrodzonych znalazła się spółka Interwax z siedzibą w Żninie, z którą Zetor Polska współpracuje od 2002 roku za przekroczenie granicy tysiąca sprzedanych traktorów. Kolejną uhonorowaną firmą był Agromasz z Rzekunia, która z polskim oddziałem współpracuje od 1998 roku. W ciągu 20 lat współpracy firma Agromasz sprzedała 1300 traktorów. Z kolei spółka Kunert Sp. Jawna z siedzibą w Poladowie osiągnęła jeszcze lepszy wynik. Od 1996 roku sprzedała 1500 traktorów Zetor. Palma pierwszeństwa przypadła natomiast firmie Rolmech Sp. z o. o. z Płońska za przekroczenie granicy 2000 sprzedanych od 1997 roku sztuk.

W nowych kolorach przygotowano model Forterra HSX. O tym wyborze zdecydował fakt, że w pierwszej połowie roku obecna generacja Forterry HSX była gorącą nowością, wypuszczoną z nową skrzynią biegów ECO 40, obniżającą koszty eksploatacji przy wysokich i maksymalnych prędkościach (przy prędkości 40 km/h maszyna pracuje przy zredukowanych obrotach - 1750/min), z nową amortyzowaną osią przednią, która podnosi komfort jazdy oraz systemem nowych hamulców itd.

- Naszą intencją było nagrodzenie ciężkiej i owocnej pracy dealerów i przekazanie im czegoś wyjątkowego, czym mogliby wzbudzić zainteresowanie i przyciągnąć uwagę. Specjalna kolorowa okleina jest świetnym i oryginalnym rozwiązaniem, które przyciągnie wzrok wszystkich na polu i w okolicy. Wybór kolorów konsultowaliśmy z poszczególnymi dealerami, którzy wybrali odpowiednią dla siebie, konkretną wersję kolorystyczną. Na przykład firma Agromasz wybrała kolory, które odpowiadają kolorystyce spółki. Otrzymaliśmy informacje, że maszyny będą wykorzystywane jako traktory demonstracyjne i będą wystawione na ekspozycji w czasie akcji promocyjnych a także w siedzibach spółek. Maszyny są własnością dealerów i mogą nimi dysponować według potrzeb - uzupełnia Arkadiusz Fułek, dyrektor Zetor Polska Sp. z o. o.

Uspokajając fanów marki należy zaznaczyć , że traktory Zetor w produkcji seryjnej nadal będą czerwone. W branży traktorów to właśnie kolor maszyny jest jednym z elementów odróżniających poszczególne marki. Pierwotnie Zetory produkowane od 1946 roku miały ciemnozielony kolor, co było wynikiem dużych zasobów magazynowych farby maskującej w wojskowych zakładach Zbrojovka Brno, gdzie zapoczątkowano produkcję ciągników.

W latach 60. Zetor produkowany był w dwóch wariantach kolorystycznych - kolorze czerwonym i jasnoniebieskim. Czerwone traktory były przeznaczone na eksport na Zachód i Środkowy Wschód, jasnoniebieskie zaś sprzedawano na rynku krajowym i w krajach bloku wschodniego. Od lat 80. ujednolicono kolorystykę traktorów Zetor, a maszyny produkowano w odcieniach czerwieni i czerni w różnych proporcjach. Obecnie produkty charakteryzują się kolorem czerwonym, który stosuje się nawet na felgach.