Nowa generacja sieczkarni New Holland FR składa się z pięciu modeli: FR480, FR550, FR 650, FR780, FR850 o następujących mocach: 476 KM, 544 KM, 653 KM, 775 KM, 824 KM. Jednostkę napędową żółto-czarnej maszyny stanowią silniki FPT, a dokładnie rzędowe Cursor 13 (modele FR480, FR550), Cursor 16 (modele FR650, FR780) oraz Vector pracujący w układzie V (model FR850) o pojemności aż 20.1 l!

Tak, jak wspomnieliśmy na wstępie, charakterystyka pracy silnika (przebieg momentu obrotowego, dostępna moc) oraz zarządzanie dawką paliwa i powietrza zostały specjalnie przygotowane pod kątem pracy w sieczkarni na chwilowe, nagłe zmiany obciążeń.

Jednostki napędowe spełniają normy emisji spalin Stage 4b przez zastosowanie układu SCR, katalizatorów DOC oraz CUC – neutralizującego amoniak. Jak przekonuje producent, w stosunku do poprzedniej generacji spełniającej normy Stage 3, zużycie paliwa w nowych maszynach spadło o 21 proc. przy wzroście wydajności o 5 proc. Potwierdzeniem tego są testy przeprowadzone przez niezależne niemieckie towarzystwo DLG które porównało obecny model FR650 z poprzednim FR600 podczas zbioru kukurydzy na długość 8mm.

Kolejną nowością wpływającą na lepsze wykorzystanie maszyny jest aktywny tempomat, który dostosowuje prędkość jazdy do zmian plonu na polu.

Sprawdzony system podawania, głowica tnąca czy system rozdrabniania pozostały bez zmian. Producent na rynku polskim będzie promował bęben nożowy w wersji 2x20 z przeznaczeniem na zbiór kukurydzy na biomasę (w zakresie od 2 do 13 mm) oraz 2x16 do cięcia kukurydzy oraz traw (zakres od 3 do 16 mm). W ofercie są także dostępne głowice tnące 2x8, 2x10, 2x12 zapewniające odpowiednio długość cięcia od: 6 do 33 mm, od 5 do 27 mm ,od 4 do 22 mm.

Ostrzenie noży odbywa się na „lewych” obrotach, a po każdej zakończonej operacji stalnica dosuwa się do noży.

Zakiszanie materiału na pryzmie wspomaga system Activelock, który dopasowuje długość cięcia w zależności od wilgotności materiału i współpracuje z systemem napędu rolek podających Hydrolock.

Dostosowanie ustawień maszyny ze zbioru kukurydzy na zbiór traw i odwrotnie ułatwia hydrauliczne przestawienie gniotownika poza kanał wyrzutowy. Czynność trwa zaledwie 2 min. Zauważalną zmianą przy rurze wyrzutowej w stosunku do poprzedniej generacji są siłowniki o większej średnicy tłoczysk, co jest spowodowane większym przepływem masy (większa wydajność).

Maszyny FR Forage Cruiser mogą współpracować z szeroką ofertą przystawek. Od hederów do zbioru kukurydzy Kemper przez hedery typowo zbożowe, do traw, po przystawki do zbioru wierzby energetycznej. Przystawki Kemper są oznaczone logiem NH oraz dostępne z dużą lub małą średnicą tarcz (możliwość zbioru traw). Automatyczne naprowadzanie na rzędy podczas zbioru kukurydzy jest możliwe przez czujniki zamontowane na przystawce. 

Nowością, którą można dostrzec z zewnątrz są kabiny Harvest Suit Ultra będące w wyposażeniu kombajnów zbożowych CR oraz CX 7 i 8. Prawa konsola oraz wyświetlacz Intel View IV został dostosowany do obsługi sieczkarni.

Do funkcji Joysticka dołączyła możliwość sterowania rura wyrzutową w zakresie góra-dół. Automatyczne sterowanie wyrzutem materiału na przyczepę jest możliwe także podczas poruszania się środków transportowych za sieczkarnią (np. przy pierwszym przejeździe).