Pierwszy raz siewnik ATSU 3.0 został zaprezentowany przez firmę Agro Tom podczas Agro Show 2018 w Bednarach. W zeszłym roku maszyna była intensywnie testowana przez rolników w różnych rejonach Polski, kolejne badania polowe planowane są od kwietnia br. Jak poinformował nas przedstawiciel firmy obecny na targach, pan Dawid Porzucek wszystko wskazuje na to, że już na jesieni siewnik trafi do sprzedaży.

- Maszyna składa się z kilku modułów. Z przodu mamy włókę i dwurzędową sekcję talerzy uprawowych fi 510 mm, dalej znajduje się 12 redlic nawozowych i wał oponowo-transportowy. W sekcji siewnej pracuje zgrzebło wyrównujące oraz 24 redlice dwutalerzowe z kołami kopiującymi (fi 320 mm). Redlice umieszczone są w rozstawie 12,5 cm. Do zarządzania maszyną wykorzystywany jest komputer, skonstruowany specjalnie dla firmy Agro Tom. Pozwala on na sterowanie hydrauliką, elektroniką, czyli wysiewem nasion, głębokością i dociskiem redlic itd.– poinformował nas obecny na targach przedstawiciel firmy pan Dawid Porzucek.

Siewnik, o szerokości roboczej 3 m, można wykorzystywać w uprawie uproszczonej i w siewie bezpośrednim. Sprawdza się zatem na polu po orce, podczas siewu w mulcz czy w ściernisko. Maszyna umożliwia wysiew nasion z jednoczesnym podsiewem nawozu. Zbiornik ma pojemność 5 tys. l i jest podzielony - 40 proc. na nasiona i 60 proc. na nawóz. Głębokość pracy można dostosować do indywidualnych potrzeb rolnika: wysiew nawozu możliwy jest na głębokość do 12 cm, a nasion do 5-6 cm. Maszyna ma także przedwschodowe znaczniki ścieżek technologicznych. Dodatkowo może być wyposażona w kamerkę zewnętrzną, żmijkę załadowczą oraz dodatkowy układ hydrauliczny do obsługi drugiej dmuchawy.

Dane techniczne ATSU 3.0

Szerokość robocza 3.0 m

Wysokość transportowa 2,8 m

Waga 7100 kg

Zapotrzebowanie mocy 130-160 KM

Redlice siewne: liczba/ typ/ rozstaw 24/ talerzowa/ 12,5 cm

Redlice nawozu: liczba/ rozstaw 12/ 25 cm

Średnica talerzy redlic i kół kopiujących 320 mm

Średnica talerzy uprawowych 510 mm

Liczba kół wału 6

Pojemność zbiornika 5000 l

Podział zbiornika /zboże-nawóz/ 40:60