Pod lupę bierzemy siew zarówno siewnikiem z podsiewem, jak również bez podsiewu nawozów. Dodatkowo sprawdzimy, ile zapłacimy za siew agregatem strip-till, bo technologia ta z roku na rok staje się coraz bardziej popularna i zyskuje grono entuzjastów.

Jakie stawki za siew kukurydzy?

Zacznijmy od tego, iż potencjalni klienci z pewnością nie mogą narzekać na dostępność takich usług, gdyż na popularnych serwisach ogłoszeniowych znajdziemy kilkaset tego typu ogłoszeń. W przeważającej większości usługodawcy dysponują nowym, lub prawie nowym sprzętem wysokiej klasy i w dużej części oferują siew w oparciu o sygnał GPS.

- Klienci, szczególnie ci duzi,  coraz częściej pytają o to, czy nasze maszyny współpracują z GPS-em i np. oferują rozłączanie sekcji na uwrociach, czy zmienne dawkowanie nasion i nawozu w oparciu o precyzyjne mapy zasobności. Nie ma się co temu dziwić, gdyż wówczas taka usługa pozwala zaoszczędzić często niemałe pieniądze - tłumaczy Grzegorz Urbanowski, kierownik działu usług w firmie Agromix Rojęczyn.

W kontekście siewu klasycznym siewnikiem punktowym najtańsze oferty do których udało nam się dotrzeć zaczynają się od 130 zł/ha i sięgają nawet 200 zł/ha brutto. Zdecydowana większość ofert oscyluje w granicach 150 zł/ha i co ciekawe cena ta w większości przypadków jest niezależna od tego, czy stosujemy podsiew nawozów, czy też nie. Tylko pojedyncze podmioty oferują obniżkę ok. 20 zł/ha przy niestosowaniu podsiewacza nawozu.

A może siew kukurydzy w strip-tillu?

Jeśli jednak chcielibyśmy skorzystać z usługowego siewu kukurydzy w technologii pasowej, wówczas musimy liczyć się z kosztem 400-430 zł/ha brutto. Stawki w tym wypadku są bardzo zbliżone, a same agregaty na ogół bardzo wydajne.

Jak twierdzą ogłoszeniodawcy z roku na rok przybywa klientów, chcących skorzystać z technologii uprawy i siewu pasowego, która pomimo zdecydowanie wyższej ceny samej usługi pozwala na uzyskanie sporych oszczędności w zastosowanym nawozie, czy w czasie.

- Ja akurat oferuję zarówno siew klasycznym siewnikiem punktowym, jak również agregatem do uprawy i siewu pasowego i z roku na rok widzę rosnącą popularność tej drugiej technologii. Klienci coraz częściej skłonni są zapłacić więcej za usługę, bo wiedzą że finalnie i tak wyjdą na tym korzystniej - tłumaczy jeden z rolników świadczących usługi siewu kukurydzy.

Na końcową cenę usługi w dużym stopniu wpływa także wielkość obsiewanego areału, jak również odległość, jaką usługodawca musi pokonać, aby dojechać do pola.

- Cenę najczęściej ustalam indywidualnie, jeśli obsiewane pole znajduje się w pobliżu mojego rejonu i ma min. 10 ha powierzchni, to wówczas jestem skory opuścić te 20-30 zł na hektarze - dodaje właściciel firmy z Wielkopolski. 

A jak u Was z dostępem do usług siewu kukurydzy i jakie są stawki? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!