Gospodarstwo Michała Konata to wspomniane 280 ha (jest zrzeszony też w grupie producenckiej o areale łącznym około 800 ha), ale rozsiane na jakiś 180 działkach. W takim przypadku bardzo ważny jest szybki i skuteczny przepływ informacji.

Nie są istotne marki sprzętu, ale zgranie ich w kompleksowe rozwiązanie

– Dzisiaj nie jest istotna marka, którą siejemy, nie są istotne systemy GPS jakie posiadamy tylko tak naprawdę zgranie tego i skorelowanie w jedno kompleksowe rozwiązanie. My dzisiaj siejąc kukurydzę w swoim gospodarstwie i u naszych klientów stosujemy pełną integrację związaną z prowadzeniem równoległym, z wymianą danych online między operatorem ciągnika z siewnikiem oraz pełną dokumentacją – tłumaczył istotę zastosowanych rozwiązań informatycznych Michał Konat.

– Co nam to ułatwia, co nam to daje? Tak naprawdę dzisiaj wchodząc na pole jesteśmy w stanie wdrożyć rozwiązania z gospodarstw wielkoobszarowych dla naszych klientów, którzy uprawiają kilka, kilkanaście hektarów kukurydzy. Wiąże się to z zastosowaniem zmiennego nawożenia fosforowo-potasowego, zmiennego nawożenia azotowego i dodatkowo zmiennego wysiewu nasion w zależności od jakości gleby – dodawał.

Całość działalności sprzętu Michała Konata oparta jest na danych i przerobieniu ich w odpowiedni sposób na korzyść klienta. 

– Osiągamy to poprzez uzyskanie informacji od rolnika czy posiada próby glebowe, jeżeli posiada jesteśmy w stanie uwzględnić je przy pracy ze zmiennym nawożeniem NPK. Następnie czy posiada ewentualnie skanowanie gruntu, jeżeli nie, jesteśmy w stanie wspomóc go korzystając z zaprzyjaźnionej firmy, która jest w stanie przeprowadzić próby i skanowanie pod kątem zasobności oraz jakości gleby, co w dłuższej perspektywie przynosi realną wiedzę o posiadanych gruntach oraz daje spore oszczędności w przyszłości – kontynuował Konat.

Do tych procedur stosowane są także zdjęcia NDVI – znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji oraz mapy plonowania z kombajnu zbożowego.

MF 8S.245 z siewnikiem Amazone i realne oszczędności w portfelu

Tak jak zostało wspomniane, mieliśmy okazję przyjrzeć się jak w opisanej technologii rolnictwa precyzyjnego przebiega siew kukurydzy na polu o powierzchni 25 ha z mozaikowatą strukturą. Pole znajdujące się na kilku malowniczych pagórkach, w okolicach wsi Grądy.

W siewach brał udział ciągnik Massey Ferguson 8S.245 (rocznik 2021) zagregowany z 8-rzędowym siewnikiem punktowym, z elektrycznym napędem sekcji wysiewających, Amazone Precea 6000-2CC, kupionym do gospodarstwa w tym roku

– Na tym mozaikowatym polu, dzięki zastosowaniu zmiennego nawożenia i wysiewu,  obniżyliśmy realnie koszty o około dwadzieścia – dwadzieścia parę procent w stosunku do pierwotnego planu, czyli siewu z zeszłego roku – podsumował Michał Konat.

Opisany zestaw w tym roku zasieje około 180-200 ha, włączając w to słonecznik.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z siewu kukurydzy w pięknych okolicznościach przyrodniczo-krajobrazowych.