VitiBot to francuski startup z siedzibą w Reims, w samym sercu Szampanii. Z samej lokalizacji wiadomo w jakiej dziedzinie przemysłu pomagają innowacyjne roboty.

Francuska firma jest liderem na wschodzącym rynku robotyki do pielęgnacji winnic. Wszystko dzięki maszynie o nazwie Bakus, czyli w 100% elektrycznym i autonomicznym ciągniku do winnic.

Firma z Szampanii jest przedsiębiorstwem rodzinnym założonym w 2016 roku przez Dominique’a Bache, winiarza w Aube, przekonanego do nowości przez syna Cedrica Bache, młodego inżyniera robotyki.

Robot Bakus jest wynikiem 5 lat badań i eksperymentów. Nad urządzeniem pracował zespół młodych inżynierów, pasjonatów robotyki i ekologii, którzy mają ambicję oferowania nowych technologii plantatorom winorośli.

Vitibot zachwycone nowymi możliwościami 

- Jesteśmy zachwyceni tą operacją, która pozwoli nam sprostać wyzwaniom rolnictwa jutra. To było genezą naszego projektu. Dołączenie do SDF, stuletniej grupy znanej na całym świecie ze swoich produktów i wartości, jest dla nas wielką szansą oraz gwarancją rozwoju i sukcesu – powiedział Cédric Bache, dyrektor generalny VitiBot.

Grupa SDF jest również zadowolona z inwestycji, która pomoże koncernowi wejść do grona marek, które pracują nad technologiami jutra.

- Zrównoważone i cyfrowe rolnictwo jest kluczowym czynnikiem naszego rozwoju. Po głębokim rozpoznaniu zdaliśmy sobie sprawę, że VitiBot to najlepsze rozwiązanie dla winnic, które pozwala nam wzbogacić naszą ofertę ciągników o autonomiczne i zeroemisyjne pojazdy elektryczne. Teraz celem jest wsparcie oraz rozwój firmy i industrializacja produktów, zaspokajając zapotrzebowanie rynku, które naszym zdaniem będzie stale rosło – skomentował Lodovico Bussolati, dyrektor generalny SDF.

Więcej nowoczesnych technologii  w SDF

Obecnie priorytetami SDF są pojazdy bezzałogowe, rolnictwo precyzyjne, usługi cyfrowe, gromadzenie i zarządzanie danymi agronomicznymi oraz wprowadzanie technologii elektryfikacji sprzętu rolniczego. Dzięki VitiBot, SDF skorzysta z wkładu wysoko wykwalifikowanych zespołów z konkretnym know-how, co powinno sprawić, że włoski koncern szybko i skutecznie osiągnie swoje cele.

Operacja ta zapewnia firmie VitiBot umocnienie pozycji lidera robotyki do pielęgnacji winnic, a także gwarantuje lokalne i spersonalizowane wsparcie dla każdego ze swoich klientów.

Historyczni inwestorzy francuskiej firmy, czyli znane marki na rynku prestiżowych alkoholi: Maison Louis Roederer, grupa Martell Mumm Perrier-Jouët, Laurent-Perrier Champagnes, Piper-Heidsieck i Charles Heidsieck pozostaną udziałowcami i członkami komitetu strategicznego, pomagając w ten sposób firmie w realizacji dalszych projektów.

W tej chwili już 50 robotów Bakus pracuje w winnicach na całym świecie, a księga zamówień jest zapełniona kolejnymi transakcjami.