Według firmy Samson Agro wersja PG II Genesis to nowy początek dla wozu duńskiej firmy. Prezentowaną serię wyposażono w jak największe opony niskociśnieniowe i poprawiono możliwości przenoszenia osprzętu. Oczywiście reszta pozytywnych i dobrze znanych cech serii PG II produkowanej od 2013 r. pozostała na miejscu.

We wtryskiwaczu Samson TS zmiany dotyczą optymalnego wykorzystania wartości nawożenia gnojowicy poprzez delikatne wtryskiwanie w większej liczbie rodzajów upraw i warunków glebowych.

Więcej o wozie asenizacyjnym Samson

Na początek trochę suchych faktów, czyli jakie dokładnie parametry mają nowe wozy. Samson PG II Genesis będzie dostępny w dwóch wersjach: 2-osiowej – PG II 18 Genesis oraz PG II 20 Genesis, o pojemnościach - odpowiednio ok. 18 i 20 m3. Kolejne modele to pojazdy 3-osiowe – PG II 28 Genesis, PG II 31 Genesis i PG II 35 Genesis, o pojemnościach - odpowiednio ok. 28, 31 i 35 m3. Oczywiście rzeczywista pojemność zależy od wybranych opcji.

Modele 2-osiowe wymagają opon o wysokości do 1950 mm i szerokości 800 mm, a modele 3-osiowe o wysokości do 1850 mm i szerokości 800 mm. Ciśnienie w oponach można łatwo regulować w górę lub w dół podczas zmiany z jednego rodzaju nawierzchni na drugi, np. z drogi na pole lub w zależności od rodzaju gleby i uprawy na polu, za pomocą automatycznej regulacji ciśnienia w oponach.

Nowa seria cystern jest również dostępna z nowo opracowanym napędem Samson HPD (Hydraulic Power Drive) lub dobrze już znanym napędem na koła HWD (Hydraulic Wheel Drive). Oba oferują hydrauliczne przenoszenie mocy z ciągnika na wóz, co zapewnia przyczepność na jednej z osi wozu asenizacyjnego. Napęd na koła zapewnia maksymalną przyczepność nawet w trudnym terenie, zarówno pagórkowatym jak i podmokłym oraz przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia, poślizgu kół i uszkodzeń gleby.

Więcej komfortu i dokładności

Producent skupił się nie tylko na samej jeździe, ale także na właściwościach przewożonych narzędzi. Ważnymi parametrami były położenie osi i rozkład masy, bo te cechy determinują swobodę wyboru aplikatora.

Samsona PG II Genesis wyposażono w jak największe opony niskociśnieniowe i poprawiono możliwości przenoszenia osprzętu, fot. mat. prasowe
Samsona PG II Genesis wyposażono w jak największe opony niskociśnieniowe i poprawiono możliwości przenoszenia osprzętu, fot. mat. prasowe

- Modernizacje naszych urządzeń przeprowadziliśmy w ścisłej współpracy między działem rozwoju w Samson, a wieloma rolnikami i firmami wykonującymi usługi. Dlatego jesteśmy pewni, że nowy typ cysterny będzie zdolny do wykonania wszelkich zadań w terenie, a tym samym ustanowienia nowych standardów dla aplikacji gnojowicy – powiedział Niels Haubjerg, dyrektor ds. technologii gnojowicy w Samson Agro.

Inteligentne sterowanie gnojowicą

Wszyscy, którzy znają produkty Samson Agro z pewnością wiedzą jak obsługiwać jednostkę sterującą SlurryMaster 8000, która w połączeniu z wytrzymałą pompą rozładowczą i wbudowanym systemem kontroli przepływu zapewnia wydajne i dokładne dozowanie. W tej materii nic się nie zmieniło.

Wtryskiwacz Samson TS w uprawie klasycznej, bezorkowej i pasowej

Opowieść o wtryskiwaczu także zaczniemy od danych. Nowe narzędzie od Samsona jest dostępne w dwóch szerokościach roboczych, 8 i 12 metrów (TS 8 i TS 12). Urządzenie zaprojektowano głównie z myślą o rolnictwie klasycznym, uprawie bezorkowej i strip till

Oczywiście Samson TS najefektywniej współpracuje z wozem do gnojowicy PG II oraz sterownikiem SlurryMaster 8000. Wówczas nakładanie cieczy odbywa się dokładnie, delikatnie i inteligentnie.

Dzięki wąskiemu krążkowi wtryskiwacza, który otwiera rowek do wstrzykiwania cieczy, Samson TS dozuje składniki odżywcze dokładnie tam, gdzie rośliny najlepiej je wchłoną, bez rozbijania i mieszania gleby, jak w przypadku tradycyjnego wtrysku.

- Powszechnie wiadomo, że gdy rośliny otrzymują składniki odżywcze w systemie korzeniowym, w odpowiedniej objętości i we właściwym czasie, emisja szkodliwych dla środowiska substancji jest zminimalizowana, co okazuje się ważne dla wielu rolników. W związku z tym nowe zasady uprawy, takie jak rolnictwo klasyczne, bezorkowe i pasowe zyskują obecnie na popularności. Właśnie według tych zasad opracowaliśmy Samson TS - powiedział Niels Haubjerg, dyrektor ds. technologii gnojowicy w Samson Agro.

Dzięki wąskiemu krążkowi wtryskiwacza, który otwiera rowek do wstrzykiwania cieczy, Samson TS dozuje składniki odżywcze dokładnie tam, gdzie rośliny najlepiej je wchłoną, bez rozbijania i mieszania gleby, fot. mat. prasowe
Dzięki wąskiemu krążkowi wtryskiwacza, który otwiera rowek do wstrzykiwania cieczy, Samson TS dozuje składniki odżywcze dokładnie tam, gdzie rośliny najlepiej je wchłoną, bez rozbijania i mieszania gleby, fot. mat. prasowe

Samson TS jest również w pełni przygotowany do automatycznych systemów sterowania z GPS i elektronicznymi mapami aplikacji. Sprzęt wykorzystuje zmienne dawkowanie do dokładnego wstrzykiwania wymaganych ilości składników odżywczych za pomocą zautomatyzowanego procesu we współpracy z kompatybilnym z ISOBUS systemem GPS opartym np. na mapach plonów z ostatnich lat.

Wtryskiwacz podzielony jest na sekcje o szerokości 1 metra, z których każda może być obsługiwana indywidualnie za pomocą SlurryMaster 8000. Indywidualna kontrola za pomocą 8 lub 12 sekcji pomaga uniknąć nadmiernego i niedostatecznego nawożenia podczas nakładania się klinów i uwrocia.

Oba urządzenia są już dostępne w sprzedaży.