PRZEGLĄD PRASY: Klimatyzowane kabiny to już standardowe wyposażenie współczesnych ciągników. Pracy silnika nie słychać, więc można posłuchać muzyki – jest miejsce na radio. A jak ktoś chce, także miejsce na lodówkę. – Kabiny wyposażamy na życzenie rolnika, to wszystko jest kwestią ceny – pisze Jolanta Jasińska – Mrukot.

Sobotnie AGRO SHOW w Kamieniu Śląskim przyciągnęło wielu zwiedzających i zwolenników najnowszej generacji maszyn rolniczych. A oglądać było co, jak choćby samojezdne opryskiwacze czy gigantyczne prasy do kiszonek za bagatela 70 tys. euro. Niektóre maszyny zapierały dech w piersiach. Goście wystawy mogli oglądać spryskiwarkę Albatros nowej generacji – z antykroplowymi dyszami oraz szczelnie zamkniętymi pojnikami chemicznymi. Cena nowego urządzenia to ok. 300 tys zł. – kupno takiej maszyny ma sens przy powierzchni gospodarstwa przekraczającym 300 hektarów, chyba że ktoś kupi ją z myślą o świadczeniu usług.

Większość z prezentowanych maszyn i urządzeń przekraczały jednak możliwości finansowe nawet średnich gospodarstw. Tylko część maszyn i to przeważnie te ze średniej i niższej „pułki cenowej” znalazły nabywców wśród polskich rolników.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska