Na początku lipca firma AgroConcept, autoryzowany importer marek New Holland i Kverneland w Rumunii, ustanowił rekord zbiorów pszenicy akredytowany przez Guinness World Records. Pracownicy rumuńskiej firmy zebrali największą ilość pszenicy jednym kombajnem w ciągu 8 godzin (przez jeden zespół). Wynik: łącznie 403,64 tony.

New Holland CR 8.90 Revelation z MacDonem

Rekord został osiągnięty kombajnem serii New Holland CR8.90 Revelation (z technologią Twin Rotor) wyposażonym w 12,2-metrowy heder MacDon Draper FD140.

 Oczywiście wszystko odbywało się w obecności oficjalnego sędziego Guinness World Records, pani Seydy Subasi-Gemici. Oprócz niej i przedstawicieli New Hollanda oraz AgroConcept podczas bicia rekordu na polu pojawił się m. in. Ovidiu Ranta, profesor doktor inżynierii USAMV Cluj-Napoca, który został niezależnym obserwatorem wydarzenia.

- Naszym pragnieniem było udowodnienie wydajności idealnego kombajnu dla gospodarstw w Rumunii, a także pokazanie wydajności i parametrów technicznych maszyny. Chcieliśmy to zrobić w lokalnych warunkach, znanych rolnikom rumuńskim, na rumuńskiej ziemi i z większościowym zespołem AgroConcept – powiedział Florin Marin, dyrektor techniczny AgroConcept.

Rekord został osiągnięty w Şindrilița, Găneasa , okręg Ilfov , na farmie Geo & Costi Agrostar SRL , należącej do pana Gheorghe Preda.

Osiem godzin w słońcu

Żniwa w Rumunii zazwyczaj zaczynają się już w czerwcu. Początek lipca to sam środek najintensywniejszych prac polowych. Kombajn New Holland CR8.90 rozpoczął swoją zmianę 4 lipca o godzinie 10.07. Maszyna pracowała bez przerwy, aż do ostatecznego sygnału wydanego przez Seydę Subasi-Gemici, która zagwizdała dokładnie o godzinie 18.07.

Rekordowy kombajn wyposażono w heder kanadyjskiej firmy MacDon, fot. AgroConcept
Rekordowy kombajn wyposażono w heder kanadyjskiej firmy MacDon, fot. AgroConcept

Zespół operatorów składał się z 4 członków: 3 pracowników AgroConcept: Florina Marina (dyrektora technicznego), Cristiana Catany i Eduarda Gîlcevoiu (specjaliści ds. produktu) oraz przedstawiciela New Holland na Bałkany, Floriana Schmitta.

Kombajn był lekko podrasowany

Standardowo New Holland CR8.90, napędzany silnikiem FPT Cursor o mocy 544 KM, jest wyposażony w heder o szerokości 9,15 m lub 10,7 m, a jego cena detaliczna wynosi około 500 000 euro. W tym wypadku zdecydowano się go podrasować kanadyjskim hederem MacDon FD140 o szerokości roboczej 40 stóp, czyli 12,2 m. 


Szczegóły rekordowego zbioru:

Całkowita ilość w 8 godzin: 403,64 ton
Zebrana powierzchnia: 65,68 ha
Wysiewana odmiana pszenicy : Glosa – kategoria biologiczna C2
Średnia produkcja: 6,15 t/ha w warunkach wilgotności od 7,6% do 8,7%
Maksymalna wydajność: 57,5 t/h
Średnia wydajność: 50,45 t/h
Straty mierzone w kilku krokach w ciągu dnia: maksymalnie 0,5%
Zużycie paliwa: 1,91 l/t
Warunki klimatyczne: ok. godz. 35 ⁰ C z okresowymi zachmurzeniem w pierwszej części dnia
Lokalizacja: Şindrilița, Ilfov, Geo & Costi Agrostar SRL
Do transportu zboża wykorzystano 2 ciągniki New Holland: T8.410 i T7.315 HD, 2 przyczepy przeładunkowe o pojemności 30 m³ i 3 ciężarówki o dużej pojemności.