Niewielka Słowenia to kraj, który spośród dawnych krajów socjalistycznych najszybciej dogonił zachód. Pod względem ludności i obszaru można go idealnie porównać z województwem łódzkim. Oprócz omawianej marki SIP, w Słowenii działają takie firmy narodowe jak farmaceutyczna Krka (notowana zresztą również na warszawskiej giełdzie), producent AGD Gorenje (polski Polar w latach 70. produkował pierwsze pralki automatyczne właśnie na słoweńskiej licencji), firma oponiarska Sava (należąca obecnie do Goodyeara, kiedyś do Continentala) czy producent nart Elan, z których w czasie swojej kariery korzystał Adam Małysz. Wymieniać można więcej, bo znanych i dobrych firm na słoweńskim rynku jest sporo.
Polacy Słowenię kojarzą głownie z tranzytu podczas wypraw do Chorwacji czy Serbii, a przecież spośród państw byłej Jugosławii to właśnie Słowenia ma największą wymianę handlową z Polską - wartą prawie 1,3 mld euro rocznie.
SIP na Zielonym Agro Show
Czasy tzw. jugosłowianek minęły, choć słoweński producent nie zrezygnował z produkcji przyczep. W Ułężu firma pokazała jednak coś innego: zgrabiarki serii Star, przetrząsacze Spider oraz kosiarki Silcercut Disc. W targowym pokazie ciągnik John Deere 6155R został wyposażony w kosiarkę czołową Silcercut 340F oraz zestaw kosiarek tylnych Silver Disc 900C. Można było także zobaczyć w akcji zgrabiarkę dwuwirnikową Star 850|26T oraz przetrząsacz karuzelowy ciągany Spider 1100|10T.

Sprzęty słoweńskiej firmy można było zobaczyć nie tylko podczas pokazów, ale także, a może przede wszystkim, na stoisku firmy Wanicki.
Kosiarki Silvercut Disc
Kosiarka czołowa Silcercut 340F charakteryzuje się wałkiem WOM ze sprzęgłem przeciążeniowym na 1000 obr./min., zawieszeniem hydro-pneumatycznym (HPS), indywidualną ochroną dysków (DDSS), szybką wymianą noży (QCS). Szerokość robocza wynosi 3,32 m, liczba dysków - 8, liczba ostrzy – 16.
Szukasz części do kosiarki? A może całej maszyny? Poszukaj na gieldarolna.pl!
Druga z kosiarek to Silvercut Disc 900 C wyposażona w hydro-pneumatyczne zawieszenie (HPS), ochrona dyski (DDSS), szybka wymiana noży (QCS), hydrauliczna stabilizacja kosiarki, ochrona przeciw kolizję mechaniczna (CSS), wałek WOM na 1000 obr./min. TUZ kat. II & III. W tym wypadku szerokość robocza: 8,55/8,95 m, maszyna posiada 16 (2 x 8) dysków i 32 ostrza.

Zgrabiarka i przetrząsacz
Przetrząsacz karuzelowy ciągany Spider 1100|10T to najwęższa maszyna z serii HD. W standardzie wyposażona w dyszel, szerokokątny przekaźnik mocy i sprzęgła palcowe między sekcjami. Urządzenie charakteryzuje się szerokością roboczą 10,8 m, 10 rotorami z 6 ramionami na każdym z nich (śr. Rotora 1,45 m). Masa maszyny wynosi 2 450 kg, a wymagana min. moc traktora to 60 KM. Wydajność wynosi 16 hektarów na godzinę.
Na pokazie wystąpiła także zgrabiarka dwuwirnikowa Star 850|26T z centralnym odkładaniem pokosu, zaczepiona do traktora na dolnych zaczepach. Z ważniejszych danych warto wymienić zawieszenie wirnika według zasady 3D, szerokokątny przekaźnik mocy, indywidualne podnoszenie wirnika, szerokość robocza regulowana hydraulicznie. Maszyna może się pochwalić szerokością roboczą od 7,24 do 8,30 m
Więcej o SIP
Przedstawiciel firmy pochwalił się, że roku na rok sprzedaż mocno rośnie. Tak samo jest rozpoznawalnością marki. Producent chwali się, że cała produkcja odbywa się na terenie Słowenii i w tej chwili nie ma większych problemów z dostępnością. Produkcja nadąża za zapotrzebowaniem i firma nie spodziewa się przestojów.
Cenowo słoweński producent plasuje się gdzieś pomiędzy dobrymi polskimi sprzętami, a np. Pöttingerem. Przy czym, w zależności od urządzenia i polityki dealera, czasem produkty marki SIP mogą być nawet tańsze niż zgrabiarki czy kosiarki rodzimych marek.

Polityka firmy jest prosta – liczy się najwyższa jakość, która potem procentuje. Zadowolony klient wróci po następne produkty, a przy okazji przyjdą za nim jego sąsiedzi. Firmie zależy, aby użytkownicy kupowali sprzęt idealnie dopasowany do ich potrzeb i areału. Dlatego marka stawia na bezpośredni kontakt z rolnikami, ale zaznacza, że produkty można kupić tylko w sieci dealerskiej. W tej chwili w Polsce działa ok. 10 firm sprzedające słoweńskie produkty.
Oprócz pokazanych w Ułężu maszyn firma SIP na naszym rynku oferuje także kosiarki Disc Alp do stosowania na terenach górzystych, zgrabiarki Pick-up Air, dzięki którym z pokosu pozbędziemy się kamieni i piasku, zgrabiarki pasowe Favorit, przyczepy samozbierające Senator oraz rozrzutniki obornika Orion.

Komentarze