Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu urządzeń oferujących naprawdę liczne funkcje pomiarowe. Z punktu widzenia rolnika najważniejszymi parametrami - oczywiście, oprócz pomiaru temperatury, wilgotności czy np. punktu rosy (temperatury, przy której para wodna przy określonym ciśnieniu atmosferycznym ulega skropleniu, tworząc np. mgłę) - są siła i kierunek wiatru oraz ilość opadów. Ważną sprawą jest również, aby połączenie pomiędzy stacją a czujnikami odbywało się bezprzewodowo, co pozwala właściwie dowolnie rozlokować czujniki (zwykle jest to odległość do 100 m od stacji odbiorczej). Nie wszystkie stacje są jednak w takie udogodnienia wyposażone. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się bliżej kilku urządzeniom w cenie do 2 tys. zł, które mogą znaleźć zastosowanie w rolnictwie.

HYUNDAI WSP 3080R WIND

Dzięki urządzeniu można śledzić krok po kroku zmiany pogody. Dzięki bezprzewodowej technologii czujniki z urządzeń montowanych na zewnątrz komunikują się ze stacją odbiorczą ustawioną lub powieszoną wewnątrz budynku (zasięg do 100 m). Dzięki dołączonemu oprogramowaniu wyniki pomiarów mogą być zapisywane na dysku twardym komputera, a następnie szczegółowo analizowane. Najważniejsze funkcje, jakie ma stacja, to: pomiar temperatury, wilgotności (wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń), kierunek i siła wiatru, ilość opadów oraz ciśnienie atmosferyczne. W zestawie otrzymujemy stację bazową oraz czujnik wiatru, temperatury i wielkości opadów.

INOVALLEY SM51PRO

Wielofunkcyjna stacja pogodowa wyposażona w praktyczny nadajnik zewnętrzny. Stacja prezentuje dane dot. ilości opadów, kierunku i prędkości wiatru oraz ciśnienia atmosferycznego. Na podstawie tych informacji stacja meteorologiczna przewiduje pogodę i przedstawia ją przy pomocy czytelnych symboli. Przechowuje ona również informacje o wartościach minimalnych, maksymalnych i średnich, które są dostępne w dowolnym dla użytkownika momencie. Zestaw zawiera stację odbiorczą oraz nadajnik zewnętrzny.

OREGON SCIENTIFIC LW301

Zaawansowana stacja pogody pozwalająca śledzić pogodę danego miejsca z dowolnego punktu świata. Dane dotyczące temperatury, wilgotności powietrza, prędkości wiatru, wielkości opadów oraz ciśnienia atmosferycznego wysyłane są poprzez Internet wprost ze stacji na dowolnego smartfona, tablet czy laptopa. Aplikacja działa w systemach: Android oraz iOS i pozwala sprawdzać stan pogody w czasie rzeczywistym. W zestawie otrzymujemy stację odbiorczą oraz czujniki pomiaru wiatru, opadów, temperatury do zamontowania na zewnątrz łączące się bezprzewodowo ze stacją bazową (zasięg 100 m).

DAVIS VANTAGE VUE

Profesjonalna, bezprzewodowa stacja pogodowa dostarczająca wszystkich istotnych danych meteorologicznych. Niestandardowym elementem jest funkcja Weather Center pokazująca dodatkowe dane dotyczące zmiennych metrologicznych na aktualny dzień i z ostatnich 25 dni. Dzięki zestawowi czujników montowanemu na zewnątrz (zasięg do 300 m od stacji bazowej) możemy mierzyć temperaturę, ciśnienie, opady, siłę i kierunek wiatru, punkt rosy oraz prognozować pogodę na najbliższe 3 dni. Zestaw zawiera stację bazową i jednostkę zewnętrzną.