Naszą wycieczkę zaczniemy od Stanów Zjednoczonych. Za wielką wodą sezon 2022 był mieszany. Sprzedaż małych ciągników podobnie jak w Europie znacznie spadła w porównaniu z ostatnimi kilkoma latami, ale z drugiej strony Amerykanie kupili więcej kombajnów niż w poprzednich dwóch sezonach.
Przedstawione dane pochodzą z Association of Equipment Manufacturers (AEM), które niedawno opublikowało swój roczny raport dotyczący ciągników rolniczych i kombajnów.
Jeszcze więcej kombajnów w USA
Jeśli chodzi o kombajny to producenci sprzedali w 2022 r. aż 7 267 maszyn żniwnych, co jest wynikiem o 15,8 proc. lepszym niż w 2021 r., o 25 proc. wyższym niż w 2020 r. i co ciekawe o 5,5 proc. lepszym niż przed pandemią (czyli w 2019 r.).
- Mocna sprzedaż kombajnów zbożowych w tym niezwykłym okresie jest dowodem na korzyści jakie dają nowe technologie, zarówno w poprawie jakości, jak i ilości plonów, które rolnicy mogą wywieźć z pola — powiedział Curt Blades, wiceprezes ds. sektorów przemysłowych w Association of Equipment Manufacturers.
Co lubią Amerykanie? Mocne ciagniki
AEM wykonuje statystyki dla czterech kategorii ciągników. Maszyny o mocy powyżej 100 KM zanotowały wzrost o 11,3 proc. (najgorszy był grudzień ze spadkiem sprzedaży w wys. 2,7 proc.) w stosunku do 2021 r.

Warto zaznaczyć, że spadki dotyczą tylko najmniejszych ciągników i jak podkreślił to Curt Blades: „Ten rok był raczej powrotem do normalności i ogólna sprzedaż sprzętu kończyła się blisko lub powyżej pięcioletniej średniej”.
Wielka Brytania na małym minusie, ale w średniej z ostatnich lat
Wracamy do Europy, a dokładniej do rynku, który od niedawna nie jest już w Unii Europejskiej. W Wielkiej Brytanii tak samo jak w Polsce, Niemczech i we Włoszech odnotowano spadek sprzedaży. Statystyki dotyczące rejestracji ciągników w Wielkiej Brytanii opracowuje AEA - Agricultural Engineers Association.

Czytaj więcej
We Włoszech same minusy, ale producenci nie narzekająLiczby pokazują, że w zeszłym roku w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Płn. zarejestrowano 11 580 traktorów, ale warto podkreślić, że liczone są w tym wypadku tylko ciągniki powyżej 50 KM. Tak naprawdę spadek sprzedaży jest niewielki w porównaniu do wymienionych wcześniej krajów i wynosi ok. 4 proc., a łączna liczba sprzedanych pojazdów mieści się w średniej z ostatnich pięciu lat. Najgorszym miesiącem, podobnie jak w USA, był grudzień kiedy to spadek liczony rok do roku wyniósł 28,9 proc.
Niestety w Wielkiej Brytanii i USA nie publikuje się statystyk dotyczących marek ze względu na przepisy dotyczące równej konkurencji (tego typu statystyki na wyspach będą dostępne z rocznym opóźnieniem).
W Irlandii najlepszy John Deere
Skoro byliśmy w Anglii to warto skoczyć teraz do sąsiedniej Irlandii, będącej członkiem Unii Europejskiej. Według irlandzkiego Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. nastąpił niewielki spadek całkowitej liczby rejestracji nowych ciągników w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym czasie zarejestrowano 2 368 pojazdów (2 491 szt. w 2021 r.). Daje to spadek ok. 5 proc.
![Irlandzkie targi zaskakują rozmachem [galeria]](https://pliki.farmer.pl/i/15/39/21/153921_r2_300.jpg)
Czytaj więcej
Irlandzkie targi zaskakują rozmachem [galeria]Wśród marek przoduje John Deere (542 szt.), na drugiej pozycji uplasował się Massey Ferguson (421 szt.), a podium zamyka New Holland (376 szt.).
Kolejne pozycje zajmują: Case IH (225 szt.), Claas (126 szt.), Valtra (122 szt.), Kubota 120 (szt.), Fendt (78 szt.), Landini (56 szt.), Deutz-Fahr (55 szt.), Zetor (44 szt.), Tumosan (28 szt.) oraz JCB (25 st.).
Największe spadki w liczbach sprzedanych sztuk zanotował kolejny raz New Holland (-64 szt.), a także marki: Massey Ferguson (-34 szt.), Deutz-Fahr (-23 szt.), Case IH (-17 szt.), Tumosan (-16 szt.). Na minusie też są Kubota, Zetor, Landini, JCB. Więcej zarejestrowano maszyn m. in. Fendta, Claasa, Johna Deere’a i Valtry.
Pozytywne wyniki w Hiszpanii
Wielu Brytyjczyków i Irlandczyków wyjeżdża do pracy i na emeryturę do Hiszpanii, choć raczej nie stają się tam rolnikami. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę konsultingową AZ Group w 2022 r. sprzedaż kombajnów zbożowych i ciągników w słonecznej Hiszpanii wzrosła odpowiednio o 20 proc. i 6,5 proc. rok do roku. Z kolei opryskiwacze samojezdne odnotowały spadek sprzedaży o 19,9 proc.

Czytaj więcej
Rynek maszyn w 2022 r.: we Francji bez zmianWe wszystkich obszarach sprzedaż utrzymywała się na wysokim poziomie do trzeciego kwartału roku, po czym zanotowano spadek. Niestety w tym wypadku nie dysponujemy markami pojazdów.
W Bułgarii też na plusie
Przyspieszamy trochę i jedziemy na wschód, aż do Bułgarii, gdzie rok 2022 także wypadł całkiem dobrze. Kontrolny Dozor Techniczny (KTI) w Ministerstwie Rolnictwa opublikował już dokładne zbiorcze dane dotyczące rynku maszyn rolniczych, z których wynika, że mimo pewnego kryzysu w branży rolniczej rynek maszyn zanotował imponujący wzrost o 14 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
Jak podkreślają bułgarscy eksperci wynika to z ciągłej potrzeby unowocześniania gospodarstw i podnoszenia ich produktywności. Warto też dodać, że dla większej liczby transakcji wspomaganiem były relatywnie wysokie ceny produktów rolnych.
John Deere, Case IH i New Holland rządzą w Bułgarii
Na pierwszym miejscu w Bułgarii pod względem sprzedaży nowych ciągników znalazł się John Deere z 274 zarejestrowanymi ciągnikami. Na drugim miejscu z 155 ciągnikami w rankingu pojawił się Case IH. Na trzecim miejscu pod względem sprzedaży nowych ciągników uplasował się New Holland z 127 sprzedanymi egzemplarzami.

Wśród kombajnów największą liczbę pojazdów sprzedał Claas – 56 szt., tuż za nim uplasował się John Deere – 50 szt. Na trzeciej pozycji znalazł się New Holland – 37 szt., a na czwartym miejscu Case IH – 34 szt. Aż 13 szt. sprzedała rosyjska firma Rostselmasz, wyprzedził ją Massey Ferguson (14 szt.), a po piętach depcze im Fendt (12 szt.). Ogólnie sprzedano 219 kombajnów.
W Szwecji trwa walka Johna Deere'a z Valtrą
Na deser zostawiliśmy sobie kiszone śledzie, czyli Szwecję, gdzie rynek traktorów odnotował spadek aż o 20,5 proc.
Pierwsze miejsce zarezerwował sobie od jakiegoś czasu John Deere, druga pozycja to od paru lat domena Valtry, a ostatnie miejsce podium przypadło tym razem marce Massey Ferguson.
Kolejne miejsca zajęły firmy: New Holland, Case IH, Fendt, Claas, Lovol, Kubota. Pierwszą dziesiątkę zamyka Deutz-Fahr, a jedenaste miejsce przypadło koreańskiemu Bransonowi. Zetor znalazł się na dwunastym miejscu (strata w sprzedaży z 17 szt. na 9 szt. w 2022r.). Ostatnie miejsce zajął McCormick, który w 2022 r. sprzedał tylko jeden traktor.
Najbardziej popularna klasa mocy to przedział 165 – 192 KM (254 szt.), gdzie oczywiście prowadzi John Deere (72 szt.).
Spadki, ale pozytywne
Sezon 2022 był dziwny i widać to w wynikach sprzedaży. Z jednej strony rosnące ceny i wydłużające się kolejki po maszyny. Z drugiej dużo chętnych na zakup i wielu przedstawicieli twierdzi, że jakby sprzęt był to sprzedaż też poszłaby w górę.
Powodów do narzekań najbardziej popularne marki nie mają. Mimo spadków sprzedaż nadal utrzymuje się na poziomie średniej z ostatnich lat.
W wielu państwach sporo tracił New Holland, a zyskiwał Massey Ferguson, czasem także John Deere i Valtra. Na pewno coraz większe jest zapotrzebowanie na maszyny mocniejsze i coraz bardziej precyzyjne w działaniu.
Komentarze