Rozrzutnik obornika Evo Spreader został wyposażony w deflektory umożliwiające sterowanie kierunkiem rozrzutu obornika. Tylne klapy mogą być otwierane w zakresie pożądanym przez operatora maszyny. Dzięki temu może być regulowany zakres i kierunek rozrzutu materiału.

Deflektory mogą być obsługiwane ręcznie lub sterowane hydraulicznie. Rozwiązanie takie jest dodatkowo premiowane 2 punktami w aktualnym rozdaniu funduszy unijnych (PROW) przeznaczonych na zakup maszyn.

Rozrzutniki Evo Spreader mogą dysponować również własnym systemem hydraulicznym, który eliminuje konieczność podłączania maszyny do ciągnika, a co za tym idzie konieczność mieszania oleju rozrzutnika z olejem ciągnika. Dzięki temu rozwiązaniu, eliminuje się zagrożenie przepływu zabrudzonego oleju do systemu układu hydraulicznego ciągnika.

Rozrzutniki Evo Spreader wyposażono również w system ważenia. Czytelny wyświetlacz umożliwia operatorowi ciągnika stały nadzór nad aplikowanym materiałem. Za pomiar wagi odpowiedzialne są cztery sensory – czujniki umieszczone pod skrzynią ładunkową. Wagi są elementem przydatnym również w innych pracach gospodarskich. Umożliwiają pomiar masy przywożonej sieczki czy zboża.

Opcjonalnie do rozrzutnika można dobrać jeden z dwóch pilotów sterujących jego pracą. Pierwszy umożliwia regulowanie prędkości posuwu podłogi bardzo płynnie bo w zakresie aż od 1 do 90.

Kolejny model pilota to zaawansowana konstrukcja umożliwiająca sterowanie wszystkimi elementami rozrzutnika, jak włączanie i wyłączanie pracy taśmy oraz regulowanie prędkości jej posuwu, podnoszenie i opuszczanie zasuwy oraz otwieranie i zamykanie deflektorów kierunku rozrzutu obornika. Dodatkowo sterownik można wzbogacić o moduł GPS, który pozwala automatycznie dostosowywać dawkę rozrzucanego materiału, proporcjonalnie do szybkości jazdy.

Oświetlenie - automatyczne i ostrzegawcze

Zasuwy lamp tylnych w rozrzutnikach Evo Spreader są mechanicznie sprężone z pracą zasuwy. Kiedy następuje jej podniesienie w celu rozrzutu materiału, oświetlenie automatycznie przysłaniane jest osłonami. Zasuwy mają za zadanie chronić lampy przed zabrudzeniem lub zniszczeniem przez wyrzucany materiał. Po zakończeniu pracy i zamknięciu zasuwy, światła automatycznie odsłaniają się tak, by można było wyjechać na drogę i bezpiecznie się po niej przemieszczać.

Do korzystania ze świateł błyskowych barwy pomarańczowej uprawniony jest każdy pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W przypadku rozrzutników obornika, sygnalizacja zwiększa bezpieczeństwo jazdy szczególnie w nocy, z uwagi na duże gabaryty maszyny i ograniczone możliwości operowania nią np. przy wyjeździe z pola.

Nie bez znaczenia jest również budowa maszyny i wyeksponowanie z tyłu obracających się talerzy, na co muszą zwrócić uwagę inne pojazdy poruszające się za rozrzutnikiem. Sygnalizacja świetlna jest dobrym sposobem ewentualnego powiadomienia o rozpoczęciu pracy maszyny wszystkim osobom postronnym.