Zgodnie z warunkami umowy podpisanej 26 marca tego roku w Kostanay między premierem Kazachstanu Askarem Maminem a dyrekcją SDF, włoski koncern będzie dostarczać swoje know-how w zakresie innowacji technologicznych i doświadczenia zdobytego w produkcji ciągników o dużej mocy i kombajnów zbożowych.

Umowa o współpracy stanowi integralną część krajowego planu uprzemysłowienia, który rząd oraz minister rozwoju przemysłu i infrastruktury Kazachstanu wprowadzają do realizacji wspólnie z SDF. Pod marką Deutz-Fahr koncern będzie współpracował z głównym ośrodkiem produkcji maszyn rolniczych w Kazachstanie - Agromash Holding.

- Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Agromash Holding - powiedział Lodovico Bussolati, dyrektor generalny SDF.

- Przez prawie sto lat badania nad innowacjami technologicznymi były siłą napędową naszego wzrostu. Dzięki naszym umiejętnościom mamy możliwość wniesienia wkładu w mechanizację rolnictwa w głównej potędze gospodarczej Azji Środkowej.

Kazachstan zajmuje 9 miejsce na świecie pod względem obszaru. fot. Wipedia
Kazachstan zajmuje 9 miejsce na świecie pod względem obszaru. fot. Wipedia

Partnerstwo z Kazachstanem jest częścią strategicznego procesu ekspansji międzynarodowej SDF, otwierającego drzwi do jednej z wiodących potęg gospodarczych w Azji Środkowej. Gospodarka Republiki Kazachstanu kładzie silny nacisk na rolnictwo (sektor zatrudnia prawie jedną czwartą ludności czynnej zawodowo) i jest jednym z pięciu krajów na świecie o największym potencjale rozwojowym.

W 2020 roku produkcja rolna wzrosła tam o 5,6% w porównaniu do roku 2019, przekraczając 12 miliardów euro, a inwestycje w sektorze rolnym wzrosły o 15% w zestawieniu rok do roku.

Warto przypomnieć, że powierzchnia Republiki Kazachstanu wynosi 2 724 900 km² (Polska 312 696 km²), co daje jej 9. miejsce na świecie pod względem wielkości terytorium.