Pług śnieżny to narzędzie wykorzystywane najczęściej zaledwie przez kilka tygodni, ale jakże przydatne. Pozwala utrzymać przejezdne drogi dojazdowe do gospodarstwa lub uporządkować obejście. Nie bez znaczenia może być również okazać rola usługodawcza.

NIEKONIECZNY PRZEDNI TUZ
Oferowane pługi śnieżne są zazwyczaj przystosowane do przedniego trzypunktowego układu zawieszenia (TUZ), choć nie jest to regułą. Przykładowo firma Pomarol z Biskupca oferuje narzędzie o symbolu T-201, które dzięki odpowiednim adapterom można podłączyć za pomocą śrub niemal do każdego ciągnika.

Standardowa szerokość robocza tarczy spychającej wynosi 2,2 m, ale dostępna jest również o szerokości 2,5 m. Pług można podnieść na maksymalną wysokość 50 cm, a zagłębić do 25 cm. Obsługa ogranicza się do hydraulicznej kontroli wysokości pracy i kąta natarcia, który może wahać się w zakresie od 0 do 25 stopni. Jeżeli ciągnik nie dysponuje szybkozłączami hydraulicznymi umieszczonymi w części frontowej, przewody hydrauliczne można podłączyć do złączy tylnych. Narzędzie waży 300 kg. Przed uszkodzeniami, na przykład wynikającymi ze zderzeń z kamieniami lub krawężnikami, płyta czołowa została zabezpieczona w dolnej części elastyczna, gumową krawędzią.

Propozycją dla osób posiadających ciągnik bez przedniego TUZ, mogą być także pługi z Ozametu Olsztyn. Oferta obejmuje lekkie pługi OZ-T i cięższe OZ-WBC. W pierwszej grupie można znaleźć urządzenia o szerokościach roboczych od 1,4 do 2 m (przy kącie 30 sopni). Co ciekawe, tarcze spychające wykonano nie z metalu, a z trudnościeralnego polietylenu. Na dole zakończono je gumową listwą. Do regulacji wysokości i kąta natarcia potrzebne są dwie pary wyjść hydraulicznych.
OZ-WBC jest oferowany w dwóch szerokościach roboczych: 2,1 2,7 m. Kształt tych pługów został specjalnie, cylindrycznie wyprofilowany, co umożliwia odśnieżanie z większą prędkością. Gumowy fartuch w górnej części tarczy wyklucza rzucanie śniegu na szybę pojazdu.

NIE TYLKO DO ŚNIEGU
Firma Samasz, choć znana głównie z produkcji kosiarek i innych maszyn zielonkowych, posiada również bogatą ofertę urządzeń komunalnych. Jedną z ciekawszych propozycji dla rolników są z pewnością pługo-spycharki typu SC, a to ze względu na ich uniwersalne zastosowanie. Mogą być one używane zarówno do odśnieżania, jak i codziennych prac w każdej porze roku, na przykład: wygartania obornika, równania dróg i spychania. Model SC jest oferowany w trzech szerokościach: 2,7; 3 i 3,3 m (pozycja bez skrętu lemiesza). W wyposażeniu standardowym można znaleźć m.in. gumową i metalową (ze stali hardo) listwę zgarniającą i stopę podporową. Kąt pracy w zakresie 0-30 stopni jest ustawiany hydraulicznie rozdzielaczem z kabiny ciągnika, a olej do siłowników jest przekazywany przez jedną parę szybkozłączy.

Inny model pługa - PSV, ma tarczę spychającą składającą się z dwóch lemieszy. Taka konstrukcja umożliwia ustawienie tarczy spychającej w czterech pozycjach roboczych: dwóch skośnych (prawo- i lewostronnej) oraz dwóch w kształcie litery V. PSV jest dostępny w pięciu szerokościach: od 1,6 do 3 m (pozycja bez skrętu lemiesza). Wszystkie typy pługów PSV wyposażono w odchylane sprężynowo listwy gumowe (w opcji - metalowe ze stali hardox). Rozwiązanie to pozwala na zamortyzowanie uderzenia w przeszkodę ukrytą pod warstwą śniegu o wysokości do 20 cm. Dodatkowo największy - PSV 300, posiadają listwę zgarniającą podzieloną na cztery niezależnie odchylające się części.

Nowością Samaszu jest pług śnieżny AlpS Heavy Duty, oferowany w dwóch szerokościach: 3 i 3,3, m (pozycja bez skrętu lemiesza). Narzędzie wyposażono w dwulemieszową tarczę spychającą. Przydomek „Heavy Duty" wskazuje na zastosowane wzmocnienia w konstrukcji ramy i lemiesza. Na szczególną uwagę zasługuje również dolna, czteroczęściowa listwa lemiesza. Została ona wykonana z gumy dzielonej metalową przekładką, której mechanizm sprężynowy pozwala na odchylenie o kąt 80 stopni, co bezproblemowo zabezpiecza pług na przykład przed napotkanym w śniegu krawężnikiem.

NA TUZ I NA ŁADOWACZ
Szereg różnego typu urządzeń do odśnieżania oferuje Pronar. Wśród nich można znaleźć pług Kacper, oferowany w wersjach PU-1700 i PU-2100, o maksymalnych szerokościach roboczych wynoszących odpowiednio 1,9 i 2,2 m. Elementy robocze pługów składają się z dwóch, hydraulicznie sterowanych lemieszy umożliwiających ustawienie jednej z czterech pozycji roboczych. Pługi wyposażono w wymienną, elastyczną (w opcji - sztywną) listwę zgarniającą z wychylnym, sprężynowym mocowaniem. Ich niewielka masa (PU 1700 - 250 kg i PU 2100 - 265 kg) pozwala na zastosowanie ich już w najmniejszych ciągnikach rolniczych (z komunalnymi włącznie (TUZ kat. I i II).

Cięższymi konstrukcjami, przeznaczonymi do ciągników o mocy w zakresie 80 - 150 KM, są pługi PUV 2600 i PUV 2800. Urządzenia mogą być montowane na trzypunktowym układzie zawieszenia II i III kat. oraz ładowaczach czołowych z Pronaru: ŁC-1650 i LC3 i pozostałych z systemem mocowania EURO-SMS. Ponadto wyposażono je w elastyczną listwę zabezpieczającą (w opcji - sztywną), również z możliwością amortyzacji hydraulicznej. Sterowanie pługiem jest elektrohydrauliczne.

Sztywną konstrukcją, mogącą pracować wyłącznie w skosie lewo- lub prawostronnym jest PU 3300. Maksymalna szerokość robocza pługa to 3,3 m. Narzędzie wyposażono w ślizgowe stopki prowadzące, odbojnik do krawężników oraz odkładnicę z możliwością pionowego wychyłu regulacją siły potrzebnej do wypięcia się odkładnic do przodu.