Proceed po raz pierwszy pokazano publicznie w 2021 r. i natychmiast został zauważony przez jury wszelkich konkursów maszynowych. W latach 2022 i 2023 siewnik Väderstada zdobył przede wszystkim nagrodę Farm Machine oraz został zauważony m. in. na targach SIMA we Francji, LAMMA w Wielkiej Brytanii, AGROmashEXPO na Węgrzech i Agrosalon 2022 na Słowacji.

Proceed to nowe podejście do siewników

Proceed to jeden z pierwszych siewników, w którym jedna maszyna może zwiększyć potencjał plonów w całej gamie upraw, w tym pszenicy, jęczmienia, rzepaku, buraków cukrowych, grochu, kukurydzy, słonecznika i wielu innych. A wszystko dlatego, że szwedzka maszyna potrafi umieszczać nawet najmniejsze nasiona na idealnej głębokości z milimetrową precyzją.

Próby polowe wykazały, że Proceed może zmniejszyć dawkę nasion pszenicy o połowę - przy zachowaniu tej samej wydajności w porównaniu z nowoczesnymi siewnikami dostępnymi na rynku.

Vaderstad Proceed, fot. K.Pawłowski
Vaderstad Proceed, fot. K.Pawłowski
Co ważniejsze, testy wykazały, że rośliny Proceed są silniejsze ze względu na mniejszą konkurencję z innymi roślinami i większą ekspozycję na słońce i wilgoć, a także rozwijają się bardzo równomiernie na wszystkich etapach rozwoju w okresie zbiorów.

Próby z pszenicą ozimą przy wysiewie 150 nasion/m2 wykazały wzrost o 102% biomasy roślin, 72% biomasy korzeni i 62% więcej pędów na roślinę w porównaniu do innego nowoczesnego siewnika.

- Proceed to jeden z tych skoków technologicznych, które nie zdarzają się często w branży maszyn rolniczych, ale kiedy się zdarzają, zmieniają wszystko, mówi Mattias Hovnert, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w Väderstad.

Na czym polega tajemnica Proceeda?

Sercem siewnika Proceed są precyzyjne zespoły rzędowe. Przed umieszczeniem nasion poszczególne koła zagęszczające zagęszczają pole, aby zapewnić takie same warunki dla każdego nasiona. Koła zagęszczające są montowane indywidualnie, wykorzystując hydrauliczny docisk.

- Gdy nasiona docierają z centralnego zbiornika do sekcji wysiewających, zaadaptowana wersja systemu Väderstad PowerShoot przejmuje pełną kontrolę nad każdym pojedynczym nasionem. Opuszczając krótki przewód nasienny, każde nasiono jest przejmowane przez koło zatrzymujące. Zapewnia to optymalny kontakt nasion z glebą na wybranej głębokości roboczej na całej szerokości roboczej - mówi Oskar Karlsson, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Väderstad.

Vaderstad Proceed, fot. K.Pawłowski
Vaderstad Proceed, fot. K.Pawłowski
Odkąd Proceed został po raz pierwszy zaprezentowany w 2021 r. inżynierowie i dział testowy szwedzkiej firmy pracowali, przeprowadzając szereg testów polowych. Wszystko po to by dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, jak rolnicy mogą w pełni wykorzystać siewnik serii Proceed.

Wraz z klientami szwedzkiej marki Proceed został dokładnie przetestowany w wielu rożnych krajach w całej Europie, a koncepcja była stale aktualizowana w miarę otrzymywania nowych danych.

Produkcja rozpocznie się w 2025 r.

Pod koniec 2024 r. pierwszy model Proceed V 24 będzie gotowy do wprowadzenia na rynek. Zamówienia będą przyjmowane od końca 2024 roku, a produkcja rozpocznie się na początku 2025 roku.

Oczywiście maszyna zostanie zaprezentowana podczas targów Agritechnica 2023. Niestety produktów Vaderstada zabraknie na zbliżającej się wystawie Agro Show 2023 w Bednarach. 

Warto wspomnieć, że prototyp Proceeda był prezentowany w Bednarach w zeszłym roku. 

Vaderstad Proceed, fot. K.Pawłowski
Vaderstad Proceed, fot. K.Pawłowski

Vaderstad Proceed, fot. K.Pawłowski
Vaderstad Proceed, fot. K.Pawłowski