Same Explorer to jeden z bardziej popularnych modeli ciągników grupy SDF. Pierwsza wersja tego ciągnika pojawiła się na europejskim rynku w 1984 roku i szybko zyskała swoich zwolenników. Jedną z bardziej istotnych zmian ciągniki te przeszły w 2006 roku uzyskując zupełnie nową sylwetkę oraz gabaryty. 

Zaprezentowana w dniu wczorajszym (11.11.2014) gama modeli ciągników Explorer obejmuje 3 serie: LD, MD oraz HD. W serii LD znajdziemy 3 modele z 3-cylindrowymi jednostkami Farmotion (produkcja SDF) generujące od 75 do 92 KM. Ciągniki wyróżniają się mniejszymi gabarytami (maksymalny rozmiar ogumienia tylnego 30 cali) oraz maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem na poziomie 5800 kg.

Kolejno w ofercie włoskiego producenta znajdziemy 5 modeli Same Explorer MD. W tym przypadku w ciągnikach pracować mogą silniki zarówno 3-, jak i 4-cylindrowe generujące od 84 do 103 KM. Maksymalne dopuszczalne obciążenie ciągnika to 6200 kg, a w ciągniku standardowo montowane jest ogumienie tylne w rozmiarze 34 cale.

Ostatnią grupę maszyn tworzę 3 modele serii Explorer HD z silnikami 4-cylindrowymi. Maksymalne dopuszczalne obciążenie ciągnika to 7500 kg a rozmiar tylnego ogumienia to 38 cali.

Niezależnie od wybranej opcji silniki maszyn spełniają normę emisji spalin Tier 4 Interim. Wykorzystują przy tym system EGR oraz DOC. W jednostkach zastosowano układ wysokiego ciśnienia wtrysku Common Rail (2000 bar). Silniki mają pojemność 2,9 oraz 3,8 litra odpowiednio dla jednostki 3- i 4-cylindrowej.

W zależności od wybranej opcji w maszynach może pracować 4- lub 5- biegowa przekładnia (2 zakresy pracy) oferująca łącznie konfiguracje: 8/8 i 10/10, lub w przypadku zastosowania wzmacniacza 16/16 oraz 20/20. Korzystanie z rewersu oraz wzmacniacza momentu w zależności od wybranej opcji może odbywać się mechanicznie lub elektrohydraulicznie.

Opcjonalnie dla ciągnika Explorer 115.4 HD możliwe jest zastosowanie skrzyni biegów dysponującej aż 30 lub 60 przełożeniami do jazdy w przód oraz w tył.

Nad designem nowych ciągników Same pracowało m.in. biuro projektowe Giugiaro Design. Kabina nowych maszyn wykonana jest z materiałów dobrej jakości i jest bardzo ergonomiczna.

Nowe ciągniki dostępne są już w sprzedaży na naszym rynku.