Tylna klapa modeli Helios otwierana jest do dołu, dzięki czemu po jej uchyleniu zwiększa się przestrzeń załadunkowa. Wytoczeniu się balota spoczywającego na tylnej klapie maszyny zapobiega barierka.

Po wyścieleniu pierwszej z załadowanych bel, operator zamyka klapę, a spoczywająca na niej bela trafia na przenośnik łańcuchowo-listwowy, którego prędkość jest regulowana za pomocą sterownika. Następnie wał rozdrabniający tworzy sieczkę, która trafia do turbiny wyrzucającej ją na odległość do 18 m.

Maszyny występują w dwóch wariantach: zawieszanym i ciągnionym. Pierwszy wariant może być agregowany zarówno z ciągnikami na trójpunktowym układzie zawieszenia, jak i z ładowarkami (w tym przypadku maszyna napędzana jest hydraulicznie i służy tylko do ścielenia, zaś minimalny wydatek pompy hydraulicznej mierzony na końcówkach to 80 l/min), a kierunek wyrzutu może być regulowany w zakresie od 0 do 300 st.

W drugim wariancie maszyna napędzana jest za pomocą wałka odbioru mocy. Wyposażenie jej w dwubiegową przekładnię pozwala - podobnie jak w przypadku napędzanego przez WOM narzędzia zawieszanego - zarówno na ścielenie jak i zadawanie pasz. Heliosa w tej wersji wyposażono także w opuszczaną za pomocą dwóch siłowników oś transportową, która ułatwia załadunek i pozwala na wjechanie maszyną do niższych obór.