W ostatnim czasie została zakończona rozbudowa hali produkcyjnej SaMaszu. Obecnie, produkcja maszyn prowadzona jest na powierzchni 3 ha. Jak informuje producent, z roku na rok, popyt na produkty podlaskiego producenta jest coraz większy, czego następstwem jest zwiększanie planów produkcyjnych. Tylko w tym roku produkcja maszyn wzrosła o 15 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Nowa infrastruktura pozwoli poprawić efektywność procesów produkcyjnych, a w rezultacie zwiększyć moce produkcyjne zakładu.

Nowa część hali produkcyjnej zostanie wyposażona w nowoczesny system laserowego cięcia blach. System składa się z automatycznego magazynu blach, 2 laserów i 2 systemów załadunkowo-rozładunkowych z możliwością sortowania wyciętych detali. Dodatkowo, w nowej hali zostaną posadowione prasy krawędziowe do gięcia blach oraz magazyn do przechowywania półfabrykatów i obsługi kooperantów.

Inwestycja w nowoczesny system laserowego cięcia blach pozwoli zwiększyć nasze możliwości w wycinaniu laserowym o ponad 120 proc. Do tej pory, lasery zapewniały nam możliwość wykonania tylko 60 proc. potrzeb, pozostałe 40 proc. była wykonywana dzięki współpracy z kooperantami. Rozbudowa hali i zainstalowane w niej maszyny pozwolą realizować większość potrzeb we własnym zakładzie przy tym samym zużyciu energii.

W nowej hali zostaną posadowione także prasy krawędziowe. Niektóre z nich przeniesiemy z obecnej lokalizacji, a dwie kolejne zostaną zakupione w ramach prowadzonej inwestycji. Nowością będzie stworzone pierwszego w firmie zrobotyzowanego stanowiska do gięcia blach na jednej z pras krawędziowych.

Rozbudowa hali kosztowała 11 milionów złotych. W związku z nową inwestycją oraz większą produkcją, planowane jest zwiększenie zatrudnienia.

„Dzięki rozbudowie hali produkcyjnej i zainstalowanym tam maszynom, będziemy mogli realizować większość potrzeb we własnym zakresie. To z kolei przełoży się na lepszą efektywność produkcji”, informuje SaMasz.

Oficjalne otwarcie nowej hali zaplanowano na ostatni kwartał 2022 r.