PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Specjaliści od wapnowania

Specjaliści od wapnowania

Autor:

Dodano:

Tagi:

Czas upraw pożniwnych to najlepszy okres do zastosowania wapna. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować i wyposażyć w specjalistyczny rozsiewacz.O konieczności regularnego stosowania nawozów wapniowych piszemy ostatnio bardzo dużo, jednak to nadal często zaniedbywany przez rolników zabieg. Część z nich pomija go po prostu ze względu na brak odpowiedniego sprzętu do rozsiania tego typu nawozów, które na ogół mają dość kłopotliwą postać - są wilgotne, mają tendencję do zbrylania się, pylą. Z tego powodu właściwie niemożliwe jest wykorzystanie do tego celu typowych rozsiewaczy do nawozów granulowanych, w których ładunek opuszcza skrzynię dzięki sile grawitacji.

Oczywiście są wyjątki. Praktycznie każdym rozsiewaczem z łatwością rozsiejemy wapno w postaci granulowanej, jednak jego cena (około 450 zł za tonę) sprawia, że ten typ wapna opłaca się użyć tylko do interwencyjnego wprowadzenia niewielkich ilości do gleby, np. przedsiewnie lub pogłównie. Natomiast użycie go w celu obniżenia odczynu (pH) gleby jest stanowczo za drogie. Do tego na ogół używa się wapna w cenie od 20 do 80 zł za tonę, ale w jednorazowych dawkach od 3 do nawet 10 ton nawozu wapniowego na jeden hektar.

Czym wapnować najtaniej?

Jednak to jakiej maszyny należy użyć zależy nie tylko od ilości nawozu wapniowego, jaką trzeba wysiać, ale też jego rodzaju. Może mieć on różną postać, począwszy od wapna tlenkowego przypominającego konsystencją mąkę, poprzez wapno węglanowe, czyli najczęściej drobno zmieloną skałę, ale też dostępne w postaci kredy czy jako produkt uboczny, np. wapno defekacyjne. Różni je nie tylko konsystencja, ale też zawartość wody, która w niektórych przypadkach sięga nawet 50 proc. (wapno kredowe mokre) i znacznie utrudnia rozsiewanie.

Najczęściej stosowane (najtańsze) okazuje się wapno węglanowe uzyskiwane w wyniku przerobu skał wapiennych, w którym zawartość wody nie powinna przekraczać 10 procent.

Do jego rozsiania można użyć większości popularnych rozsiewaczy do wapna. Do najtańszych na rynku należy uniwersalny, zawieszany rozsiewacz do nawozów Kos firmy POM Augustów.

Wersję o ładowności 400 kg można kupić już za niecałe 3 tys. zł, a większą 600-kilogramową za około 3300 zł. Elementem podającym nawóz jest gumowo-płócienna taśma napędzana wałkiem WOM, z której trafia on na jedną tarczę rozsiewającą na szerokość do 12 m. Dawkę nawozu reguluje się ręcznie, uchylając zasuwę. Urządzenie jest proste i skuteczne w działaniu - pionowe ściany skrzyni zapobiegają przed zawieszaniem się wapna.

Niestety, zastosowanie Kosa do wapnowania ma sens tylko w przypadku niewielkich pól. Nieco większą wydajność przy zachowaniu wciąż przystępnej ceny oferują uniwersalne rozsiewacze firmy Dexwal. Model tajfun o ładowności skrzyni 1200 l dostępny jest za około 5 tys. zł. Tu również zastosowano jedną tarczę wysiewającą, ale zupełnie inny mechanizm podawania nawozu na tarczę. Metalowa podłoga wykonuje ruch posuwisto-zwrotny i w ten sposób powoduje ruch nawozu. Jednocześnie, aby uniknąć jego zbrylenia, w środku zamontowano specjalną drabinkę poruszającą się wraz z podłogą.

Niestety, w tym przypadku wydajność też nie będzie dla wielu satysfakcjonująca.

Do zwapnowania 1 ha pola trzeba wykonać minimum 3 kursy, poza tym małe wymiary skrzyni ładunkowej utrudniają użycie przy załadunku ładowarki czy tura wyposażonego w łyżkę.

Zaczepiane na większą powierzchnię

Do wapnowania większych powierzchni trzeba użyć bardziej wydajnych rozsiewaczy o ładowności przynajmniej kilku ton. Ich konstrukcja na ogół umożliwia zarówno wysiew nawozów sypkich, jak i granulowanych.

W najprostszych do transportu nawozu służy przenośnik pasowy napędzany wałkiem WOM lub kołem ostrogowym (toczącym się po kole jezdnym).

Od wałka WOM lub hydraulicznie napędzane są też najczęściej tarcze rozsiewające, które do wysiewu wapna powinny mieć specjalną konstrukcję (większa liczba łopatek). Jednak z punktu widzenia małych gospodarstw kupno takiej nowej maszyny nie ma ekonomicznego uzasadnienia, zwłaszcza że inne możliwości zastosowania rozsiewacza do wapna są mocno ograniczone - jest on zbyt duży do wysiania np. 300 kg polifoski. W praktyce będzie on wykorzystywany zaledwie kilka razy w roku. Jedyne rozsądne wyjście w takiej sytuacji to wynająć rozsiewacz do wapna lub zlecić komuś wapnowanie. Koszty wynajęcia samego rozsiewacza najczęściej rozlicza się w dniówkach lub uzależnia od ilości wysianej masy. Na ogół doba wypożyczenia 3-tonowego rozsiewacza do wapna to koszt 100-150 zł, natomiast opłata za jedną wysianą tonę to od 5 do 7 zł. Zakładając, że mamy nadmiar siły roboczej takie rozwiązanie jest opłacalne, bo wynajęcie rozsiewacza z ciągnikiem to już koszt około 30 zł od rozsianej tony wapna.

Oczywiście, na wypożyczony sprzęt nie zawsze można liczyć. Jeśli mamy nieco większe gospodarstwo, warto rozważyć zakup używanego rozsiewacza.

Duży wybór znajdziemy już w przedziale cenowym od kilku do kilkunastu tys. zł. Przed zakupem trzeba jednak zwrócić uwagę na korozję, która w tego typu maszynach bywa dużym problemem. Najtańsze oferty często są pułapką, bo chociaż kosztują niewiele, dość dużo trzeba zainwestować, aby maszyny mogły nadal pracować.

Oprócz stanu blach trzeba zweryfikować stan podajnika taśmowego i napęd tarcz. 5-7 tys. zł powinno wystarczyć, by kupić używany rozsiewacz polskiej produkcji w przyzwoitym stanie.

Zaletą w tym przypadku będzie łatwy dostęp do tanich części zamiennych.

Jednak ich ładowność na ogół nie przekracza 5 ton. Dostępne na rynku wtórnym rozsiewacze o większej wydajności są na ogół produkcji zagranicznej.

Najczęściej spotykane marki to Sulky, Amazone i Bredal.

Nowe dla dużych gospodarstw

W przypadku dużych gospodarstw zakup nowego, wydajnego rozsiewacza zaczepianego, który można wykorzystać zarówno do wysiewu nawozów mineralnych, jak i wapna, jest jak najbardziej uzasadniony. Spośród krajowych producentów uniwersalne rozsiewacze zaczepiane umożliwiające rozsiewanie nawozów wapniowych oferują m.in. Pomot i Unia Group. Najtańszy w ofercie Unii Group model RCW 3000 wyposażony jest w przenośnik pasowy napędzany kołem ostrogowym, dzięki czemu dawka nawozu na hektar jest stała niezależnie od prędkości jazdy. Wielkość dawki reguluje się mechanicznie, uchylając zasuwę.

W skrzyni o pionowych ścianach zastosowano specjalne kraty i sita, dzięki czemu przenośnik pasowy nie jest od razu obciążony całym ładunkiem. Koszt standardowej wersji najmniejszego rozsiewacza RCW 3000 wynosi około 58 500 zł. W ofercie znajduje się też jego wersja z przenośnikiem łańcuchowym. Wymaga on dopłaty 1720 zł, ale okazuje się skuteczniejszy przy wysiewie nawozów o większej wilgotności i tendencji do zbrylania. Przenośnik łańcuchowy okazuje się też bardziej żywotny, ale ma też wadę - podczas wysiewu nawozów granulowanych powoduje większe uszkodzenie granul. W większych modelach RCW 5500, 7500 i 1000 zasadnicza budowa pozostaje ta sama, jednak wzrost ładowności wymusza wzmocnienie konstrukcji i znaczny wzrost ceny - za RCW 10000 trzeba zapłacić już 93 800 zł. Jest to jednak i tak atrakcyjna cena w porównaniu z maszynami markowych zachodnich producentów. Wieloletnie doświadczenie w produkcji rozsiewaczy umożliwiających rozsiew wapna ma firma Amazone. W jej ofercie służy do tego seria ZG-B występująca w dwóch wariantach pojemności skrzyni: 5500 oraz 8200 l, oraz w czterech standardach wyposażenia: Special, Super, Drive oraz Ultra Hydro. Drive i Hydro charakteryzują się większą precyzją, która okazuje się bardziej przydatna przy wysiewie nawozów mineralnych na dużych powierzchniach.

Do rozsiewania wapna wystarczą prostsze serie Special i Super.

W modelach ZG-B Special taśma podobnie jak talerze wysiewające napędzana jest wałkiem WOM, natomiast w modelach Super napęd taśmy zależny jest od kół jezdnych rozsiewacza.

Koszt rozsiewacza ZG-B Special 5500 to około 105 tys. zł, natomiast wersji Super o tej samej pojemności około 135 tys. zł. Jedną z zalet rozsiewaczy tego producenta jest specjalne rozwiązanie kasujące luz rozciągającej się taśmy i sprawiające, że zawsze pracuje ona w osi rozsiewacza.

Niestety, w ofercie firmy Amazone nie ma już dostępnego specjalnego adapteru z podajnikiem ślimakowym do wysiewu najbardziej sypkich nawozów.

Bez niego wysianie np. wapna tlenkowego o pylistej strukturze jest dość trudne. Wystarczy delikatny podmuch wiatru, a nawóz zwiewany jest w przypadkowym kierunku. Natomiast adapter ślimakowy pobiera wapno z podajnika taśmowego (lub innego typu) i rozprowadza specjalnymi rurami z otworami, równomiernie pokrywając pełną szerokość roboczą, np. 9 m. Urządzenie takie znajdziemy natomiast jako wyposażenie opcjonalne, m.in. w ofercie duńskiej firmy Bredal, a także w rozsiewaczach zaczepianych Sulky. Jednak koszt zakupu tak wyposażonego zestawu przekroczy 150 tys. zł.

Mokre wapno tylko rozrzutnikiem

W przypadku wapna o dużej wilgotności, sięgającej 40-50 procent, jedynym sposobem na skuteczne rozsianie jest wykorzystanie rozrzutnika obornika.

Najlepiej jeśli jest to rozrzutnik z wałkami pionowymi dodatkowo wyposażony w dolne tarcze rozrzucające.

W przypadku niektórych firm istnieje możliwość dokupienia specjalnego adaptera z takimi tarczami i jest to koszt od kilku do kilkunastu tys. zł, czyli znacznie mniej niż trzeba wydać na rozsiewacz do wapna. Zaletą dużych rozrzutników przystosowanych do rozsiewu wapna jest na ogół wysoka wydajność wynikająca ze znacznych ładowności.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • rol-nick 2013-08-02 01:40:20
    a ja sieję Wapniak Kornicki zwykłym lejkiem i najlepiej mi się to opłaca
  • A. Krzak 2013-08-01 21:25:42
    RCW 3000 wtej cenie jest droższy od samochodu? Czy to nie jest gruba przesada? Wiele maszyn prostych, które może wykonać kowal na wagę jest kilkakrotnie droższe od wielu skomplikowanych maszyn. Nadzieja, że nadchodzi kryzys na zbyt tych luksusów i producenci będą musieli szukać klijentów!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.161.98.96
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.