Dla przypomnienia, koncern Samson Agro składa się z takich podmiotów jak Samson, Pichon oraz Samson Agrolize. Dwie pierwsze organizacje produkują wozy asenizacyjne, rozrzutniki obornika oraz osprzęt w postaci różnego rodzaju aplikatorów i mieszadeł. Firma Samson Agrolize zajmuje się dystrybucją maszyn używanych Samson. Warto dodać, że we wrześniu 2021 r. Samson przejął firmę Gøma, która miała podobny profil działalności.

O ile marka Pichon jest doskonale znana polskim rolnikom ze swojej wieloletniej obecności, o tyle Samson jest do tej pory marką niszową. Niszową z tego względu, że przeznaczoną głównie dla gospodarstw wysoko wyspecjalizowanych, rozwiniętych i nastawionych na najnowocześniejsze rozwiązania.

Produkty Samson są naszpikowane najnowszymi rozwiązaniami, które nie mają sobie równych jeśli chodzi o wydajność, trwałość i cenę na rynku wtórnym. Mowa przede wszystkim o wozach asenizacyjnych serii PGII o pojemnościach od 16 do 35 m3, TG 18 i 20 m3, rozrzutnikach obornika serii SP, FlexII oraz najnowszej i największej wersji US o pojemności do 40 m3.

Rośnie sieć sprzedaży

Na chwilę obecną zostało powołanych 12 dealerów, którzy niebawem zaczną intensywną pracę związaną ze sprzedażą i promowaniem produktów w zielonym kolorze.

- Stawiamy na duży rozwój i na współpracę z najlepszymi polskimi gospodarstwami oraz firmami usługowymi. Nasi dealerzy już niebawem będą posiadali maszyny testowe, które będzie można obejrzeć lub wypróbować u siebie w gospodarstwie – mówi Albert Ciszek, dyrektor sprzedaży Samson Agro.

- Wiemy, że polscy rolnicy są gotowi na technologię Samson, która nie ma sobie równych i zdecydowanie podnosi jakość wykonywanej pracy. Wielki sukces marki w Niemczech, Danii i Francji każe przypuszczać, że w kolejnych latach także Polska będzie krajem, który dołączy do tego grona. Wiemy jak ważne jest odpowiednie wykorzystanie dostępnych nawozów naturalnych oraz postępujące zmiany w prawie i podejściu instytucji narodowych i europejskich sposobu rozlewnia – dodaje Albert Ciszek.

Bartosz Witkowski, kierownik sprzedaży marki Samson w Polsce, zwraca uwagę m.in. na najnowsze w ofercie wozy asenizacyjne TG.

- Najpopularniejsze modele TG łączą zalety wozów asenizacyjnych PGII oraz nowe rozwiązania, które wpływają na korzystniejszą cenę. Na te modele będziemy stawiać jeśli chodzi o Polskę. Są one skierowane do średnich i dużych gospodarstw. Natomiast seria PGII to wysoce wyspecjalizowane wozy kierowane do największych firm, biogazowni i usługodawców – podkreśla Witkowski.

Coraz więcej dużych beczek

Wszystkie maszyny Samson są produkowane w Danii. Zakład w Wołczynie w Polsce, produkuje tylko maszyny Pichon. W Pichon prym wiodą wozy asenizacyjne 8-12 m3 oraz 16-20 m3. Jeśli chodzi o rozrzutniki to model MK35 (kiedyś M1350) jest numerem jeden w Polsce, potem MK45 (wcześniej M1655) i MK10 (wcześniej M945).

- Od ok. 2 lat zauważamy, że coraz bardziej popularne stają się wozy asenizacyjne o dużej objętości: 15-20 m3 co wiąże się z szybką modernizacją gospodarstw i brakiem siły roboczej na wsiach. Każdy z naszych wozów jest przygotowany do założenia aplikatora tak by można było w pełni wykorzystać potencjał maszyny oraz dostępność naturalnych nawozów mineralnych, które odpowiednio stosowane mogę przyczynić się do wzrostu rentowności produkcji rolnej – podsumowuje Albert Ciszek.