PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Skutecznie i bezpiecznie

Skutecznie i bezpiecznie

Autor:

Dodano:

Tagi:

Opryskiwacze zawieszane to dzisiaj najpopularniejszy segment rynk u w tej grupie maszyn. Przyglądamy się konstrukcjom z belkami o szerokości od 12 do 21 m.Oferta rynkowa opryskiwaczy zawieszanych jest bardzo bogata, dlatego postanowiliśmy ją prześledzić i przyjrzeć się bliżej ich konstrukcjom.

Pod lupę wzięliśmy maszyny sześciu uznanych producentów.

kuhn Kuhn oferuje dwa modele opryskiwaczy zawieszanych. Pierwszy to Omnis wyposażony w belkę polową o szerokości od 12 do 18 m i zbiornik o pojemności od 600 do 1200 l. Rama w rzucie bocznym ma kształt litery "L", co pozwala na zawieszenie maszyny możliwie blisko ciągnika. Dodatkowo wyposażona jest w rurową obręcz, która obejmując usztywnia zbiornik. Opcjonalny zbiornik na czystą wodę umieszczony jest na górze, nad głównym zbiornikiem.

Drugi model francuskiego producenta to Altis, którego szerokość robocza wynosi od 18 do 28 m. W opryskiwaczu można wybierać między zbiornikami w przedziale 1300-1800 l.

Opryskiwacze Altis są wyposażone w automatyczny sprzęg Easy Hitch, który znacząco ułatwia agregowanie maszyny z ciągnikiem. Składa się on z ramki zawieszanej na TUZ-ie ciągnika i elementów przy opryskiwaczu automatycznie blokujących sprzęg. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawieszanie opryskiwacza na ciągniku jest znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze.

Opryskiwacze Altis wyposażone są seryjnie w układ zawieszenia belki polowej Optilift. W porównaniu do konkurencji stosującej w opryskiwaczach zawieszanych windę, w tym rozwiązaniu zastosowano układ równoległoboczny.

Składa się on z trzech ramion - dwóch dolnych i jednego górnego.

Zaletą takiego rozwiązania jest m.in. duży zakres wysokości pracy belki z rozpylaczami wynoszący od 50 do 240 cm, który pozwala na oprysk nawet bardzo wysokich roślin. Dzięki równoległobocznemu zawieszeniu belki polowej możliwe było zastosowanie jej amortyzacji, co nie tylko chroni ją przed przeciążeniami, ale poprawia także komfort jazdy. Optilift, dzięki braku windy i pozostawieniu sporej wolnej przestrzeni z tyłu, pozwala także na lepszy dostęp do zbiornika i jego oprzyrządowania.

Amazone Amazone oferuje opryskiwacze zawieszane UF charakteryzujące się dużymi jak na ten typ maszyn osiągami.

W ich przypadku wybierać można między czterema zbiornikami o pojemności od 1050 do 1980 l. Ich napełnianie odbywa się przez 2-calowe złącze ssące wyposażone w wąż ssący. Stan napełnienia zbiornika można odczytywać z mechanicznego wskaźnika lub przy pomocy terminala Amatron 3 albo komputera Amaspray+. Producent wyposażył opryskiwacze UF w rozwadniacz, który służy do wygodnej aplikacji środków ochrony roślin. Ma on pojemność 60 l i umożliwia szybkie, wygodne i bezpieczne rozpuszczanie i spłukiwanie środków chemicznych do zbiornika głównego. Sprawny proces spłukiwania urządzenie zawdzięcza obiegowemu przewodowi pierścieniowemu zamontowanemu wzdłuż górnej krawędzi rozwadniacza oraz trzem dodatkowym dyszom.

Intensywność spłukiwania, jak i odsysania roztworu ze zbiornika, jest regulowana bezstopniowo. Dla pełnego efektu zbiornik rozwadniacza został wyposażony w dyszę rotacyjną, za pomocą której można opłukać kanistry po środkach ochrony roślin. Po zamknięciu zbiornika ta sama dysza służy do umycia jego wnętrza. W zbiorniku głównym standardowo montowana jest podobna dysza, także służąca do czyszczenia jego wnętrza. W czasie oprysku pracuje tam mieszadło hydrauliczne, którego wydajność jest regulowana bezstopniowo.

Opryskiwacze Amazone UF są wyposażane w dwa rodzaje belek polowych.

Q-Plus to belki o szerokości 12-15 m zbudowane z profili o szerokości 80 mm. Standardowo mają one hydrauliczną regulację wysokości, 3-stopniowe tłumienie drgań oraz możliwość jednostronnego złożenia lewej strony.

Jej składanie może odbywać się ręcznie, w czym pomagają sprężyny dociskowe i naciągowe - belka nie posiada zapadek ryglujących poszczególne sekcje.

Przy rozkładaniu hydraulicznym ryglowanie i odryglowanie następuje automatycznie.

Belka polowa Super-S może mieć od 15 do 28 m szerokości roboczej. Standardowo składana jest hydraulicznie do pozycji pionowej, dzięki czemu szerokość transportowa nie przekracza 2,40 m, a wysokość w czasie transportu wynosi ok. 2,90 m. Wysoką stabilność zapewnia belce budowa z wielokrotnie łamanych profili o szerokości 140 mm.

Opryskiwacze Amazone mogą być wyposażone w system GPS-Switch, który automatycznie zarządza sekcjami, zmniejszając nakładanie się oprysku w kolejnych przejazdach. System jest bardzo przydatny podczas nawrotów i na klinach pola, kiedy wyręcza operatora z konieczności obsługi poszczególnych sekcji. Zaletą GPS- -Switch są odciążenia traktorzysty.

Oprócz oczywistych oszczędności finansowych przyczynia się to do ochrony środowiska.

kverneland iXter to opryskiwacz zawieszany produkowany przez Kvernelanda. Model ten dostępny jest z trzema rodzajami belek polowych i czterema objętościami zbiornika: od 1000 do 1800 l.

Dostępne są dwa rodzaje stalowych belek polowych. Różnią się one m.in. sposobem składania. Belka HC występuje w czterech szerokościach od 18 do 24 m i jest składana do pionu, natomiast belka HPT składana jest w poziomie i jest dostępna w wersji 15- i 18-metrowej. Oprócz nich można wybrać także 15-metrową belkę aluminiową składaną w kształt litery "Z".

Opryskiwacze iXter są wyposażone w elektryczny wskaźnik poziomu cieczy i mogą być sterowane za pomocą jednego z czterech komputerów sterujących lub za pomocą terminala ISOBUS.

Opryskiwacze Kvernelanda mogą mieć także system automatycznego sterowania sekcjami z wykorzystaniem GPS oraz system automatycznej regulacji wysokości belki podczas oprysku. Ten ostatni system nosi nazwę Boom Guide Pro i do realizacji swojego zadania wykorzystuje czujniki ultradźwiękowe.

Podobnie jak w maszynach Kuhna Kverneland również oferuje ułatwiający agregowanie z ciągnikiem trójkąt zaczepowy Easy Hitch.

Hardi Hardi produkuje dwa modele opryskiwaczy zawieszanych. Seria NK to bardzo proste, małe maszyny, spośród których największa wersja wyposażona jest w 12-metrową belkę i zbiornik o pojemności 800 l. Master Plus to z kolei zaawansowane modele, które występują w wielu wersjach i posiadają bogate wyposażenie. Opryskiwacze te mogą być wyposażone w zbiornik o pojemności od 800 do 1800 l i belki polowe o szerokości roboczej od 12 do 28 m. Dostępna jest też 15-metrowa wersja wyposażona w rękaw powietrzny.

Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzanie oprysków z większą prędkością lub przy silniejszym wietrze.

Dzięki możliwości jednoczesnego stosowania oprysku drobnokroplistego polepsza się pokrycie roślin cieczą roboczą, co pozwala na zmniejszenie dawki pestycydów.

Opryskiwacze Hardi wyposażone są w rozwadniacz z systemem TurboFiller, który dzięki dużemu ciśnieniu pracy wytwarza wir wodny, który zdaniem producenta poprawia wydajność rozpuszczania środków chemicznych.

Opryskiwacz może być też wyposażony w zewnętrzne urządzenie myjące składające się z 20 m węża i lancy, dzięki którym maszynę można dokładnie oczyścić na polu.

Bur y Bury oferuje opryskiwacze zawieszane Perkoz, które występują ze zbiornikami polietylenowymi wyposażonymi standardowo w zbiornik do mycia rąk, a za dopłatą również w dodatkowy zbiornik na czystą wodę do mycia opryskiwacza.

Dostępne zbiorniki mogą pomieścić od 400 do 1200 l cieczy. Belki polowe o szerokości od 10 do 20 m występują w wersjach składanych ręcznie i hydraulicznie.

Dostępna jest również wersja z rękawem powietrznym.

Producent, dzięki stosunkowo skromnemu wyposażeniu standardowemu i jednocześnie długiej liście opcji, pozwala na dość dowolną konfigurację swoich opryskiwaczy.

Możliwy jest montaż m.in. zewnętrznego rozwadniacza środków chemicznych, znacznika pianowego, urządzenia do zasysania wody z 5-metrowym wężem czy też hydraulicznego poziomowania belki polowej.

Krukowiak Optimal i Heros to propozycja Krukowiaka w zakresie opryskiwaczy zawieszanych.

Pierwszy z nich to seria prostych opryskiwaczy, z których najmniejsze modele mają jedynie 200-litrowe zbiorniki i belki o szerokości 6 m. Największe to nadal proste maszyny, ale pojemność ich zbiorników sięga nawet 1200 l. Niezależnie od wielkości, zbiorniki tych opryskiwaczy to konstrukcje pojedyncze, wykonane z połączenia żywicy i włókna szklanego.

Seria Heros to maszyny wyposażone w polietylenowe zbiorniki typu trzy w jednym o wielkości od 400 do 1500 l. Współpracuje z nimi kilka typów belek polowych o szerokościach od 12 do 21 m. Tylko najmniejsze są składane i podnoszone są ręcznie oraz stabilizowane mechanicznie.

Większość wykorzystuje w tym celu siłowniki hydrauliczne.

Zarówno Optimal, jak i Heros, mogą mieć montowane podobne wyposażenie dodatkowe, do którego należy m.in.: komputer sterujący, myjka zewnętrzna, płuczka zbiornika, sterownie elektryczne hydrauliką olejową czy rozwadniacz boczny.

Unia Group Unia Group oferuje trzy modele opryskiwaczy zawieszanych. Najprostszy Eko może być wyposażony w polietylenowy zbiornik o pojemności 600 lub 800 l i ręcznie rozkładaną belkę polową o szerokości roboczej 12 lub 15 m. Belka posiada ręczną regulację wysokości - można ją unieść na 2,1 m w przypadku wersji 800-litrowej i 1,7 m w przypadku wersji 600-litrowej.

Opryskiwacz Lux występuje z czterema zbiornikami o pojemnościach: 400, 600, 800 lub 1000 l. Jego belka polowa wykonana jest z giętych profili aluminiowych zapewniających dużą sztywność. Producent umożliwia wybór między dwiema szerokościami roboczymi: 12 i 15 m. Belka zamocowana jest na pojedynczym trapezie, który umożliwia ręczne jej poziomowanie.

W opcji dostępne jest poziomowanie hydrauliczne. Opryskiwacz wyposażony jest w trójbryłowy zbiornik, który dzieli się na zbiornik główny, zbiornik na czystą wodę do płukania oraz zbiornik wody do mycia rąk. Opcjonalnie przy zbiorniku może być zamontowane przyłącze hydrantowe, które umożliwia szybkie jego napełnienie.

REX to najbardziej zaawansowany opryskiwacz zawieszany z Unii Group.

Występuje w wersji 1000- i 1200-litrowej.

Belka polowa wykonana z giętych profili występuje w pięciu szerokościach roboczych - od 15 do 24 m.

Do jej składania wykorzystywane są siłowniki hydrauliczne sterowane za pomocą rozdzielacza ciągnika lub opcjonalnej elektrohydrauliki.

Za dopłatą można zamontować również komputer Spray, który umożliwia monitoring i sterowanie funkcjami opryskiwacza z kabiny ciągnika.

Pozwala m.in. na ustawianie dawki oprysku, przełączanie znacznika pianowego czy sprawdzenie danych odnośnie wydajności opryskiwania. Powyższy komputer może być zamontowany również w pozostałych opryskiwaczach producenta.

Podsumowanie Producenci opryskiwaczy oferują obok stosunkowo prostych modeli także bardzo bogato wyposażone. Dzięki temu modele zawieszane poza wielkością zbiorników nie ustępują maszynom przyczepianym. U większości producentów można spotkać opryskiwacze sterowane komputerowo, wykorzystujące GPS do sterowania sekcjami czy posiadające rozwadniacze, które poprawiają bezpieczeństwo i ułatwiają dozowanie środków ochrony roślin. Jak w przypadku każdej innej maszyny, trzeba zastanowić się nad wykorzystaniem różnych "dodatków" ze względu na znaczący wzrost ceny zakupu opryskiwacza. Bogato wyposażone wersje sprawdzą się przede wszystkich w dużych gospodarstwach, z dużą liczbą stosunkowo niewielkich pól. Tam maszyny zawieszane będą potrafiły pokazać swoją wyższość nad modelami przyczepianymi.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.89.204.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.