Nowy rozsiewacz nawozów ZA-V został zbudowany na podstawie doświadczeń niemieckich konstruktorów zdobytych przy rozsiewaczach ZA-M. Maszyna jest dostępna z układem mechanicznego napędu tarcz wysiewających i jest „uboższym" odpowiednikiem rozsiewaczy ZA-TS.

- Rozsiewacze Amazone ZA-V są wyposażone w jedną zasuwę dozująco-zamykającą, a nie tak jak w przypadku modeli ZA-M, który był pierwowzorem konstrukcji ZA-V - układ dwóch zasuw. Zasuwy sterowane są elektrycznie, a zatem w przypadku wyposażenia maszyny w elektrycznie sterowany limiter i mechanicznie otwieraną plandekę, do sterowania rozsiewaczem nie jest wymagane podłączenie złącz hydraulicznych - mówi Andrzej Borowiec z firmy Amazone.

- W rozsiewaczach ZA-V dostępne są dwa rodzaje limiterów. Pierwszy jest opuszczany hydraulicznie (działanie 0/1 - załączony lub wyłączony). Zdecydowanie ciekawszą opcją jest limiter sterowany elektrycznie. Dzięki możliwości regulacji jego położenia możemy uzyskać różny stopień ograniczenia szerokości pracy - dodaje Borowiec.

Rozsiewacz Amazone ZA-V dostępny jest w dwóch wersjach: z szerokością skrzyni 2,22 m (od 1700 do 2000 l) oraz 2,71 m (2200, 2700, 3200 i 4200 l).

Nowością w serii ZA-V jest mieszadło umieszczone tuż nad otworem wylotowym, które obraca się z prędkością 45 obr./min. Układ napędowy mieszadła umożliwia zmniejszenie jego prędkości obrotowej aż do całkowitego zatrzymania w momencie zamknięcia otworów wylotowych.

Każdy z rozsiewaczy może być wyposażony w jeden z trzech zestawów łopatek montowanych na tarczach wysiewających. Zestawy umożliwiają pracę z szerokością: 10-21,21-28 lub 27-36 m.

Rozsiewacze ZA-V standardowo pracują w standardzie Isobus. Dzięki temu możliwe jest sterowanie rozsiewaczami za pomocą terminali: Amatron i innymi kompatybilnymi z szyną Isobus.

W przypadku rozsiewaczy ZA-V w wersji Tronic, standardem jest system obsługi działający w oparciu o szynę Isobus pozwalający na 8-stopniową regulacje szerokości pracy.