Według danych IBRM Samar, we wrześniu br. zarejestrowano 1394 nowe ciągniki. To o ponad 100 mniej niż miesiąc wcześniej. Przypominając sobie jednak ubiegły rok, nie można mówić o dużej regresji. We wrześniu 2010 zarejestrowano bowiem 934 traktory.

Stosunkowo wysoka sprzedaż jest w dużej części wynikiem realizacji wniosków z programu Modernizacja gospodarstw rolnych. Spadek sprzedaży w porównaniu do miesięcy letnich występuje sezonowo. Częściowo można też go tłumaczyć wydłużonym okresem rozpatrywania wniosków o dotację przez ARiMR, co przedłuża okres przed podpisaniem umowy i wstrzymanie się z zakupami.

Trwająca obecnie obsługa wniosków na premie dla młodych rolników nie ma raczej wpływu na zwiększenie sprzedaży ciągników. – Przy „Młodym rolniku” zazwyczaj wzrasta nieco sprzedaż innych, drobniejszych maszyn, nie ciągników. 75 tys. złotych premii to zbyt mało na ciągnik, więc kwota jest przeznaczana na sprzęt uprawowy, kosiarki itp. – komentuje Sławomir Koc z firmy Contractus w Białymstoku.

We wrześniu spadła również, ale nieznacznie, sprzedaż ciągników z „drugiej ręki”. W porównaniu do sierpnia br. to tylko 33 sztuki mniej zarejestrowanych maszyn.