Technologia cięcia kukurydzy w tzw. długą sieczkę dopiero raczkuje w naszym kraju. Jednakże ma kilka zalet, które w praktyce postanowiono sprawdzić w OHZ Garzyn i z tego właśnie względu na polach tego gospodarstwa zagościła sieczkarnia Claas Jaguar 960 wyposażona w system Shredlage.
Maszyna, którą testowano w OHZ Garzyn została specjalnie na prośbę gospodarstwa sprowadzona do naszego kraju, ponieważ do chwili obecnej w Polsce nie pracowała jeszcze żadna sieczkarnia wyposażona w walce Shredlage, które zostały oficjalnie zaprezentowane przez firmę Claas na targach Agritechnica w Hanowerze w 2015 r.
Czym zatem jest ów Shredlage? Jest to system w którym dzięki specjalnie wyprofilowanym walcom cięty materiał (na długość od 26 do 30 mm) jest intensywnie naruszany i wielokrotnie zwiększa się powierzchnia sieczki, co prowadzi do lepszej fermentacji bakteryjnej, a przede wszystkim do lepszego trawienia w żołądku krowy.
Próby które wykonywano na Uniwersytecie Madison w stanie Wisconsin (USA) pokazały, że Shredlage znacznie zwiększa skuteczność struktury kiszonki z kukurydzy w żwaczu i dodatkowo poprawia dostępność skrobi zawartej we wszystkich częściach rośliny. Bardziej przyjazna dla żwacza struktura kiszonki poprawia również zdrowotność stada.
Oprócz lepszego stanu zdrowia zwierząt Shredlage oferuje producentom mleka dodatkowe korzyści takie jak to, że poprzez optymalne rozgniatanie skrobi można zredukować użycie pasz treściwych. Możliwe jest również ograniczenie lub nawet wyeliminowanie dodawania komponentów strukturalnych, takich jak słoma, co prowadzi do dalszych potencjalnych oszczędności. I właśnie m.in. te potencjalne korzyści z ograniczeniem słomy w dawce żywieniowej skłoniły kierownictwo OHZ Garzyn do zainteresowania tą metodą zbioru.
Model, który dostarczono do tego wielkopolskiego gospodarstwa był bardzo bogato wyposażony w elementy, które poprawiają komfort pracy operatora i przyczyniają się do maksymalizacji wydajności pracy maszyną. Jednym z nich był np. system automatycznego prowadzenia Auto Pilot w którym dwa pałąki kopiujące rozpoznają rzędy kukurydzy i sygnały kopiowania przetwarzane są w impulsy kierowania. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest automatyczne kierowanie w rzędach o rozstawie od 37,5 cm do 80 cm.
Dużym ułatwieniem jest również system automatycznego napełniania przyczepy Auto Fill, który opiera się na zasadzie cyfrowej analizy obrazu 3D. System eliminuje konieczność sterowania tunelem wyrzutowym co pozwala skupić się na analizowaniu pracy sieczkarni. System mam ponadto ciekawą funkcję, która pozwala zaprogramować ile ściętej masy można załadować na określoną przyczepę. Przed rozpoczęciem pracy wystarczy zdefiniować jakie przyczepy będą współpracowały z sieczkarnią i określić ich maksymalną ładowność a system sam zadba o to by poszczególne pojazdy transportowe nie były przeładowane.
Oczywiście maszyna wyposażona była także w szereg czujników pozwalających na określenie m.in. zawartości suchej masy czy też wagi ściętego materiału. Jak zapewniali nas pracownicy OHZ Garzyn systemy te sprawdziły się bardzo dobrze i parametry, które sprawdzano również za pomocą innych dostępnych w gospodarstwie urządzeń pomiarowych pokrywały się bez większych rozbieżności z tymi, które odczytywano z sieczkarni.
O tym czy sieczkarnia Claas Jaguar wyposażona w walce Shredlage trafi do gospodarstwa OHZ Garzyn przekonamy się najwcześniej w przyszłym sezonie, kiedy to zostanie otwarty, zawierający 2 tys. ton silos z kiszonką z kukurydzy zbieranej przez testowaną maszynę. Od tego jak krowy będą pobierały tę paszę i jak przełoży się to na wyniki finansowe, kierownictwo gospodarstwa uzależnia zakup wspomnianej maszyny.
My z pewnością poinformujemy naszych czytelników o wynikach testów i przydatności metody Shredlage w żywieniu krów.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)