W ostatnich miesiącach sporo mówi się o kryzysie w Europie, który odbija się na przykład na rynku motoryzacyjnym. Patrząc na branżę maszyn rolniczych - przynajmniej przez pryzmat światowych targów - nasuwają się raczej zgoła odmienne wnioski.

Rynek maszyn ma się dobrze Tegoroczna SIMA przebiegła w optymistycznym klimacie z rekordową frekwencją wśród zwiedzających i największą jak do tej pory liczbą wystawców.

Jak twierdzi Valerie Le Roy, dyrektor ds. promocji i komunikacji targów SIMA, ogólna sytuacja w sektorze produkcji maszyn rolniczych jest dobra - we Francji poszukiwanych jest około 5 tys. osób do pracy. - Według Związku Producentów i Konstruktorów Maszyn Rolniczych we Francji, wzrost wielkości produkcji maszyn rolniczych powinien być kontynuowany.

Trudno powiedzieć, co będzie w kolejnych latach, ale wizja jest raczej optymistyczna - mówi Le Roy.

Paryskie targi SIMA to obok niemieckiej Agritechniki największe targi rolnicze na świecie. Odbywająca się co dwa lata impreza jest miejscem prezentacji najnowszych maszyn, urządzeń i rozwiązań dla rolnictwa światowych producentów.

W którą stronę są one skierowane?

Ogólnie można stwierdzić, że w kierunku zwiększenia wydajności i efektywności produkcji. Niekoniecznie jest to jednak droga przez zwiększanie mocy ciągników i szerokości narzędzi roboczych, ale przez lepsze wykorzystanie każdej pracującej jednostki. Automatyzuje się nastawy maszyn, które do tej pory wykonywał człowiek, minimalizuje przestoje przez zdalne zarządzanie ich serwisem, zwiększa precyzję nawożenia i ochrony roślin, konstruuje narzędzia uprawowe, które sprawdzą się w uprawach uproszczonych lub wykonają więcej czynności za jednym przejazdem. Duży nacisk jest kładziony na komfort pracy maszynami i dbałość o środowisko naturalne, jak choćby wprowadzanie do ciągników i innych maszyn samobieżnych nowych silników spełniających coraz bardziej restrykcyjne normy spalin, co wymuszają surowe przepisy Unii Europejskiej.

Nieodłącznym elementem paryskiej SIMY jest nagradzanie najbardziej innowacyjnych produktów zgłoszonych do ekspozycji. W tym roku złote medale przyznano trzem produktom, srebrne - czterem. Dwanaście produktów otrzymało specjalne wyróżnienia.

Oprócz nagrodzonych produktów można było zobaczyć oczywiście setki innych nowości.

Wszystkie dane na tablecie Spośród trzech złotych medali za innowacje, dwa przyznano firmie Claas. Jeden z nich dotyczył stworzenia pierwszej na rynku aplikacji programowej (App) nazwanej roboczo "Uniwersalnym terminalem ISOBUS“. Projekt rewolucjonizuje w standardzie ISOBUS komunikację między ciągnikiem a dołączoną do niego maszyną.

Dotychczasowy terminal ISOBUS umożliwiał jedynie komunikację w procesie pracy oraz, zależnie od wyposażenia, transfer danych między maszyną a komputerem w gospodarstwie. Dzięki nowemu rozwiązaniu App użytkownik będzie mógł zobrazować system ISOBUS na swoim komputerze czy tablecie przez co będzie mógł posiadać stały dostęp do wszystkich istniejących danych o gospodarstwie: wykonanych pracach, klientach, poczcie elektronicznej czy o prognozie pogody. Aplikacja może służyć także do bezpiecznego udostępniania i bezpiecznego transferu plików oraz modulacji map. Użytkownik musi jedynie dysponować zwykłym tabletem i przez internet (App- -Store) pobrać oprogramowanie systemu ISOBUS jako App. W ten sam sposób może on też łatwo aktualizować oprogramowanie.

Jeden zbiornik - różne rodzaje paliw Firmie John Deere złoty medal przyznano za ciągnik zasilany paliwem mieszanym.

Ekspertymentalna maszyna jest wyposażona w silnik, który może spalać różne rodzaje paliwa mineralnego lub biopaliwa, oddzielnie lub w postaci mieszanki w jednym zbiorniku.

Czujniki wejściowe mierzą właściwości paliwa w zbiorniku paliwa. Następnie elektroniczny moduł sterujący pracą silnika (ECU) optymalizuje parametry pracy silnika, aby spełnione były normy emisji spalin Stage IIIB. Sensory wyjściowe (tlenków azotu NOx) kontrolują, czy ustawione w danym momencie parametry pracy są odpowiednie.

W jednym zbiorniku może znaleźć się czyste paliwo lub mieszanki, w tym również biopaliw pochodzących z roślin uprawianych w gospodarstwie.

Takie rozwiązanie, gdyby miało być oferowane w Europie, wymaga zmian ustawodawczych. Potrzebna byłaby nowa metoda certyfikacji silników spalinowych w rolnictwie.

Obecne prawo uwzględnia wyłącznie olej napędowy.

Ustawienia kombajnu w pełni automatyczne Drugi złoty medal Claas otrzymał za system CEMOS Automatic w nowej serii kombajnów Lexion 700. To pierwszy w pełni automatyczny system ustawiania wydajności kombajnu. Działa w zakresie oddzielania i czyszczenia ziarna. Za pomocą licznych czujników w kilka sekund zbiera wszystkie niezbędne parametry kombajnu i bez straty czasu operatora automatycznie dostosowuje ustawienia do aktualnych parametrów zbioru.

CEMOS Automatic działa w dwóch systemach roboczych: CEMOS Auto Separation i CEMOS Auto Cleaning.

Pierwszy służy do optymalizacji oddzielania ziarna przez ustawienie prędkości obrotowej rotorów i pozycji ich pokryw. Z kolei Auto Cleaning odpowiada za czyszczenie przez ustawienie obrotów dmuchawy oraz otwarcie sita górnego i dolnego. W połączeniu z automatycznym kierowaniem GPS Pilot i regulatorem przepustowości Cruise Pilot, Claas osiągnął możliwość prowadzenia zbioru zbóż niemal całkowicie automatycznie.

Pr asa bezpieczna i komfortowa w obsłudze Prasa New Holland Big Baller zyskała uznanie jury za najwyższy poziom bezpieczeństwa i ergonomii. Nagrodzoną srebrnym medalem maszynę wyposażono w szereg prostych, ale zdecydowanie podnoszących bezpieczeństwo pracy rozwiązań. - Jury oceniało m.in. rodzaje zabezpieczeń, dostęp do elementów, możliwości uruchomienia prasy przy otwartych osłonach i wiele innych. Wiadomo, że przy tego rodzaju maszynach, jeśli się zdarza wypadek, z reguły jest on w skutkach bardzo tragiczny - mówi Józef Dębski z New Holland Polska.

Specjalnie dedykowane klucze do otwierania osłon, barierki i podesty umieszczone wysoko przy supłaczu, to przykład kilku elementów wpływających na bezpieczeństw użytkowania nowych pras. Warty podkreślenia jest fakt, że przy aspektach bezpieczeństwa jury doceniło także nieograniczony przez nie komfort obsługi, przede wszystkim dostęp do elementów obsługi codziennej. - Przykładowo, jeżeli jest jakaś pokrywa, to otwiera się ona tak, żeby człowiek obsługujący miał dobrą pozycję i dostęp do elementów regulacji - dodaje Dębski.

Zdalna pomoc w obsłudze maszyn Srebrny medal dla koncernu John Deere przyznano za system zdalnej pomocy przy obsłudze wyświetlacza Remote Display Access (RDA). Rozwiązanie umożliwia zdalny dostęp do wyświetlacza pokładowego GreenStar 2630. Dzięki temu operator ciągnika, kombajnu, opryskiwacza lub sieczkarni samojezdnej może w czasie rzeczywistym uzyskać natychmiastową pomoc od kierownika floty lub gospodarstwa albo od dealera. Pomoc może polegać na przykład na konfigurowaniu narzędzi (również komunikujących się za pośrednictwem ISOBUS). Takie rozwiązanie może być bardzo pomocne przy obsłudze coraz bardziej skomplikowanych urządzeń, ich ustawieniach czy nawet w usunięciu niektórych usterek. Dzięki niemu możliwe będzie zredukowanie czasu potencjalnych przestojów.

- Rozwiązanie pozwala doświadczonemu użytkownikowi lub serwisantowi zobaczyć zdalnie na monitorze komputera, tabletu lub smartfona dokładnie to, co jest pokazywane na wyświetlaczach maszyny pracującej na w polu. Dzięki temu można szybko pomóc operatorowi, który na przykład pogubi się w jakichś ustawieniach - mówi Tomasz Cichocki z John Deere Polska. Rozwiązanie będzie dostępne pod koniec 2013 r. i jest kontynuacją strategii FarmSight firmy John Deere, w skład której wchodzą zaawansowane produkty rolnictwa precyzyjnego i zdalnego zarządzania maszynami.

Au tomat w żywieniu krów Firma Jeantil otrzymała srebrny medal za robota, który w pełni automatyzuje proces mieszania, rozdrabniania i zadawania paszy. Samojezdna maszyna jest w stanie dokładnie wymieszać różne rodzaje paszy oraz dodatki mineralno-witaminowe.

Może zadawać i jednocześnie podgarniać kiszonkę, ziarno, siano, pasze sypkie i granulaty.

Do robota w zależności od potrzeb mogą być dołączone dodatkowe moduły, np.: separatory bel okrągłych i kwadratowych oraz różnego rodzaju przenośniki.

Nowy wymiar chłodzenia Duże kombajny potrzebują wydajnego chłodzenia silnika i innych układów.

W nowej serii Lexionów 700 zastosowano nową koncepcję chłodzenia Dynamic Cooling. Rozwiązanie zostało wyróżnione srebrnym medalem targów.

Powietrze jest zasysane od góry, płynie przez chłodnice ułożone poziomo chłodnie i jest kierowane ku dołowi maszyny, a następnie usuwane bokami.

Tworzy się efekt kurtyny, aktywnie zapobiegający powstawaniu kurzu. - Dzięki temu kombajn zasysa powietrze w najczystszej strefie i zapobiega to przedostawaniu się kurzu od spodu do góry - mówi Andrzej Kulczyński, menedżer ds. produktu Claas.

Wydajność systemu chłodzenia jest automatycznie regulowana w zależności od rzeczywistych wymagań.

Lamborghini pokazał pazur Na stoisku Grupy SDF dumnie eksponowano ciągnik Lamborghini Nitro.

Nowa seria to powrót do korzeni marki i do tego, z czym jest najbardziej kojarzona na świecie - sportowego charakteru.

Stylistyka maszyn z bykiem w logo, zaprojektowana przez studio Giugiaro Design, nadaje maszynom niecodzienny wygląd. - Lamborghini Nitro to ciągniki dla tych, którzy chcą mieć inny niż wszystkie, wyróżniający się ciągnik. W cenniku maszyny pojawią się na przełomie maja i czerwca, w sprzedaży powinny znaleźć się we wrześniu lub październiku - powiedział podczas targów Andrzej Jabłoński, dyrektor Same Deutz-Fahr w Polsce.

Do serii Nitro należą trzy modele ciągników o mocach maksymalnych: 100, 110 i 120 KM. Oprócz nowego wyglądu maski i błotników, zmieniono także oświetlenie i kabinę. W najbliższym czasie Grupa SDF planuje wprowadzenie kolejnych modeli ciągników Lamborghini w innych zakresach mocy nawiązujących stylem do serii Nitro.

Nowy zbiornik, większa wydajność Na wielkim stoisku firmy Kuhn, jak przystało na rodzimy rynek, oferta kilkunastu nowych produktów. Wśród nich m.in. nowy model opryskiwacza zawieszanego Altis oznaczony symbolem 2002. Zbiornik opryskiwacza ma pojemność 2000 l i jest usadowiony na ramie w kształcie litery L. Zastosowana belka polowa Optilift sprawia, iż mimo dużego zbiornika, cała konstrukcja jest kompaktowa i może być obsługiwana przez ciągnik, do którego wcześniej zaczepiano opryskiwacz ze zbiornikiem 1600 l lub 1800 l. Zmodyfikowany panel obsługi oferuje teraz trzy tryby pracy.

Ponadto Altis 2002 jest wyposażony w zbiornik do płukania o pojemności 230 l oraz standardową, kompletną osłonę chroniącą panel zaworów i rozwadniacz.

Do wyboru są trzy typy belek polowych: aluminiowe RHPM lub RHPA o długości do 28 m oraz nowa 3-ramienna MEA3 dostępna w szerokościach: 20, 21 i 24 m. W belkach zastosowano amortyzację transportową.

Sposobem na zwiększenie wydajności opryskiwacza jest możliwość pracy w kombinacji z zawieszanym z przodu ciągnika zbiornikiem PF o pojemności 1000 l lub 1500 l. Ciekawostką jest to, że PF może pracować niezależnie jako dodatkowy zbiornik lub opryskiwacz. Nowy Altis 2002 ma być dostępny w ograniczonej liczbie od września 2013 r. Dr akkar w systemie Cargo Na stoisku Joskin nowość - przyczepa Drakkar na podwoziu Cargo. Przyczepa ma identyczną konstrukcję jak w przypadku maszyny z własnym układem jezdnym. W nowej formie będzie jednak stanowiła korzystne rozwiązanie dla gospodarstw, które zainwestowały w system wymiennych nadwozi.

Charakterystyczną cechą przyczepy jest opatentowany system wyładunku za pomocą taśmy przenoszącej i ruchomej przedniej ściany. Taśma zwija się i dosłownie wynosi zawartość skrzyni, co bardzo ułatwia jej opróżnianie. Wyładunek bez wywrotu i obniżony środek ciężkości zwiększają stabilność pojazdu w każdych okolicznościach.

Wraz ze ścianą przednią znajdują się boczne taśmy zgarniające, dzięki którym możliwe jest dokładne opróżnienie skrzyni ładunkowej, przy czym materiał nie ma możliwości przesypania się z przodu czy z boku.

Połączone siły w zbiorze bur aków Targi SIMA były okazją do premierowej prezentacji kombajnów do zbioru buraków cukrowych Grupy Exel.

Kombajny tej grupy są teraz oferowane pod wspólną marką Agrifac Exxact i jest to efekt połączenia trzech producentów: Agrifac, Matrot and Moreau.

W skład nowej linii wchodzi oferta pięciu kombajnów. Obejmuje ona modele od 7-tonowego AutoTraxx, po potężny SixTraxx z koszem 28-tonowym.