PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Stałokomorowe dla wymagających - 11 dobrze wyposażonych pras rolujących

Prasami najczęściej wybieranymi przez polskich rolników są konstrukcje stałokomorowe. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty - charakteryzują się one niższą ceną od pras zmiennokomorowych. To nie oznacza jednak, że są to maszyny dla niewymagających użytkowników. Prezentujemy modele, które zaawansowaniem swoich konstrukcji spełnią najwyższe oczekiwania pod względem wydajności i komfortu pracy.Niższa cena pras stałokomorowych wynika z faktu, iż ich konstrukcja jest zazwyczaj mniej skomplikowana niż zmiennokomorowych. Mają one jednak swoje wady, chociaż na przestrzeni lat producenci zadbali o to, żeby przynajmniej część z nich wyeliminować. Bodaj największą wadą pras stałokomorowych były problemy podczas prasowania suchego materiału; balot z wysuszoną słomą niekiedy zatrzymuje się w komorze prasowania, jednak dotyczy to przede wszystkim pras ze zużytymi, „wyślizganymi” walcami. Obecnie stosowane jest coraz bardziej „agresywne” żebrowanie walców. Jako że w przypadku pras stałokomorowych prasowanie materiału de facto następuje dopiero w końcowym etapie prasowania, rdzeń balotu pozostaje luźny, co powoduje, że jest on mniej zbity niż balot z prasy zmiennokomorowej, przez co trzeba liczyć się z nieco większymi nakładami na transport. Jest to także negatywna cecha w kontekście zakiszania, jednak zagęszczenie balotu można znacząco poprawić, wykorzystując rotor tnący.

Claas Rollant 540

System uchylnych walców MPS wyróżnia prasę Claas Rollant 540 spośród maszyn konkurencji. Dzięki niemu balot zagęszczany jest już od średnicy 90 cm. 

Komora prasowania maszyny składa się z 15 walców i wyposażona jest w bardzo ciekawy system MPS (Maximum Pressure System); jest to uchylny segment trzech walców na tylnej pokrywie zapewniających dodatkowy nacisk. W momencie rozpoczęcia formowania balotu trzy walce MPS wchodzą do wnętrza komory. Coraz większy balot przyciska je ku górze w położenie krańcowe, dzięki czemu jest zagęszczany już od średnicy 90 cm.

Zęby rotora tnącego prasy Rollant ułożone są spiralnie, co ma zagwarantować płynną przepustowość maszyny. System cięcia wyposażono w 15 zabezpieczonych indywidualnie sprężynowo noży (pozwalających na osiągnięcie teoretycznej długości cięcia na poziomie 70 mm), które w opcji dostępne są z warstwą wolframowo-węglikową w celu osiągnięcia skuteczniejszego cięcia i większej trwałości. Operator może wybierać pomiędzy prasowaniem bez cięcia albo załączyć 7,8 lub 15 noży. System przeciwdziałania zatorom stanowi automatycznie uchylana podłoga w zakresie 30 mm. Prasę ponadto wyposażono w system wczesnego ostrzegania, pozwalający operatorowi zidentyfikować zator i szybko zareagować dzięki sygnałowi optycznemu i akustycznemu.

Prasa może być sterowana na różne sposoby, w tym również za pomocą ISOBUS, ale ciekawą opcję oferuje już sterownik Claas Communicator, dzięki któremu można zaprogramować funkcję automatycznie otwierającą komorę prasowania po zakończeniu owijania balotu.

Fendt Rotana 130

Szerokie możliwości konfiguracji, bezkrzywkowy podbieracz i ciekawy system przeciwdziałania zatorom – to cechy wyróżniające model Rotana.

W prasach wykorzystano standardowo szeroki (2,25 m) podbieracz bezkrzywkowy, jednak opcjonalnie dostępne są podbieracze o szerokościach 2,2 lub aż 2,4 m. Na uwagę w prasach Fendt zasługuje też szeroki wybór rotorów. W standardowej wersji dostępny jest rotor bez noży tnących, co jest dobrym rozwiązaniem, kiedy prasa ma być używana do prasowania wyłącznie słomy. Opcjonalnie dostępne są trzy rotory, w których oznaczenia liczbowe odpowiadają liczbie zastosowanych noży. Są to: XtraCut 13, 17 i 25. Najprostszy wariant może pracować z wysuniętymi wszystkimi nożami lub bez nich, zaś w pozostałych wariantach możliwy jest wybór różnorakich sekwencji. Noże zabezpieczone są przed uszkodzeniami zabezpieczeniem hydropneumatycznym z dwoma akumulatorami ciśnieniowymi, a proces oczyszczania szczelin można załączać z poziomu sterownika.

W prasach Fendta zastosowano również ciekawy, hybrydowy system zapobiegania zatorom HydroFlex Control. 80 proc. zatorów eliminowana jest poprzez odchylanie podłogi z wykorzystaniem sprężyn, a więc mechanicznie. W przypadku większego nagromadzenia materiału, prześwit może zostać zwiększony jeszcze bardziej poprzez wykorzystanie siłowników hydraulicznych.

Sterowanie prasami może odbywać się za pomocą prostego terminala z wyświetlaczem LCD. W bardziej zaawansowanym wariancie dostępny jest terminal E-Link Control, zaś najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest sterownik E-Link Pro kompatybilny z ISOBUS. 

Göweil G1 F125

Obecny na rynku już od kilku lat model austriackiego producenta jest bez wątpienia maszyną wyjątkową. Niestety w parze z innowacyjnością i bogatym wyposażeniem prasy idzie też wysoka cena.

Komorę prasowania w modelu G1 F125 tworzy 18 walców, które dzięki żebrowanej konstrukcji mają zapobiegać zatrzymywaniu się beli podczas prasowania suchego materiału. Prasę wyposażono w szeroki podbieracz – ma on 2,2 m. Co ciekawe, jest on zawieszony centralnie, co ma skutkować lepszym kopiowaniem terenu. Prowadnice podbieracza wykonane są z tworzywa sztucznego, dzięki czemu, jak deklaruje producent, są bardziej odporne na zużycie i odkształcenia niż prowadnice metalowe.

Ośmioramienny rotor maszyny porusza się zgodnie z ruchem palców podbieracza, a więc kieruje materiał ku górze. System cięcia składa się z 30 dwustronnych noży, zabezpieczonych indywidualnie hydraulicznie, pozwalających na osiągnięcie teoretycznej długości cięcia na poziomie 35 mm.

Za płynny przepływ materiału w prasie G1 odpowiada system Auto Flow Control; składa się on m.in. z hydraulicznie napędzanej rolki unoszonej wraz z nożami w przypadku zapchania kanału przepływu masy. Ponadto system AFC automatycznie zatrzymuje pracę maszyny podczas powstania zatoru.

Prasa już w standardzie jest bardzo bogato wyposażona, m.in. w centralne smarowanie łożysk i łańcuchów, szerokie ogumienie i aparat owijający siatką lub folią.

 John Deere F441R

Możliwość pełnej automatyzacji pracy przy współpracy z ciągnikiem marki John Deere – to główna zaleta prasy F441R.

Opcjonalnie prasę można wyposażyć w system automatycznego otwierania i zamykania tylnej klapy, jednak to nie koniec udogodnień proponowanych prze producenta. Jeżeli maszyna pracuje z ciągnikiem John Deere z przekładnią bezstopniową, można w pełni zautomatyzować pracę zestawu. Zadanie operatora ogranicza się wówczas właściwie tylko do operowania kierownicą i załączania dźwigni rewersu.

Podbieracze wykorzystywane w prasie Johna Deere’a to konstrukcje krzywkowe o szerokości roboczej 2 m, wyposażone w rolkę dogniatającą. Opcjonalnie producent udostępnia podbieracz o szerokości roboczej wynoszącej 2,2 m. Rotory tnące prasy dostępne są w dwóch wariantach: z 13 lub 25 nożami. W pierwszym przypadku operator może wybrać opcję bez cięcia materiału bądź cięcie wszystkimi 13 nożami. W drugim przypadku noże mogą pracować w systemie 0-12-13-25. Za pozbywanie się zatorów w modelu F441R odpowiada uchylna podłoga oparta na mechanizmie równoległoboku. Na komorę prasowania składa się 18 karbowanych walców.

Kuhn FB 3135

Prasy FB 3135 pojawiły się na rynku trzy lata temu. Wyposażono je w jeden z najszerszych na rynku podbieraczy i ciekawą funkcję Automate w dużej mierze odciążającą operatora.

Flagowe modele pras Kuhn FB 3135 wyposażono w jeden z najszerszych na rynku podbieraczy o szerokości 2,3 m. Rotor tnący OptiCut dostępny jest w dwóch wariantach: z 14 (teoretyczna długość cięcia 70 mm) lub 23 (45 mm) nożami zabezpieczonymi indywidualnie przez sprężyny. W pierwszym przypadku operator może załączyć 4, 7 lub wszystkie 14 noży, w drugim zaś 7, 11, 12 lub 23. Za radzenie sobie z zatorami w prasach francuskiego producenta odpowiada system DropFloor, dzięki któremu można hydraulicznie opuścić podłogę za pośrednictwem sterownika maszyny. W skrajnych sytuacjach napęd rotora i podbieracza może zostać rozłączony, a bela związana i wyrzucona z komory prasowania.

Na komorę prasowania składa się 18 walców wykonanych ze wzmacnianej stali. W prasie wykorzystano także dwurzędowe łożyska i wzmocnione napędy, dzięki którym można uzyskać większy stopień zgniotu przede wszystkim podczas prasowania podsuszonej trawy z przeznaczeniem na sianokiszonkę. Technologia aktywnego rozciągania siatki ma zapewnić jej stałe naprężenie przez cały cykl wiązania; rolka z siatką obraca się z prędkością odpowiadającą 93 proc. prędkości obrotowej beli, dzięki czemu jest automatycznie naprężana bez ryzyka zerwania.

Ciekawą propozycją usprawniającą pracę jest funkcja Automate, umożliwiająca m.in. automatyczne: obsługę klapy, systemu DropFloor i czyszczenie noży. Opcjonalnie prasę doposażyć można w mechanizm owijania sznurkiem. Sterowanie maszyną odbywa się przy pomocy terminala CCI 50 kompatybilnego z ISOBUS.

Kverneland 6350

Opuszczana podłoga w układzie równoległoboku, wzmacniane walce czy szybki system podawania siatki – to przykład charakterystycznych cech pras Kvernelanda. 

W prasach marki Kverneland zastosowano sterowany krzywkami podbieracz o szerokości 2,2 m. Konstrukcja jest o tyle osobliwa, że napęd, inaczej niż w pozostałych dostępnych na rynku maszynach, poprowadzony jest po wewnętrznej stronie bieżni. Na takie rozwiązanie zdecydowano się w celu ograniczenia szerokości transportowej maszyny. Rotor tnący SuperCut umożliwia cięcie materiału na długość 40 mm. Ponadto operator może wybrać liczbę pracujących noży: 6, 12, 13 lub 25. Każdy z noży zabezpieczony jest indywidualnie za pomocą sprężyny.

Prasę wyposażono w opatentowany system opuszczanej podłogi na układzie równoległoboku. Podczas powstawania zatoru prześwit zwiększa się jednakowo pod całą powierzchnią rotora.

Komora modelu 6350 składa się z 17 żebrowanych walców ze wspawanymi w środek dyskami mającymi na celu wzmocnienie konstrukcji, a w najbardziej obciążonych punktach maszyn zastosowano dwurzędowe łożyska.

W prasie zastosowano opatentowany system owijania siatką PowerBind; siatka podawana jest do komory prasowania bezpośrednio przez poruszające się poziomo ramię. Przesuwa się ono w kierunku komory, kiedy balot osiągnie 90 proc. objętości, a kiedy komora jest już wypełniona, wprowadza ono siatkę, inicjując owijanie. W tym samym czasie hamulec opuszcza się i optymalnie ją napina. Opcjonalnie możliwe jest wyposażenie prasy w mechanizm oplatania sznurkiem.

Producent proponuje kilka opcji sterowania, w tym w standardzie ISOBUS z wykorzystaniem terminala IsoMatch Tellus GO.

McHale F5600

Opatentowany system owijania folią i hydrauliczne zabezpieczenie noży – to główne cechy prasy irlandzkiego producenta. 

W prasach F5600 w wersji Plus zastosowano m.in. ciekawy system owijania folią. Inżynierowie firmy, wychodząc z założenia, że folia na skutek zmian temperatury zmienia swoje właściwości, opracowali system automatycznej kontroli jej naciągu, automatycznie dostosowujący go do warunków pracy. Aparat owijający może też owijać baloty siatką. Obsługa prasy odbywa się przy pomocy sterownika Expert Plus, pozwalającego m.in. na załączanie sekcji noży, obsługę opuszczanej podłogi i kontrolę smarowania.

Maszynę wyposażono w podbieracz o szerokości roboczej 2,1 m. Standardowo dysponuje on blachą dociskającą prasowany materiał, zaś w opcji dostępna jest rolka. Rotor tnący prasy to konstrukcja spiralna osiągająca teoretyczną długość cięcia na poziomie 46 mm dzięki zastosowaniu 25 noży, chronionych przed uszkodzeniem przez obce obiekty dzięki hydraulicznym zabezpieczeniom. Na system zabezpieczenia prasy przed zatorami składa się hydraulicznie opuszczana podłoga i sprzęgło poślizgowe na WOM ciągnika, które ma za zadanie chronić główny łańcuch napędowy. Proces wyrzutu beli z prasy jest w pełni zautomatyzowany; jej klapa otwiera się automatycznie po zakończeniu procesu formowania i owijania beli. Po przetoczeniu się jej przez odrzutnik klapa zamyka się automatycznie.

Metal-Fach Z562

Prasa Metal-Fach Z562 to maszyna bardzo popularna w polskich gospodarstwach. Prosta, sprawdzona konstrukcja i niska cena to jej niepodważalne atuty. 

Producent wyposażył prasę w najwęższy w zestawieniu podbieracz o szerokości 1,8 m. Jej rotor tnący wyposażony jest w 13 noży (dzięki czemu osiągnięto minimalną teoretyczną długość cięcia na poziomie 85 mm) z indywidualnym zabezpieczeniem sprężynowym. Prasę wyposażono w mechanizm oplotu sznurkiem i siatką, a na jej komorę prasowania składa się 16 karbowanych walców.

Sterowanie maszyną odbywa się przy pomocy prostego sterownika z cyfrowym wyświetlaczem wyposażonego w funkcje serwisowe i licznik bel. Ponadto prasa została wyposażona w mechaniczny wskaźnik napełnienia komory, wyrzutnik i szerokie ogumienie, a system centralnego smarowania łańcuchów i dozownik pozwalający na aplikację preparatów konserwujących dostępne są w opcji.

New Holland Roll Baler 125 Single

W prasie Roll Baler postawiono na sprawdzone rozwiązania. Nie brakuje w niej jednak rzeczy ciekawych, jak chociażby technologia oplotu bel nazywana kaczym dziobem. 

Wspomniany, charakterystyczny układ owijania typu „kaczy dziób” pozwala na precyzyjne podanie siatki za pomocą specjalnie ukształtowanego podajnika (kształtem przypominającego dziób kaczki) w szczelinę pomiędzy walcami formującymi belę. To opatentowane rozwiązanie charakteryzuje błyskawiczne działanie eliminujące np. efekt podmuchów wiatru, który mógłby zakłócać podanie siatki na balot podczas pracy przy większym wietrze. Podbieracz prasy Roll Baler 125 to sprawdzona krzywkowa, pięciorzędowa konstrukcja o szerokości 2,3 m znana już z pras BigBaler i Roll-Belt. W prasie wykorzystano rotor, którego zęby ustawione są na wzór litery „W”, dzięki czemu rozkładają pokos równomiernie na całej szerokości komory belującej, składającej się z 18 profilowanych rolek o nowej konstrukcji, mającej zapobiegać zatrzymywaniu się suchego materiału w komorze prasowania.

System cięcia pras Roll Baler 125 składa się z 20 noży wyposażonych w indywidualne zabezpieczenia sprężynowe. Operator ma do wyboru trzy opcje: załączenie wszystkich noży lub połowy z nich lub też opuszczenie wszystkich noży i pracę bez jego rozdrabniania.

Prasę wyposażono również w system uchylnej podłogi, mający zapobiegać kłopotliwym sytuacjom podczas powstawania zatorów. Co ciekawe, jeżeli blokada nastąpi pod koniec formowania beli, możliwe jest jej owinięcie i wyrzucenie z komory prasowania dzięki hydraulicznemu wysprzęglikowi podbieracza i rotora. Podczas pracy maszyny układ działa w taki sposób, że najpierw pozwala na kontynuowanie pracy komory belującej, a następnie na wyrzucenie częściowo uformowanej beli. Następnie można ponownie załączyć napęd podbieracza i rotora w celu usunięcia blokady. 

Pöttinger Impress 125F

Wysuwana belka nożowa i zaawansowane opcje sterowania – Pöttinger stawia na rozwiązania wpływające na znaczącą poprawę obsługi i wydajności pracy. 

Prasy austriackiego producenta występują w dwóch wariantach wyposażenia – Master i Pro. Bez względu na wersję, wyposażono je w krzywkowe podbieracze; w podstawowej wersji mają one 2,05 m szerokości, zaś opcjonalnie dostępny jest podbieracz o szerokości 2,3 m. Bez względu na wariant podbieracze zawieszone są centralnie, co pozytywnie wpływa na kopiowanie terenu. Podbieracze wyposażono również w rolkę dociskającą.

Pöttinger udostępnia dla swoich pras dwa warianty rotorów tnących: z 16 lub 32 obracalnymi nożami Twin Blade zabezpieczonymi sprężynowo. Co istotne w kontekście obsługi serwisowej, umieszczona na górze belka nożowa może być wysunięta, co znacznie ułatwia odwracanie lub wymianę dwuostrzowych noży. Powstającym podczas pracy zatorom w prasach Impress zapobiega uchylna podłoga. Komorę prasowania pras wyposażono w 18 walców.

Sterowanie prasami austriackiego producenta może odbywać się na kilka sposobów. W najprostszym wariancie producent udostępnia sterownik Select Control, umożliwiający m.in. programowanie automatycznego procesu owijania. Bardziej zaawansowany wariant stanowi sterownik Power Control, wyświetlający symbole statusu dla noży, podbieracza i owijania siatką, a w opcji również automatycznego smarowania. Pozwala też skorzystać z automatyki: owijania, klapy tylnej i podbieracza. W najbardziej zaawansowanym wariancie do obsługi prasy proponowany jest terminal ISOBUS CCI 100. 

Unia DF 1,8 Dd

Prasa Unii to znana od lat, sprawdzona konstrukcja, cechująca się przede wszystkim dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Na przestrzeni lat konstrukcja producenta ze Słupska nie uległa większym zmianom; ostatnie zmiany w maszynie dotyczyły przede wszystkim funkcji sterowania.

Prasę wyposażono w krzywkowy podbieracz o szerokości roboczej 2,1 m. Rotor tnący prasy wykonany został ze stali Hardox i dysponuje 14 nożami zabezpieczonymi przed uszkodzeniami indywidualnie za pomocą sprężyn. W celu zapobiegania przestojom spowodowanym zatorami, prasę wyposażono w uchylną podłogę; w przypadku pras Unii jest to system hydrauliczny.

Komora prasowania modelu DF 1,8 Dd składa się 17 walców. Maszynę wyposażono m.in. w rolkę dociskającą, mechanizm owijania siatką, rampę wyładowczą i skrętne koła kopiujące podbieracza. W podstawowej wersji sterowanie maszyną odbywa się przy pomocy sterownika Pilot z wyświetlaczem LCD, zaś w opcji dostępny jest sterownik Superior z dotykowym wyświetlaczem LCD i dżojstikiem. Informuje on m.in. o stopniu wypełnienia komory i sygnalizuje możliwość zamknięcia klapy po wyrzuceniu beli. Umożliwia też sterowanie podbieraczem i belką tnącą.

>>> Czytaj także: Bele według potrzeb – przegląd pras zmiennokomorowychPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • rabin 2019-08-13 08:24:16
  No no, prasa wartości mieszkania w małym mieście. Mają rozmach psie syny.
 • Pp 2019-08-11 09:57:58
  Przydał by się już tylko przegląd pras lancuchowych i temat byłby wyczerpany
 • ajato 2019-08-11 09:45:08
  A gdzie tuz naszej gospodarki Premiera Tysiąclecia, to jest firma, a raczej korporacja SIPMA?
  • Ryszard 2019-08-12 21:04:55
   Dupka to nie firma szkoda kasy i nerwów na to dziadostwo
 • Daniel 2019-06-12 21:01:36
  Rotor tnący? a co to jest???chyba rotor z nożami tnącymi bo z tego co się orientuje rotor nie tnie
  • T.B. 2019-08-11 08:57:22
   Tyle, że do prasy z rotorem "wyłącznie podającym", noży już nie założysz. Stąd rozgraniczenie rotorów na podający i tnący.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.144.55.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.