Rok 1997 był kamieniem milowym nie tylko dla produkcji ciągników, ale także dla koncernu Claas. Wówczas bowiem jako pierwszy ciągnik od czasów nośnika narzędzi „Huckepack” do oferty produktów Claas włączony został zaprezentowany po raz pierwszy w 1993 roku Xerion 2500.

Claas Xerion - początki

Po ponad 20 latach inwestycji w rozwój i testowanie pierwszy gotowy do produkcji seryjnej Xerion z sześciocylindrowym silnikiem Caterpillar o mocy 250 KM i bezstopniową przekładnią HM08 firmy Claas zapoczątkował nowy segment produktów.

Dzięki czterem obszarom do montażu i zabudowy dodatkowych narzędzi, dużej ładowności, obrotowej kabinie, dwóm osiom skrętnym z kołami napędowymi o tej samej wielkości oraz stałemu napędowi na wszystkie koła, Xerion w wielu aspektach stał się od tej pory wyjątkowy.

Jak seria ciągników Claas Xerion zmieniała się na przestrzeni lat? fot. mat. prasowe
Jak seria ciągników Claas Xerion zmieniała się na przestrzeni lat? fot. mat. prasowe

Czy to jako zwrotny samojezdny wóz asenizacyjny z chroniącym podłoże trybem psiego chodu, jako kompaktowy samojezdny kombajn do buraków, jako samojezdna kosiarka wielkopowierzchniowa z kombinacją potrójnych kosiarek do jazdy w tył lub jako wydajny agregat uprawowo-siewny z zamontowanym na maszynie zbiornikiem na materiał siewny – Xerion stopniowo otwierał nowe pola zastosowań.

Xerion 3300 - pora na zmiany

Wraz z modelem Xerion 3300 w 2004 roku nastąpiło przejście na przekładnie bezstopniowe ZF. Od tej pory ciągnik, jak twierdzi producent, był również synonimem siły uciągu – w samą porę dla wchodzących wówczas na rynek ciężkich kultywatorów oraz krótkich bron talerzowych o dużej szerokości roboczej.

Dzięki większej mocy silnika – zwłaszcza we wprowadzonym na rynek w 2007 roku modelu Xerion 3800 o mocy 379 KM – oraz zaczepowi kulowemu za kabiną teraz możliwa była także praca z naczepami asenizacyjnymi o dużej objętości z zaczepem typu gęsia szyja. Jednocześnie paletę modeli uzupełnił wariant Saddle Trac z kabiną umieszczoną nad silnikiem.

W 2009 roku na targach Agritechnica została zaprezentowana seria dużych ciągników w postaci modeli Xerion 4500 i Xerion 5000 jako Trac i Trac VC z obrotową kabiną, które miały sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie mocy silnika i siły uciągu.

Dwa flagowe modele z „inteligentnym zarządzaniem mocą” wykorzystywane są zazwyczaj do ciężkich i bardzo ciężkich prac pociągowych, ale też do użytku z narzędziami wykorzystującymi moc WOM montowanymi z tyłu, takimi jak rębaki do drewna, odśnieżarki czy mulczery.

W 2013 roku nastąpiła zmiana generacji, a dla rynków, gdzie obowiązują wyższe normy emisji spalin (HRC) przejście na silniki firmy Daimler Benz/MTU. Paleta modeli obejmowała wówczas ciągniki Xerion 4000, 4500 i 5000.

Z okazji jubileuszu producent wprowadza limitowaną edycję specjalną ciągnika Claas Xerion fot. mat. prasowe
Z okazji jubileuszu producent wprowadza limitowaną edycję specjalną ciągnika Claas Xerion fot. mat. prasowe

Od 2014 duże ciągniki po raz pierwszy stały się dostępne także w Ameryce Północnej, a podczas testu w Nebrasce w 2017 roku uzyskały rekordowe wyniki w klasie 450-500 KM pod względem wydajności, pracy na niskich obrotach, siły uciągu i wyciszenia kabiny.

W 2019 roku w ramach przejścia na normę emisji Stage V na rynki HRC wprowadzono nowe ciągniki Xerion 4200, 4500 i 5000. Dwa najmocniejsze modele Xerion od tej pory dostępne są także jako Trac TS z czterema trójkątnymi gąsienicami.

W 2020 roku premiera ciągnika Xerion na Nordschleife wywołała międzynarodową sensację: 24 sierpnia kierowca wyścigowy Christian Menzel pokonał legendarną pętlę o długości 20,6 km na torze Nürburgring w 25 minut i 50 sekund – jadąc do tyłu z obróconą kabiną. Wideo z tego wydarzenia ma na ten moment prawie 1 milion wyświetleń i stało się absolutnym hitem na kanale YouTube magazynu auto, motor und sport.

Limitowana edycja specjalna

W ostatnich trzech latach sprzedaż ciągników Xerion podwoiła się i dzisiaj nawet 400 modeli rocznie zjeżdża z linii montażowej. Pracują one dla rolników i przedsiębiorstw usługowych w Europie, na bezkresnych czarnoziemach Kazachstanu, na preriach Ameryki Północnej, na gigantycznych farmach w Australii, we wschodzących gospodarstwach rolnych Azji, a nawet w Ameryce Południowej i RPA.

Z okazji jubileuszu Claas produkuje na swoje główne rynki limitowaną edycję specjalną Xeriona o wyglądzie retro, opartym na kolorystyce pierwszego ciągnika Xerion 2500 z 1997 roku. Ponadto wszystkie ciągniki tej serii wyprodukowane od lipca 2022 do lipca 2023 otrzymają jubileuszowe oznakowanie na drzwiach kabiny.