PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Siewniki do poplonów

Autor:

Dodano:

Tagi:

Wysiew poplonów można przeprowadzić, używając zwykłego siewnika lub rozsiewacza nawozów, jednak bardziej efektywnym sposobem jest wykorzystanie do tego celu specjalnie przeznaczonego urządzenia. Sprawdziliśmy, jakie rozwiązania oferuje rynek w tym zakresie i ile one kosztują.Cechą charakterystyczną siewników do poplonów jest rzutowy sposób wysiewu i przede wszystkim możliwość łatwego zamontowania na narzędziach uprawowych wykorzystywanych do uprawy pożniwnej. Ponadto siewniki te mają bardzo małe zapotrzebowanie mocy i niską masę. Te wszystkie cechy sprawiają, że koszty wysiewu poplonu tym sposobem – poza kosztem nasion i amortyzacji maszyny – są minimalne.

Większość dużych producentów narzędzi do uprawy pożniwnej oferuje przynajmniej jeden model takiego siewnika. Na uwagę zasługuje jednak austriacka firma APV, która wyspecjalizowała się w tego rodzaju urządzeniach, w związku z czym jej oferta w tym zakresie jest zdecydowanie najbogatsza.
Siewniki do poplonów można podzielić na trzy typy: tarczowe, pneumatyczne i mechaniczne.

SIEWNIKI TARCZOWE

Najtańszym wyborem przy zakupie siewnika do poplonu jest zakup modelu tarczowego. Takie siewniki mają zbiorniki o pojemnościach od 40 do 200 l i dostępne są z jedną lub dwiema tarczami rozrzucającymi. Standardem są elektryczny napęd tarcz i sterownik, który pozwala zmieniać prędkość obrotu tych ostatnich oraz otwierać i zamykać zasuwę dozownika. Dzięki łatwej zmianie prędkości obrotowej tarcz możliwa jest szybka zmiana szerokości roboczej w bardzo dużym zakresie. Dodatkowo regulacja może odbywać się poprzez przestawienie łopatek rozrzucających i punktu podawania nasion na tarczę. Tak jest np. w niektórych modelach APV: dwutarczowym ZS 200 M4, gdzie szerokość rozrzutu można regulować w zakresie od 1 do 31 m, i jednotarczowym ES 100 M3 Special z regulacją rozrzutu od 2 do 28 m. Górna granica podana przez producenta dotyczy jednak preparatów ślimakobójczych. Dla nasion roślin sianych jako poplon szerokość rozrzutu jest mniejsza i mocno uzależniona od gatunku (masa i kształt nasion). Oprócz firmy APV siewnik tego typu oferuje również Akpil – jest on jedynym dostępnym w ofercie tego producenta urządzeniem do wysiewu roślin po zbiorze głównej rośliny. Urządzenie nosi nazwę „Poplon” i mieści 110 l nasion; rozsiewa je na szerokość od 2,5 do 15 m. Szerokość można łatwo regulować dzięki zmianom obrotów tarczy rozsiewającej (w zakresie od 300 do 3000 obr./min). Silnik i sterownik są zasilane przewodem podłączanym do akumulatora o napięciu 12 V.

Bardzo ważną zaletą w przypadku siewników tarczowych jest łatwość łączenia ich z różnymi narzędziami uprawowymi. Zawdzięczają to niewielkiej masie i brakowi mechanicznego połączenia z ciągnikiem, co sprawia, że można je montować właściwie bez ograniczeń.

SIEWNIKI MECHANICZNE

Poszukujący prostych rozwiązań powinni zainteresować się konstrukcjami mechanicznymi – oferuje je np. Unia, proponując model Alfa. Ma on postać skrzyni nasiennej o szerokości równej szerokości siewu. Wyposażony jest w roweczkowe aparaty wysiewające napędzane od koła ostrogowego. Alfa dostępna jest w dwóch wariantach szerokości: 2,6 m i 3,0 m oraz w czterech wersjach pojemności skrzyni. W przypadku węższej wersji jej pojemność wynosi 170 l. W wersji 3-metrowej można wybrać między trzema wielkościami: 220, 550 i 750 l. Zróżnicowana jest także liczba aparatów wysiewających, których w wersji 3-metrowej może być od 8 do 25. Pod aparatami znajdują się rozpraszacze nasion w postaci poziomych płytek, od których spadające nasiona odbijają się i w ten sposób mają zostać rozrzucone na pełnej szerokości roboczej maszyny. Dostępna jest też wersja z elastycznymi rurkami, którymi nasiona transportowane są grawitacyjnie bliżej gleby i tam dopiero rozrzucane, tak jak w prostszej wersji, czyli z wykorzystaniem rozpraszaczy – dzięki temu rozwiązaniu wiatr nie zniesie nasion. Siewnik może być przystosowany do montażu na narzędziach uprawowych lub do zawieszenia na przednim TUZ-ie. Można go też wykorzystać jako siewnik nawozów.

Również Pöttinger oferuje siewnik mechaniczny. Pod nazwą Drillbox jest on dostępny w wersjach o szerokości 2,5 i 3 m. Siewnik ma konstrukcję podobną jak maszyny z Unii. Wyposażony jest w koło gwiaździste, z którego za pośrednictwem łańcucha przenoszony jest napęd na aparaty wysiewające. Ułatwieniem w przeprowadzaniu próby kręconej jest dołączana wanna. Za dopłatą w skrzyni nasiennej może być zamontowane mieszadło.

SIEWNIKI PNEUMATYCZNE

Popularnym typem siewników do poplonów są maszyny pneumatyczne. Wykorzystują one zwykle do rozdziału nasion wałki wysiewające, po czym materiał siewny transportowany jest pneumatycznie do płytek rozpraszających, nazywanych też dyfuzorami. Zaletą siewników pneumatycznych jest równomierny wysiew nawet przy dużej szerokości roboczej oraz brak wrażliwości na wiatr. Wadą z kolei jest konstrukcja bardziej skomplikowana od pozostałych typów, a więc jednocześnie wyższa cena.
Bogatą ofertę siewników pneumatycznych ma APV – oferuje siedem modeli tego typu maszyn ze zbiornikami o pojemności od 120 do 1600 l. Wyposażone są one w wymienne, napędzane elektrycznie wałki wysiewające oraz dmuchawę elektryczną lub hydrauliczną. Ta ostatnia polecana jest przy większej liczbie dyfuzorów, co równa się zazwyczaj większej szerokości roboczej. Najmniejszy model PS 120 M1 dzięki niskiej masie i niewielkim wymiarom polecany jest do współpracy z zawieszanymi narzędziami składanymi. Ma 8 przewodów i można nim wysiewać nasiona na szerokość do 6 m. Standardowo jego dmuchawa napędzana jest elektrycznie, opcjonalnie można zastosować dmuchawę hydrauliczną. W przypadku największego modelu dmuchawa z napędem hydraulicznym jest standardem. Nasiona transportowane są poprzez 16 lub opcjonalnie 32 przewody i rozrzucane nisko nad ziemią. Wszystkie modele wyposażone są w elektroniczne moduły sterujące. W podstawowej wersji pozwalają na regulację i monitorowanie wałka wysiewającego i dmuchawy. Najbardziej zaawansowany moduł pozwala na zapamiętywanie parametrów wysiewu różnych nasion, automatyczną próbę wysiewu, automatyczne dostosowanie dawki do prędkości jazdy i wiele innych rozbudowanych funkcji. Za dopłatą można zastosować także wiele różnych czujników, np. czujniki prędkości: radarowe, GPS lub kołowe, czyli odczytujące prędkość na podstawie obrotów magnesu zamontowanego na kole ciągnika. Dostępne są także cztery rodzaje czujników pozycji TUZ przydatne do automatycznego zatrzymywania wysiewu nasion – dostępne są czujniki: magnetyczny, sprężynowy, hydrauliczny i indukcyjny.

W barwach Amazone oferowany jest siewnik do poplonów GreenDrill montowany na narzędziach uprawowych tej firmy o szerokości do 6 m. Ma on wałek wysiewający z wymiennymi kółkami, który po podziale nasion transportuje je rurkami do dyfuzorów nazywanych przez Amazone talerzami odbojowymi. Te z kolei rozrzucają je przed wał maszyny uprawowej. Dmuchawa może być napędzana elektrycznie bądź hydraulicznie. Podstawowy sterownik pozwala włączyć dmuchawę i wałek oraz regulować liczbę obrotów tego ostatniego. Bardziej komfortowy komputer sterujący ułatwia wykonywanie próby kręconej, zlicza powierzchnię i czas pracy oraz pokazuje prędkość jazdy.
Oferowany przez Unię siewnik pneumatyczny ETA przeznaczony jest do współpracy z maszynami uprawowymi, które do pozycji transportowej składają się hydraulicznie. Dostępny jest w wersji ze zbiornikami o pojemności 200 i 500 l. Większa wersja standardowo ma hydraulicznie napędzaną dmuchawę i umożliwia wysiew nasion na szerokość do 12 m. W mniejszej wersji jest to opcja. Standardowy sterownik siewnika umożliwia regulację prędkości pracy wałka wysiewającego i dmuchawy. Opcjonalny, bardziej rozbudowany sterownik pozwala m.in. na automatyczne przeprowadzanie próby wysiewu z wykorzystaniem opcjonalnego czujnika prędkości na dawkowanie nasion z uwzględnieniem prędkości jazdy.

Pöttinger również oferuje pneumatyczne siewniki do poplonów pod nazwą Tegosem, ale w ich wypadku podział nasion następuje pneumatycznie przez blachy rozdzielające. To według producenta gwarantuje dokładny wysiew. Do szerokości roboczej 4 m napęd dmuchawy jest elektryczny, od 5 m – hydrauliczny. Maszyny ciągnione są oferowane wyłącznie z hydraulicznym napędem dmuchawy.
Kuhn oferuje trzy modele siewników do poplonów oznaczonych symbolem SH 201, SH 402 i SH 600. Dwa pierwsze różnią się jedynie zbiornikiem. Pierwszy wykonany jest z polietylenu i mieści 150 l nasion, drugi – stalowy – ma pojemność 380 l. Napęd zarówno aparatu wysiewającego, jak i dmuchawy jest elektryczny. Siewniki wyposażone są w 8 dysz, za pomocą których nasiona rozsiewane są na powierzchni gleby. Kontrolowanie parametrów pracy odbywa się za pośrednictwem sterownika znajdującego się w kabinie ciągnika. Siewniki te mogą współpracować z maszynami uprawowymi o szerokości do 6 m. Trzeci model SH 600 może współpracować z maszynami o połowę szerszymi. Wyposażony jest w 16, 20 lub 24 dysze wysiewające i ma hydrauliczny napęd dmuchawy.

PODSUMOWANIE

Główny dylemat przy wyborze siewnika do poplonów dotyczy typu maszyny. Najprostsze i równocześnie najtańsze są siewniki tarczowe. Ich zalety to prosta, płynna zmiana szerokości roboczej, łatwość instalowania na różnych maszynach i możliwość pracy samodzielnej. Wady to duża podatność na wiatr i nierównomierność rozsiewu. Warto też zwrócić uwagę, czy producent wyposaża je w mieszadło. Bez niego, przy nasionach niektórych gatunków roślin lub słabo oczyszczonych, materiał siewny może się zawieszać.

Pracować solo można też siewnikiem mechanicznym, którego zalety to dokładność siewu i umiarkowana cena. Wady to stała szerokość robocza i stosunkowo duże gabaryty.
Dokładność wysiewu i dużą szerokość roboczą, którą można modyfikować łączą w sobie siewniki pneumatyczne. Ich główną wadą jest wyraźnie wyższa cena od pozostałych typów. Nie można też pracować nimi solo, a przeinstalowanie do innej maszyny zajmuje trochę czasu.

 

Artykuł ukazał się w lipcowym numerze miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.55.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.