Z tego artykułu dowiesz się:
- Co zmieniło się w rozsiewaczach Unia RCW?
- Jakie sterowniki oferuje producent?
- Na ile został wyceniony rozsiewacz Unia RCW 60 H?
Obecnie Unia posiada w swoim portfolio rozsiewacze kołowe od pojemnościach od 4,5 do 15 t. Model RCW 60 H mogliśmy niedawno zobaczyć z bliska na pokazach polowych organizowanych przez producenta.
Rozsiewacze Unia RCW po modernizacji
Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, iż aktualne wcielenie rozsiewacza różni się nieco względem poprzednika. Po pierwsze maszyna zyskała nową, bardziej stromą konstrukcję skrzyni, co powinno zminimalizować ryzyko zawieszania się wapna na ścianach bocznych.

Wzmocniono również konstrukcję ramy, która dodatkowo jest obecnie ażurowa. To zdaniem producenta pozwala na łatwiejszą konserwację maszyny tzn. lepszy dostęp do punktów smarnych oraz prostsze mycie i łatwiejsze utrzymanie rozsiewacza w czystości.

Czytaj więcej
Unia prezentuje nowości na pokazach polowych (galeria)- Rozsiewacz jest uniwersalny. Przenośnik pasowy umożliwia nam aplikację granulatu, którego pas nie uszkadza i w tym wypadku szerokość robocza sięga nawet 36 m. W przypadku wapna przy zmienionych talerzach wysiewających możemy liczyć na rozrzut do 16 m – wyjaśnia Janusz Podróżny, specjalista Unii.
Kilka opcji sterowania maszyną
Jeśli zaś chodzi o sterowanie rozsiewaczem, to producent daje tu możliwość wyboru kilku opcji w zależności od preferencji klienta.

- Propozycją dla mniej wymagających rolników jest sterownik Pilot Joy umożliwiający nam utrzymanie zadanej dawki wysiewu niezależnie od prędkości roboczej. Sterownik Superior z kolei dodatkowo pozwoli nam na obsługę wszystkich funkcji hydraulicznych. W praktyce wówczas mamy podpięty jedynie wąż zasilający oraz tzw. wolny spływ i nie potrzebujemy podpięcia osobnych par przewodów do każdej z funkcji – dodaje Podróżny.

Unia pomyślała też o najbardziej wymagających klientów oferując sterowanie poprzez ISOBUS.
- Od zeszłego roku jest także możliwość sterowania rozsiewaczem poprzez system ISOBUS wraz ze zmiennym dawkowaniem. Oznacza to, iż przy wykonanych mapach pola, mapach aplikacyjnych, rozsiewacz będzie sam dostosowywał dawkę do danego zapotrzebowania na danym fragmencie pola. Całość procesu działa w pełni automatycznie – zaznacza Janusz Podróżny, specjalista Unii.
Co ciekawe, rozsiewacze serii RCW mogą zostać doposażone w belkę do wysiewu nawozów pylistych typu Helix o szerokości 9 lub 12 m, która pozwala na aplikację bardzo drobnych materiałów, jak chociażby wapna, czy mocznika UFF.
Katalogowa cena prezentowanego na pokazach polowych modelu Unia RCW 60H wynosi ok. 200 tys. zł netto.

Czytaj więcej
Ursus a'la Renault. Z przednim napędem i małym tuningiem
Komentarze